Alte știri din fotbal
Bucurie la cote maxime: așa s-a trăit titlul cucerit de Craiova
0
Universitatea Craiova este campioana României după 5-0 cu U Cluj! Titlul revine în Bănie după 35 de ani
95
Previziunea lui Nicușor Bancu s-a adeverit după 12 ani » Mesajul din două cuvinte scris de căpitanul Craiovei e acum realitate
0
Execuția serii pe „Ion Oblemenco” » Gol superb din afara careului după o gafă de neînțeles în apărare
0
Știri din fotbal internațional
PAOK a ratat și Liga Campionilor » Final amar de sezon pentru Răzvan Lucescu
1
Final în meciurile românilor din penultima etapă din La Liga: cum arată lupta pentru cupele europene
0
West Ham, cu un picior în Championship » Tottenham e la mâna ei pentru menținerea în Premier League
0
Moment incredibil! Neymar s-a umplut de nervi, după ce a fost schimbat din greșeala arbitrului
0
Lifestyle
„Yoga, meditație, plus liniștea naturii” » Partenera internaționalului „tricolor” a găsit o oază în afara României
12
„El Peque” s-a căsătorit cu „cea mai frumoasă femeie de pe planetă”
9
Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră
3
Nuntă de lux la FCSB! Cerere spectaculoasă pe plaja din Zanzibar, căsătorie în orașul natal din România
15
Cine a făcut parte din juriul Republicii Moldova care a acordat României ...
Libertatea
NYT: Israelul ar fi investit milioane de euro pentru a-și crește influența ...
Adevărul
De nedespărțit și după moarte! Incredibila legătură dintre un fotbalist și ...
GSP SPECIAL
Prezentatoarea care a anunțat punctele acordate de juriul din Republica ...
Libertatea
Minunat articol! Felicitari, dle Striblea. Atata adevar te poate face sa plangi. Acest tip de "suporteri" il regasesti de la fotbal, la rugby, la handbal..pana la parintii micilor sportivi, fotbalisti, handbalisti, etc de la cluburile de copii. Si acolo se intampla la fel. Suntem, in genere, o natiune semisalbatica, educatia si comportamentul spun si arata totul despre noi. Imi doresc mult sa vina odata vremurile in care sa pot spune altceva despre locuitorii tarii mele! Respect!
Textul lui Striblea ilustrează perfect tipologia suporterului de fotbal modern. El vine la meci ca să se simtă bine, să trăiască o după-amiază frumoasă și să bea o bere. Dar nu ca să fluture fularul echipei favorite, că „nu e politicos”. Și nici să mănînce semințe. Semințele sunt pentru săraki, el are bani. Și ne amenință că dacă nu facem toți ca el, își ia banii și îi dă la Netflix. Pentru el, fotbalul nu e un mod de viață, e doar o alternativă la Netflix. Așa că toți cei pentru care fotbalul reprezintă mai mult de atât trebuie să se dea la o parte, cu semințele lor cu tot, ca să nu-l deranjeze pe dl. Netflix, venit cu familia lui pe stadion să se simtă bine. Și o temă pentru firmele de marketing: cum să facem o atmosferă ca pe Anfield cu „suporteri” ca dl. Striblea.
Studiați datele OFICIALE, în Wikipedia, pentru sezonul 2018-2019 al Ligii 1: Universitatea Craiova, Număr total spectatori - 267.100, medie spectatori pe meci: 14.839. 2. FCSB medie (umflată, ca de obicei) 6.992 3. CFR 5.051 apoi Călărași 3.029, Sepsi 2.917, Viitorul 2.833. RELEVANT!! (Lăsați datele false ale consorțiului ProFCSB de pe internet, cu acel lpf2_ro...)
