INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  BELGIA

Van der Elst despre românii din campionatul belgian: ”Stanciu nu e încă suficient de implicat în joc”

Stanciu nu i-a convins încă pe belgieni prin jocul său în tricoul lui Anderlecht
Stanciu nu i-a convins încă pe belgieni prin jocul său în tricoul lui Anderlecht

Articol de - Publicat joi, 09 martie 2017 00:00

Van der Elst vorbește despre celelalte prezențe românești în campionatul belgian, Stanciu, Chipciu, Marin și Rednic, oameni pe care-i urmărește etapă de etapă în calitate de analist TV.

- Mister Van der Elst, cum vi s-au părut evoluțiile de până acum ale lui Stanciu?
- Așteptările sunt foarte mari de la el prin prisma investiției de 10 milioane de euro făcută de Anderlecht. Nu e ușor pentru el să se adapteze. Alt campionat, alți colegi, altă țară. S-au schimbat multe lucruri în viața lui într-un interval scurt de timp. A reușit câteva partide bune, dar încă nu e suficient de consistent și de prezent în joc. Dispare câteodată, nu e suficient de implicat. Ar trebui să preia mai mult controlul. Apare prea relaxat în anumite situații. E păcat, pentru că a arătat calitate, viziune, șut, mobilitate.

- Adică încă nu și-a expus personalitatea pe gazon?
- Exact! Are aptitudini de coordonator, vede bine fotbalul. L-am remarcat și la București, la meciul Stelei cu Manchester City, la care am venit în calitate de comentator. Chiar dacă a fost o mare diferență față de adversari, el a ieșit în evidență și chiar remarcam cu colegii de la microfon că poate fi o soluție interesantă pentru Anderlecht. La fel, în partida retur cu Zenit a inventat câteva pase remarcabile. Deci are calitate. Din păcate însă, caută de multe ori soluțiile cele mai complicate în locul unor variante simple și eficiente. Dacă i-aș da un sfat, acesta ar fi: joacă mai simplu și vei căpăta un plus de încredere!

"Anderlecht a plătit deocamdată doar talentul"

- Contează la impresia generală și aceste cifre ale lui, cu doar patru goluri și două pase pentru Anderlecht în campionat?
- Nu e suficient pentru calitățile lui. În acest moment, când antrenorul Rene Weiller are la dispoziție întreg lotul, Stanciu nu e printre titulari. A încercat să joace la început cu Stanciu în centru și Hanni în stânga, au schimbat apoi pozițiile, dar realitatea a demonstrat că nu sunt compatibili pe teren în același timp. Momentan Hanni e varianta preferată pentru primii 11. Anderlecht e încă și în Europa League, Stanciu are mai multe șanse să joace, dar după ce echipa va părăsi competiția va fi o concurență și mai puternică între el și Hanni. Deocamdată, senzația e că Anderlecht a plătit doar talentul, nu și posibilitățile lui Stanciu! E la echipă din august, a trecut destul timp pentru a începe să arate cu adevărat ce știe.

- Ar putea fi începutul unei crize pentru el?
- E dur spus criză. Fanii îl susțin, la fel staff-ul, antrenorul n-a vorbit niciodată despre Stanciu ca un semn de întrebare. E normal să-l încurajeze, pentru că Anderlecht a plătit o mulțime de bani și ar risca să-i piardă în scurt timp dacă nu-i oferă încredere jucătorului.

"Marin nu face lucruri prostești pe teren"

- Chipciu?
- E, oarecum, la fel ca Stanciu, în sensul că are momente în care te întrebi dacă mai este pe teren. Totuși, muncește foarte mult pe flancul drept, a devenit o certitudine printre titulari, dar și el mai trebuie să crească.

- Marin la Standard?
- E foarte tânăr, trage bine cu ambele picioare. L-am văzut cu Malines și cu Eupen, mi s-a părut un talent mare. Din păcate, Standard are însă un sezon rău, iar pentru un tânăr e dificil să se integreze la un club care are probleme și la echipă, și în jurul ei. Trebuie să lucreze mult pentru colegi, dar și să-și etaleze propriile posibilități, ceea ce la Liege e greu în acest moment. Am remarcat că e un bun recuperator și nu face niciodată lucruri prostești pe teren.

- Rednic a riscat când a ales Mouscron?
- Se știa de la începutul sezonului că Mouscron și Westerlo au loturile cu care le va fi cel mai greu să se mențină în prima divizie. E o provocare pentru Rednic, dar cred că a greșit când s-a pronunțat că e suficientă calitate pentru a rămâne în liga întâi. Va avea nevoie de un miracol, dar când nu iei niciun punct patru etape la rând, e complicat să te mai salvezi.

"Am jucat de câteva ori în România, cu Bruges și cu naționala. Am întâlnit de fiecare dată suporteri care puneau o presiune fantastică pe adversari. Asta va ajuta mult echipa la partida cu Danemarca, mai ales că danezii nu mai au o echipă de top mondial"
Van der Elst

Citește și:
Remarcatul lui Prunea în Corvinul - Dinamo: „E de mare viitor!”
Superliga
Remarcatul lui Prunea în Corvinul - Dinamo: „E de mare viitor!”
Fiorentina - Frosinone » Bîrligea a debutat în Serie A, într-un meci de coșmar pentru Drăgușin! Rezultat neverosimil
Stranieri
Fiorentina - Frosinone » Bîrligea a debutat în Serie A, într-un meci de coșmar pentru Drăgușin! Rezultat neverosimil
Cele mai ciudate stadioane din lume » Recunoști vreunul?
Campionate
Cele mai ciudate stadioane din lume » Recunoști vreunul?
Transferul lui Vladislav Blănuță a fost oficializat
Campionate
Transferul lui Vladislav Blănuță a fost oficializat
Noul Făt Frumos al industriei auto din Europa: în șapte luni, chinezii au depășit deja vânzările pe tot anul 2025
Profit.ro
Noul Făt Frumos al industriei auto din Europa: în șapte luni, chinezii au depășit deja vânzările pe tot anul 2025
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Asta e lipsă de curaj!” » Decizia luată de Mihai Rotaru în cazul lui Filipe Coelho și primul nume mare care „bântuie” banca Craiovei

Milioane de oameni au văzut imaginile live și nu au crezut că sunt reale » Cât de aproape au trecut două avioane de un stadion plin


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează