INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ARABIA SAUDITĂ

Răzvan Lucescu și Al Hilal au cucerit Cupa Arabiei Saudite! Victorie în finala cu Al Nasr

Răzvan Lucescu (stânga), antrenor Al Hilal // foto: Twitter @ Alhilal_EN +14   FOTO
Răzvan Lucescu (stânga), antrenor Al Hilal // foto: Twitter @ Alhilal_EN

Articol de GSP - Publicat sambata, 28 noiembrie 2020 20:31 / Actualizat sambata, 28 noiembrie 2020 23:01

Al Hilal, echipa antrenată de Răzvan Lucescu (51 de ani), a cucerit Cupa Arabiei Saudite, reușind să o învingă în finala competiției pe Al Nasr, scor 2-1.

Răzvan Lucescu a câștigat al treilea trofeu alături de Al Hilal, la 1 an și 5 luni de la numirea sa pe banca echipei din Riad. Al Hilal a învins-o pe Al Nasr în finala „Cupei Regelui”, scor 2-1, grație golurilor reușite de Jang Hyun-Soo (minutul 10) și Bafetimbi Gomis (42). Sud-coreeanul a înscris la capătul unui corner executat de vedeta Giovinco, printr-o lovitură de cap pe spate, în timp ce Gomis a transformat fără emoții un penalty.

Răzvan Lucescu și Al Hilal câștigă Cupa Arabiei Saudite

+10 FOTO

Avantajul de două goluri al lui Al Hilal s-a păstrat până în minutul 72, atunci când Ayman Yahya a redus din diferență, însă Al Nasr nu a avut puterea de a mai înscrie încă o dată.

Răzvan Lucescu câștigă astfel Cupa Arabiei Saudite pentru prima dată, după ce a triumfat alături de Al Hilal în campionat și în Liga Campionilor Asiei.

9 trofeea cucerit Răzvan Lucescu în cariera sa: 3 alături de Al Hilal, 3 cu PAOK, 2 cu Rapid și unul cu El Jaish

Citește mai multe știri despre stranieri:

Mircea Lucescu obține 3 puncte prețioase cu Dinamo Kiev și rămâne lider! Meci cu 2 eliminări și un gol anulat cu VAR

Costel Pantilimon, martorul unei reveniri incredibile! Echipa sa era condusă de campioana Turciei cu 3-0 în minutul 62. Cât s-a terminat