INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA

Inter urcă pe locul 1 în Serie A după victoria cu Lazio! Ștefan Radu, accidentat la încălzire

Ștefan Radu // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 februarie 2021 23:19 / Actualizat duminica, 14 februarie 2021 23:47

Ștefan Radu (34 de ani) ar fi trebuit să fie titular în meciul dintre Inter și Lazio din etapa 22 a Serie A, dar fundașul român s-a accidentat la încălzire. Milanezii au câștigat cu 3-1 și au urcat pe locul 1 în campionatul italian.

Înainte meciul de pe „Giuseppe Meazza”, Ștefan Radu a acuzat probleme musculare, în timpul încălzirii. Locul românului în echipa de start a fost luat de olandezul Wesley Hoedt, care a rezistat pe teren doar o repriză!

Meci de coșmar pentru Wesley Hoedt

Hoedt a fost înlocuit cu Parolo la pauză, când Inter conducea deja cu 2-0. Fundașul olandez a comis un penalty în minutul 20, când l-a doborât pe Lautaro Martinez. Romelu Lukaku a transformat lovitura de la 11 metri.

18 meciuria adunat Ștefan Radu în acest sezon de Serie A

Spectacol Romelu Lukaku în Inter - Lazio

Același Lukaku a dus scorul la 2-0 în ultimul minut al primei părți, cu un șut cu piciorul drept de la aproximativ 15 metri de poarta romanilor. Lazio a redus din diferență în minutul 61, prin Gonzalo Escalante, care a deviat cu noroc o lovitură liberă executată de Milinkovic-Savic.

Ultimul cuvânt l-a avut tot Inter, care a stabilit scorul final, 3-1, prin Lautaro Martinez, servit excelent de Romelu Lukaku după o cursă senzațională a belgianului, începută în propria jumătate.

Clasament Serie A: Inter, noul lider din Italia

Inter a urcat pe primul loc în Serie A după victoria de astăzi, profitând de pasul greșit făcut sâmbătă de AC Milan, care a pierdut cu Spezia, 0-2. Echipa lui Antonio Conte are 50 de puncte, în timp ce rivala din oraș a rămas cu 49.

Citește mai multe știri despre stranieri:

Panathinaikos - Olympiakos 2-1. FOTO Ladislau Boloni, victorie uriașă în Grecia: a învins marea rivală și a întrerupt o serie neagră

Al Hilal a anunțat despărțirea OFICIALă de Răzvan Lucescu! Ce scrie în comunicat