INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  AL SHABAB

Șumudică, devastator în Liga Campionilor Asiei » O nouă victorie la scor + Calificare în optimi

Marius Șumudică

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 aprilie 2022 10:19 / Actualizat sambata, 23 aprilie 2022 11:16

Al Shabab, echipa antrenată de Marius Șumudică, a câștigat cu 6-0 împotriva lui Mumbai City, în etapa #5 din grupele Ligii Campionilor Asiei.

După această victorie, echipa românului a ajuns la 13 puncte, cu 6 mai multe decât echipa aflată pe locul secund, Al Quawa. Astfel, Al Shabab a câștigat matematic grupa B și s-a calificat în optimile de finală.

Tot mai jenanți! Dinamo s-a prezentat lamentabil contra ultimei clasate: 7 jucători s-au făcut de râs!
GAZ METAN - DINAMO 0-3

Marius Șumudică, victorie la scor în Liga Campionilor Asiei

Echipa lui Șumudică a deschis scorul în minutul 19, prin mijlocașul saudit Bahrebi, care a finalizat printre picioarele portarului advers, din apropiere. Al Shabab și-a dublat avantajul (36) în urma unui autogol de cascadorii râsului. Fall, căpitanul lui Mumbai, a vrut să degajeze o minge din fața porții, dar a lovit greșit balonul și a sfârșit prin a-și marca în propria poartă.

După pauză, Al Joui a dus scorul la 3-0, după o incursiune în careu și o finalizare la colțul scurt (52). Bahrebi a ieșit apoi din nou la rampă, marcând două goluri în doar două minute. Mai întâi, a trimis fără speranțe pentru portar, la colțul lung (64), apoi a reușit un eurogol.

Mijlocașul saudit a evitat doi jucători adverși, apoi a trimis din drop, la colțul lung. Carvalho a marcat ultimul gol al partidei, după ce șutul său la colțul lung a fost deviat de un fundaș advers. După această victorie, echipa lui Șumudică a ajuns la un golaveraj uluitor, după 5 meciuri: 16-1.

Regulament Liga Campionilor Asiei

În Asia, din cauza distanțelor foarte mari, Liga Campionilor e împărțită în Est și Vest, iar echipe din cele două regiuni se pot întâlni doar în finală. Din partea de Vest, unde evoluează echipele antrenate de Șumudică și Olăroiu, se califică în optimi câștigătoarele celor 5 grupe și cele mai bune trei locuri 2.

În faza grupelor, toate partidele vor avea loc în perioada 7 aprilie - 1 mai. Deși se joacă în sistem tur-retur, fiecare grupă are un oraș gazdă. Grupa A și Grupa B, unde evoluează echipele antrenate de români, se desfășoară la Riad, pe stadioanele lui Al Hilal și Al Shabab.

Primul transfer din „era” ten Hag? » Manchester United ar vrea un mijlocaș de la Barcelona

Arsenal - Manchester United, derby pentru un loc de Champions League » Echipe probabile + Cote la pariuri