Dacă sursa cu numărul mediu de spectatori la meciurile de acasă ale Universității Craiova în 2019 este saitul lpf2_ro, păi aveți vă rog în vedere că ea este (întâmplător?) eronată... Chiar urmăream datele saitului acesta - care cu nu mulți ani în urmă se încăpățâna să numească ”Steaua” echipa FCSB, deci nu știu cât de oficial este - și am remarcat că nu acontabilizat la vremea acee ultimele partide acasă ale Craiovei, alterând media... Deci, pentru cultura generală și obiectivitatea datelor furnizate (că tot puneți accent pe ”corectitudine” de toate felurile), vă rog să corectați cifra, ea depășind, cu bătaie, 14 mii. E și logic, că doar abonați erau mai mulți decât media ”urmăritoarelor”. Cât despre restul opiniilor dumneavoastră, țineți cont de faptul că dacă publicul a fost împiedicat de conjunctura nefavorabilă să mai strige ”Hoții!”, nu înseamnă că nu se mai fac măgării prin fotbalul nostru. Și ce aveți cu Cristescu, omul ăsta o fi foarte temperamental dar este cinstit - alții, cu cazier, nu se mai pot lăuda în niciun chip cu asta!!
FÎCÎ PÎCÎHÎ DÎDÎBÎ din groapă este o clonă ***, adevărata Dinamo se află în diviziile inferioare, fiind în posesia lui Badea. Vezi-ți de *** tău, nu mai muri de grija altora, ***!
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
FÎCÎ PÎCÎHÎ DÎDÎBÎ s-a salvat și in acest sezon. FÎCÎ PÎCÎHÎ DÎDÎBÎ, rupții în...spate, încă proprietatea *** de la Rin. FÎCÎ PÎCÎHÎ DÎDÎBÎ, abominație ***.
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
Băi tontălăule, echipa consoanelor este abominația securistă pe care o susții, ia uite aici: FÎCÎ DÎDÎBÎ PÎCÎHÎ DINAMO. Nu există în lume echipă cu mai multe consoane, înapoiatule. He, he, se vede că ești întunecat la minte, doar cu FÎCÎ PÎCÎHÎ DÎDÎBÎ puteau să ții la mansarda șubredă cu care ești dotat. He, he, *** site-ului, ești mereu online.
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
Este adevarat ca nu primariile construiesc stadioane in Spania, dar sunt grupari care au reusit in acest demers, printre care Atletico, Espanyol (cu un stadion modern si care satisface toate exigentele), Real Sociedad (acolo s-a reparat modul eronat in care a fost construit Anoeta, care nu era prea vechi), Osasuna si Levante. Real Madrid isi renoveaza amplu stadionul, in timp ce Barcelona, Valencia (cu probleme acum, dar care a lansat si vandut pe bani grei multi fotbalisti) si chiar cele 2 cluburi din Sevilla (cu stadioane destul de mari, dar neacoperite) raman deficitare la acest capitol! Desi n-am scris in postarea anterioara, cred ca dl. Striblea insista prea mult in a ne face sa intelegem ca este un elitist, desi nu toate preferintele exprimate l-ar indritui sa fie exponentul unei generatii cu alternative! Barcelona este neglijenta (in privinta transferurilor si a infrastructurii, cu un stadion mare si neadaptat acestor vremuri), iar Thiago Alcantara nu a fost niciodata la inaltimea asteptarilor! Si tot despre Barcelona: in amintirea perioadei in care clubul catalan il avea pe Cruyff la "timona", R. Koeman a renuntat la postul de selectioner al Olandei pentru a veni la un club departe de asteptarile (prea) numerosilor ei fani!
Corect ce ai scris, dar mai este un amanunt care conteaza enorm in ce priveste ,,democratia originala" a capitalismul romanesc si o eventuala comparatie fortata cu echipele din Spania, cluburile isi construiesc stadioane pe banii lor ! Nu pe banii statului sau ai primariilor ! La noi a ramas un comunism mascat de blugi si beamveuri in care, legat de sport, statul/primariile inca dau bani unor ramuri sportive exact ca in ,,iepoca de ***".
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
sincer, am deschis sperand sa citesc legat de golania golanilor de la echipa cu consoane, dar trebuie sa recunosc ca sunt dezamagit...sunteti la fel de golan ca dumnealor! never again!
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.