STRANIERI  ·  ANGLIA

VIDEO Una caldă, alta rece din Premier League: Chiricheş, primul gol! Pantilimon - autogol

Chiricheş (prim-plan), urcat în atac, e faultat din spate de bulgarul Berbatov (Fulham) // Foto: Reuters

Articol de — Joi, 05 Decembrie 2013, 00:00

Aseară, stoperul lui Spurs a înscris spectaculos, ca la Steaua. Un demivole de la 25 de metri. Mingea s-a dus glonţ în plasă.

Era 1-0 pentru Fulham în minutul 73. Chiricheş n-a mai rezistat. Îl atrăgea poarta adversă. La un corner al lui Tottenham, a aşteptat la 25 de metri o minge respinsă. Şi balonul a venit exact la el. Să preia, să facă stop? În Premier League nu e timp de pierdut!

Vlad, specialist la Steaua al execuţiilor neaşteptate, a şutat direct. Mingea s-a dus ca un trasor, la 20 de centimetri deasupra gazonului, a străpuns pădurea de picioare din suprafaţa de pedeapsă, iar Stekelenburg a văzut-o doar în plasă. Se oprise jos, la colţ, lîngă bară.

Primul gol al lui Chiricheş la Tottenham, şi ce gol important. Imediat, Holtby a făcut 1-2, şi Spurs învinge din nou în campionat după 38 de zile (două eşecuri, două egaluri). La final, managerul Villas-Boas l-a îmbrăţişat pe Chiricheş. Merita!

Autogol, Panti!
După 4 meciuri de Premier League în care a primit un singur gol, Pantilimon a încasat aseară două în 9 minute. Primul, curat ghinion. La 3-0 pentru City, Kolarov a vrut să respingă o centrare, a şutat în Panti, mingea ricoşînd în poartă (85). "Autogol, Pantilimon", a notat arbitrul Chris Foy. Apoi, Anichebe s-a descotorosit de Demichelis şi a şutat sec, din 14 metri, pe lîngă Pantilimon (90+4). VIDEO AICI

495 de minute (6 meciuri) a jucat Chiricheş în Premier; cu el pe teren, Tottenham a primit 3 goluri

4 goluri a marcat aseară Luis Suarez (Liverpool), la 5-1 cu Norwich; uruguayanul e golgeter în Premier League, cu 13 reuşite

Medicii de la Suceava, indignați că ”suntem puși de conducerea militară să mergem goi prin curte, după ce facem duș”. Ce spune generalul