INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  LIVEBLOG

Ce au făcut stranierii în acest weekend » PAOK-ul lui Răzvan Lucescu a zdrobit-o pe Panathinaikos în deplasare!

Răzvan Lucescu, antrenor PAOK

Articol de GSP - Publicat duminica, 22 ianuarie 2023 21:27 / Actualizat duminica, 22 ianuarie 2023 21:43

GSP.ro v-a ținut la curent cu evoluțiile românilor din străinătate în acest weekend.

Panathinaikos - PAOK 0-3, victorie mare pentru Răzvan Lucescu în Grecia

PAOK, echipa antrenată de Răzvan Lucescu (53 de ani), a câștigat derby-ul cu Panathinaikos din etapa 19 a campionatului Greciei, scor 3-0!

PAOK a învins-o clar pe Panathinaikos chiar în deplasare, 3-0, autogol Perez (minutul 44), apoi goluri Zivkovic ('46), respectiv Konstantelias ('52).

După acest rezultat, PAOK urcă cel puțin pentru moment pe 3 în Grecia. Echipa lui Răzvan Lucescu are acum 39 de puncte, 6 sub liderul Panathinaikos, 5 sub AEK Atena. Dacă Olympiakos o învinge astăzi pe Atromitos, PAOK va coborî pe 4.

PAOK o învinsese pe Panathinaikos și în urmă cu 4 zile, în turul sferturilor de finală ale Cupei, scor 2-0.

Alexandru Maxim și Alin Toșca, integraliști pentru Gaziantep

Alexandru Maxim (32 de ani) și Alin Toșca (30) au fost integraliști pentru Gaziantep în meciul de astăzi cu Sivasspor, din etapa 20 a campionatului Turciei, câștigat de oaspeți cu 2-1.

Pentru Sivasspor au înscris Yatabare (minutul 17) și Osmanpasa ('48), pentru Gaziantep a punctat Eskihellac ('60).

Gaziantep ocupă locul 12 în Turcia, cu 19 puncte adunate în 19 etape și fără succes în campionat de pe 15 octombrie.

Denis Drăguș a jucat o repriză în Antwerp - Standard Liege

Denis Drăguș (23 de ani) a jucat o repriză în meciul dintre Antwerp și Standard Liege din etapa 22 a campionatului belgian, câștigat de gazde cu 4-1.

Românul a început meciul ca rezervă, dar a fost introdus la pauză, la scorul de 3-1 pentru Antwerp. Drăguș nu și-a putut ajuta echipa, care a mai încasat un gol în minutul 87.

Standard rămâne pe 6 în Belgia în urma înfrângerii, cu 34 de puncte, 11 sub rivala de astăzi, ocupanta locului 3.

Drăguș a înscris 4 goluri în acest sezon de campionat.

Moruțan și Marius Marin, integraliști în Serie B

Cu Olimpiu Moruțan (23 de ani) și Marius Marin (24) integraliști, Pisa a remizat în deplasarea de la Como, 2-2, în etapa 21 din Serie B.

La oaspeți, stoperul Adrian Rus (26 de ani) a fost rezervă neutilizată.

Pisa este a șasea în Serie B, cu 30 de puncte. Ar fi egalat-o pe Sudtirol, echipa de pe 5, dacă ar fi câștigat astăzi.

Gabriel Torje a înscris în Turcia

Cu Gabriel Torje (33 de ani) titular și căpitan, Genclerbirligi a câștigat astăzi primul meci după 5 luni în liga a doua din Turcia, 5-1 cu Boluspor.

Torje a înscris golul 2 al echipei sale, șut din întoarcere de la aproximativ 12 metri de poartă, la care goalkeeperul nu a putut interveni.

George Pușcaș a înscris în Serie B

George Pușcaș (26 de ani) a marcat la ultima fază pentru Genoa în meciul cu Benevento și a adus astfel victoria „Grifonului”, 2-1.

Atacantul român a intrat pe teren în minutul 70, în locul lui Coda, și a adus victoria echipei sale cu un gol marcat cu capul, chiar la ultima fază.

Celălalt român de la Genoa, stoperul Radu Drăgușin (20 de ani), a fost integralist.

Pașcanu, titular în înfrângerea suferită de Ponferradina

Cu Alexandru Pașcanu (24 de ani) titular, schimbat în minutul 86, Ponferradina a pierdut în etapa 24 a ligii secunde din Spania, 0-1 cu Eibar.

Ponferradina este într-o situație delicată, ocupă locul 19, retrogradabil, cu 25 de puncte adunate în 24 de etape.

Mai multe știri din fotbalul internațional:

„Autogol” în fața judecătoarei » Dani Alves a dat trei versiuni diferite pentru ce s-a întâmplat în seara în care e acuzat că a violat o tânără de 23 de ani

Imagini SF în Anglia » Meci de Premier League, întrerupt timp de 10 minute: „Din motive de siguranță”

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”