INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SPANIA

VIDEO Marica dă deşteptarea » Gol pentru Getafe în cel mai bun meci al său în La Liga: 2-2 cu Sociedad

Marica, în prim-plan, a fost ieri la înățime Foto: Gulliver-GettyImages

Articol de - Publicat luni, 20 ianuarie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 19 ianuarie 2014 19:33

”Tricolorul”, utilizat pînă-n minutul 86, a redus scorul la 1-2. Reuşita de care aveau nevoie madrilenii pentru a-şi reveni din şoc

Aşa cum debutase meciul, cu două goluri ale Sociedadului în primul sfert de oră, se părea că Getafe va bifa al 5-lea eşec consecutiv în acest an. Dar a venit minutul 28 şi golul de 1-2 al lui Ciprian Marica: şut la colţul lung, din 10 metri, la o fază la care oaspeţii au solicitat, eronat, ofsaid. În momentul primirii balonului, atacantul "tricolor" era pe linie cu ultimul apărător al bascilor.

Click aici pentru VIDEO!

Reuşita românului a trezit-o pe Getafe, care a continuat cu o ofensivă furibundă la poarta lui Bravo. Marica putea egala în minutul 39, dar n-a reuşit să agaţe balonul la 3-4 metri de poartă. Şi n-a fost singura dată cînd s-a aflat în faţa golului.

Înainte şi după reuşita de 2-2 a lui Pedro Leon (53) a avut două ocazii, dar a tras de fiecare dată "peste" din poziţii bune. Getafe a terminat în zece, eliminat Borja (61), iar Marica a fost înlocuit în minutul 86, în aplauzele tribunelor. Încheia astfel cel mai bun meci al său de pînă acum în La Liga.

2 goluri are Marica în 13 apariţii pentru Getafe în La Liga 2013-2014

18 pase date de Marica, din 24, au fost reuşite. A avut 4 şuturi, unul pe poartă, două "peste" şi altul blocat