INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ESPANYOL - BARCELONA 0-0

VIDEO Invazie blocată de Gâlcă! Espanyol a oprit ”extratereștrii”, 0-0, și a obținut primul punct în fața Barcelonei după 4 ani

Articol de GSP - Publicat sambata, 02 ianuarie 2016 18:55

Costel Gâlcă a reușit ceea ce părea imposibil pentru Espanyol. Tehnicianul român a obținut o remiză în fața Barcelonei, scor 0-0, primul punct în fața rivalilor după 4 ani!

Deși a avut parte de numai 3 meciuri de încălzire pînă la marea confruntare cu Barcelona, Gâlcă s-a descurcat excelent în fața ”extratereștrilor”.

Click aici pentru VIDEO!

Barcelona a ratat prima mare ocazie în minutul 9, cînd Jordi Alba, singur în 8 metri a reluat lamentabil. Gazdele au replicat prin Gonzalez, însă Bravo a fost la post (25). Messi, blocat aproape perfect de apărarea lui Gâlcă, a ieșit la rampă înainte de pauză, cînd a trimis direct în bară din lovitură liberă.

Presiunea Barcelonei s-a intensificat după pauză, cînd șutul lui Neymar a fost blocat ca la hochei, iar Suarez a izbit și el bara. Espanyol a încercat să dea lovitura pe contraatac, însă Caicedo, izolat în fața, n-a putut depăși apărarea lui Luis Enrique.

Pentru Gâlcă și Espanyol mai urmează alte două confruntări cu Barcelona în următoarele 10 zile, în Cupa Regelui.