INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ŞAHTIOR DONEŢK

Şahtior continuă marşul în Ucraina! Victorie importantă obţinută de Mircea Lucescu: 3-2 cu Olexandria

Articol de GSP - Publicat sambata, 07 noiembrie 2015 19:51

Şahtior Doneţk s-a impus în ultima etapă a turului din Ucraina, 3-2 cu Olexandria.

Echipa lui Mircea Lucescu a controlat partida de la un cap la altul. Dentinho a deschis scorul în minutul 14, însă gazdele au revenit pe tabelă două minute mai tîrziu, Zaporozhan transformînd o lovitură de pedeapsă.

Olexandria a rămas în 10 jucători după jumătate de oră, Shendrik fiind eliminat. Gladki (43) şi Alex Teixeira (54) i-au permis Şahtiorului să se desprindă, în timp ce Ponomar a redus din handicap în prelungiri.

Şahtior ocupă primul loc în Ucraina cu 34 de puncte, trei peste Dinamo Kiev, care are însă un meci mai puţin disputat.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”