INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GRECIA

Apt de joc cu Islanda și Liechtenstein? Ce spune Răzvan Lucescu despre accidentarea lui Mitriță: „Asta mi-a transmis”

Alexandru Mitriță, în negru, la PAOK // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat luni, 25 octombrie 2021 12:28 / Actualizat luni, 25 octombrie 2021 12:51

Emoții pentru selecționerul Mirel Rădoi (40 de ani) după meciul dintre Olympiakos și PAOK, scor 2-1. Introdus pe teren în a doua parte, mijlocașul Alexandru Mitriță (26 de ani) a rezistat pe teren doar 19 minute, ieșind accidentat.

În minutul 59 al meciului de la Pireu, la 2-0 pentru Olympiakos, Răzvan Lucescu l-a aruncat în luptă pe Alexandru Mitriță. Mijlocașul român a rezistat pe teren doar 19 minute, acuzând probleme medicale.

Răzvan Lucescu: „Nu știm cât de serioasă e problema lui Mitriță”

La conferința de presă de la finalul meciului, Răzvan Lucescu a transmis ce a aflat de la fotbalist: „Mi-a spus că a alunecat și că i s-a depărtat piciorul, moment în care a simțit ceva. Nu știm cât de serioasă este problema”.

Urmează ca Mitriță să efectueze o serie de investigații care să releve ce probleme are. Oricum, vestea este una îngrijorătoare pentru echipa națională a României, care pe 11 și 14 noiembrie va disputa două meciuri cruciale în preliminariile pentru Cupa Mondială, astfel că o accidentare serioasă a lui Mitriță ar reprezenta o lovitură puternică pentru „tricolori”.

La ultimul meci al României, 1-0 cu Armenia, golul victoriei a fost înscris chiar de Mitriță.

Răzvan Lucescu, după Olympiakos - PAOK: „Nu am crezut cu adevărat că putem câștiga”

Despre meciul cu Olympiakos, decis de golurile lui Camara (minutul 22) și Masouras (31), Răzvan Lucescu a spus:

„Nu am pierdut din cauza unui jucător sau al altuia, ci din cauza modului în care am abodat meciul, nu a fost unul corect. Am venit aici fără să credem că putem cu adevărat să câștigăm. Aș spune că am fi putut câștiga, nu am întâlnit o echipă în cea mai bună formă, dar au avut încredere și au știut să aștepte greșelile noastre”.

PAOK a înscris golul de onoare pe final. Murg, introdus pe teren în minutul 78, a punctat în 81.

După 1-2 cu Olympiakos, PAOK ocupă locul 3 în campionat, cu 13 puncte obținute în 7 etape. Lider este Olympiakos, cu 17 puncte.

De la transferul la PAOK, Alexandru Mitriță a adunat 10 meciuri, în care a înscris de două ori.

Mai multe știri despre stranieri:

Dennis Man și Valentin Mihăilă, „inutili” în înfrângerea cu Reggina. Ce note au primit cei doi

Misiune specială pentru Moruțan » Ce surpriză pregătește Fatih Terim în Beșiktaș-Galatasaray, marele derby de diseară