INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ANGLIA

VIDEO+FOTO Alexandru Pașcanu s-a accidentat! Cât va sta pe margine fundașul lui Leicester

Articol de , - Publicat vineri, 15 decembrie 2017 20:40

Fundașul român Alexandru Pașcanu, 18 ani și Admiral Muskwe au fost accidentați în meciul de ieri din International Cup dintre Leicester U23 și echipa a doua a Legiei, scor 2-2.

Autorul ambelor faulturi a fost portarul polonezilor Konrad Jalocha, 26 de ani. Pe român l-a accidentat în minutul 83, iar pe Admiral Muskwe în minutul 30.

Alexandru Pașcanu e ceva mai bine și va lipsi numai 6 săptămâni după ce a suferit o ruptură de gradul trei la ligamentele de la gleznă. Muskwe va sta pe tușă aproximativ 7 luni pentru că i-a fost ruptă mâna și i s-a blocat un genunchi. Acesta din urmă are o ruptură și la celălalt picior.

Accidentarea e o lovitură mare pentru Pașcanu, care în ianuarie putea fie să fie cooptat în lotul echipei mari, aflate în criză de fundaşi laterali, fie împrumutat pentru a juca mai mult.

Practic, portarul a reușit să accidenteze într-un singur meci doi jucători care au ieșit Academy Players of the year 2016 (Pașcanu) și 2017 (Muskwe).