INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CHINA

Zi neagră pentru români în China! Dan Petrescu e într-o situație dezastruoasă! Doar egal pentru Olăroiu

Articol de GSP - Publicat sambata, 28 iulie 2018 16:57

Jiangsu Suning a terminat la egalitate meciul de pe teren propriu cu Shandong Luneng, scor 1-1. Oaspeții, care ocupă locul 2 în Super Liga chineză, au deschis scorul în minutul 14, grație unui autogol al lui Li Ang.

Echipa lui  Cosmin Olăroiu a egalat înainte de pauză. Eder a reluat în plasă o pasă a lui Teixeira. Pe final de meci, în minutul 89 mai exact, Zhang Chi a fost eliminat, însă Jiangsu nu a mai putut face nimic.

Cu acest egal Jiangsu Suning ocupă locul 4, cu 22 de puncte. N-a câștigat în ultimele 4 meciuri și poate fi depășită de Guangzhou Evergrande, care are 21 de puncte și două meciuri mai puțin.

Înfrângere pentru Petrescu

Guizhou Zhicheng a pierdut partida de pe teren propriu cu Henan Jianye, scor 1-2. Formația lui Dan Petrescu a primti primul gol în minutul 31, de la Vaz Te, iar Bassogog a făcut 2-0 în minutul 56.

A punctat și Guizhou, prin Zheng Kaimu, în minutul 91, însă gazdele nu au mai putut face nimic pentru a scoate măcar un punct. Guizhou Zhicheng are doar 5 puncte în 14 meciuri, cu 9 sub locul 14, primul care ar salva echipa de la retrogradare.