INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SERIE A

VIDEO Italienii nu-l iartă pe Chiricheș, păcălit la golul decisiv din Sassuolo - Juventus

Moise Kean înscrie de lângă Vlad Chiricheș // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat marti, 26 aprilie 2022 09:58 / Actualizat marti, 26 aprilie 2022 12:33

Vlad Chiricheș (32 de ani), integralist în Sassuolo - Juventus 1-2, este considerat vinovat la golul doi al oaspeților, înscris de Moise Kean în minutul 88. Publicațiile din Italia l-au evaluat pe aceeași linie: 5, maximum 5,5.

Vlad Chiricheș, integralist în centrul defensivei lui Sassuolo alături de Kaan Ayhan, a avut o prestație oscilantă. O primă parte solidă a fost urmată de o repriză secundă nesigură, care a culminat cu greșeala de la golul prin care Juventus a obținut victoria, înscris de Moise Kean de lângă stoperul român.

Atacantul lui Juventus a profitat de marcajul larg al lui Chiricheș, l-a întors pe acesta în viteză și a șutat la colțul lung, Vlad fiind prea departe de el pentru a bloca mingea.

Prima mutare a lui Hagi pe piața transferurilor, după 0-7 în două etape cu Craiova și FCSB
FARUL

Vlad Chiricheș, vinovat la ultimul gol în Sassuolo - Juventus 1-2

Ca atare, Chiricheș a fost notat cu 5, maximum 5,5 în presa italiană pentru prestația de luni seara.

Corriere della Sera, care i-a oferit calificativul 5, a scris că „Morata l-a făcut anxios deseori, iar Kean a terminat ce a început colegul său”.

Cei de la CalcioMercato au fost mai generoși, 5,5: „În afară de o lovitură liberă pe care a comis-o în începutul partidei, s-a apărat bine în fața lui Morata. În final, totuși, l-a scăpat pe Kean...

Tot 5,5 a primit și din partea celor de la CanaleSassuolo, o publicație de casă neroverdi: „O primă repriză bună, cu câteva intervenții de calitate. În a doua parte a părut mai obosit și a intervenit târziu în câteva rânduri. A terminat cu o greșeală la golul lui Kean”.

SkySports Italia și Gazzetta dello Sport au fost pe aceeași linie, nota 5.

VIDEO » Rezumatul meciului Sassuolo - Juventus

Fără punct obținut în fața lui Juventus, Sassuolo rămâne pe locul 10 în Serie A, cu 46 de puncte. „Bătrâna Doamnă” este pe 4, cu 66 de puncte.

Chiricheș, căpitanul echipei naționale a României, are 27 de meciuri în acest sezon de Serie A.

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Buffon, gafă incredibilă la meciul Parmei » Faza la care legendarul portar s-a făcut de râs

Carlo Ancelotti nu are liniște înaintea meciului cu Manchester City » Doi titulari de la Real Madrid sunt incerți pentru meciul împotriva campioanei Angliei