INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  STUTTGART-HANNOVER 2-0

Secretul lui Marica? Are ghete ca Ronaldo!

Articol de - Publicat sambata, 20 martie 2010 00:00

Ciprian Marica a înscris două goluri azi în poarta lui Hannover, aducînd victoria formaţiei sale, VfB Stuttgart. Atacantul român a fost titular şi a marcat în minutele 36 şi 54, fiind înlocuit de Cacau în minutul 76.

Unul dintre secretele lui Ciprian îl reprezintă noile sale ghete, Nike Mercurial Vapor SuperFly II, pe care le foloseşte, printre alţii, şi vedeta Realului, Cristiano Ronaldo.

Acestea costă aproximativ 1.000 de lei şi au fost lansate de starul portughez luna trecută. Ghetele sînt lăudate pentru faptul că sînt extrem de uşoare şi au crampoane care se adaptează oricărui gazon, avînd 3 mm retractabili, iar poziţionarea lamelelor favorizează schimbările rapide de direcţie.

"Mă bucură foarte mult cele două goluri ale mele, dar cel mai important este că am câştigat, după ce am pierdut puncte în meciurile cu Bremen (scor 2-2) şi Schalke (1-2). Întreaga echipă a reacţionat corect după ultimele rezultate", a spus Marica.

VfB Stuttgart - Hannover 96 2-0 (1-0)

Stuttgart: Lehmann - Celozzi (46. Boulahrouz), Niedermeier, Delpierre, Molinaro - Kuzmanovic, Khedira - Gebhart (69. Rudy), Hleb - Marica (76. Cacau), Pogrebnjak.

Hannover: Fromlowitz - Schmiedebach (46. Cherundolo), Haggui, Durica, Schulz - Djakpa (46. Balitsch) - Andreasen, Pinto - Bruggink - Ya Konan, Kone (61. Hanke)

A marcat: Marica (36, 54)

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”