INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SASSUOLO

Vlad Chiricheș, la 5 minute de Europa! Sassuolo pierde incredibil calificarea

Sassuolo, formație la care evoluează și Vlad Chiricheș, a fost la un pas de calificarea în UEFA Conference League, după victoria cu Lazio, scor 2-0, din ultima etapă a sezonului de Serie A.

Articol de GSP - Publicat luni, 24 mai 2021 00:24 / Actualizat luni, 24 mai 2021 00:37

• InterAC MilanAtalanta și Juventus merg în grupele Ligii Campionilor;
  • Napoli și Lazio vor juca în grupele Europa League;
  • AS Roma va participa în noua competiție, UEFA Conference League;
  • BeneventoCrotone și Parma au retrogradat

Sassuolo și-a făcut treaba, a învins-o pe Lazio, scor 2-0, prin reușitele semnate de Giorgos Kyriakopoulos, în minutul 10, și de golgeterul Berardi, din penalty, pe final. Mai avea nevoie de un eșec al Romei, la Spezia, iar lucrurile au decurs excelent în prima repriză.

Chiricheș a ratat dramatic cupele europene

Cu o remiză, AS Roma era sigură de Conference League. Viitoarea formație a lui Mourinho s-a văzut condusă, 0-2 din minutul 38. A redus din handicap prin El Shaarawy, în minutul 52, și a tremurat până în ultimele 5 minute. Armeanul Mkhitaryan, golgeterul echipei în actuala stagiune, a reușit golul izbăvitor, dintr-o pasă a lui Dzeko.

Roma, formație cu pretenții de Liga Campionilor, se va mulțumi cu nou înființata competiție europeană, în timp ce Sassuolo va construi anul viitor, cu un alt antrenor.

De Zerbi nu mai e antrenorul lui Chiricheș

Sezonul următor, De Zerbi o va antrena pe Șahtior, anunță jurnalistul Fabrizio Romano. Fostul mijlocaș aș campioanei CFR Cluj ar fi semnat deja o înțelegere valabilă până în vara lui 2023 și se va lupta pentru titlul din Ucraina cu Dinamo Kiev, echipa pregătită de Mircea Lucescu.

„Înainte de meciul cu Genoa, am anunţat conducerea despre decizia mea de a pleca, pentru că eu cred că am atins maximul. Este o alegere grea, dar nu cred că pot aduce mai mult acestei echipe. Poate un alt antrenor se va descurca mai bine. După trei ani, eu cred că suntem în vârf, din toate punctele de vedere”, a declarat De Zerbi, conform Gazzetta dello Sport.

Un dirijabil și 4500 de fani au sărbătorit primul titlu al lui Inter Milano după 11 ani!

FOTO Final în Premier League » Chelsea prinde cu emoții mari ultimul loc de Champions League! Manchester City, fără milă cu Everton

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”