Alte știri din fotbal
Adrian Iencsi numește fotbalistul #1 de la Rapid: „E incredibil, cel mai bun!”
0
Deschidere de scor în Concordia - Chindia » GOL marcat dintr-un offside IMENS în singurul duel al zilei
0
Front comun în Superligă » Toate cluburile se alătură unei cauze importante: „Ne unim vocile pentru a transmite un mesaj clar”
0
Au pus gând rău liderului neînvins: „Cât să mai câștige și ei?” » Plus o promisiune: „Nimeni nu mai vorbește de bani!”
0
Știri din fotbal internațional
Tragerea la sorți a grupelor Campionatului Mondial din 2026 » HAOS de nedescris + Primele vedete care au ajuns
0
Marko Dugandzic, aproape de o destinație-surpriză la doar câteva zile după ce a devenit liber de contract
0
Feyenoord, la alt nivel » Tranzacție „de viitor” chiar înaintea partidei cu FCSB
0
Frauda secolului » Un club celebru a plătit 120 de milioane de euro pentru 5 jucători care nu au ajuns niciodată la club!
0
Titularul din Dinamo - Foresta e instalator de gaze!
„Mă doare sufletul”
Investitoarea suedeză s-a retras
Am întrebat 100 de olandezi
Duarte a semnat
Acuzații GRAVE la adresa lui Tadici
Dat afară după doar 14 minute!
Zouma, „accidentat” definitiv
S-au DESFIINȚAT loturile naționale!
Cine transmite barajul Turcia - România
Lifestyle
Incident neașteptat la cântar » O boxeriță a arătat accidental mai mult decât și-ar fi dorit: „Cu plăcere, lume!”
11
A lucrat pentru serviciile secrete și a pozat într-o revistă pentru bărbați » Cum arată acum legenda supranumită „cea mai frumoasă față a socialismului”
8
Fostul star al lui Arsenal se căsătorește cu o cunoscută actriță de filme pentru adulți
11
Celebra tenismenă a „topit” zăpada de pe munți! Dayana a sfidat frigul și a aprins imaginația fanilor: „Mamma mia!”
3
Șeful Poliției Locale Oradea vinde AdBlue primăriei care îi plătește ...
Libertatea
Ce lefuri aveau securiștii din România în anii de glorie ai comunismului. ...
Adevărul
Sportul din București, încotro?! GSP a trimis 10 întrebări primilor 4 ...
GSP SPECIAL
Deținutul Stefan și-a chemat soția în celula intimă dintr-o închisoare de ...
Libertatea
Aveti grija ce comentarii faceti...
In primul rind barbatii si femeile nu sint la fel. Functionam diferit chiar daca corectitudinea politica si ultra-feminismul care au infectat societatea de azi, insista ca nu ar fi asa. In al doilea rind, femeile ar trebui sa arbitreze alte femei, si sa nu sa arbitreze barbati si atunci totul ar fi in regula; argumente pentru asta sint sute dar nu voi scrie nici macar unul fiindca oricine are creier poate realiza despre ce este vorba.
Ce articol jenant. Violenta e condamnabila indiferent cine e victima. Si sublinierea ca a fost insurata "de mama"... pai toate injuraturile sunt de mama. Condamnabil e ca a fost injurata, nu ca a fost injurata de mama. Deci da, un comportament abject al individului, dar modul in care autorul foloseste materialul, cu contrapunerea imaginilor bruta/victima etc. e ieftin rau.
Ati avut dreptate, dle Geambasu. Regasim aici comentarii cu iz misogin, fie si implicit sau dosite dupa inchipuite corectari la adresa articolului, de genul celor pe care le intuiati. Stiti ce ar fi frumos? Ca viata sa le ofere respectivilor sansa de a trai pe pielea lor un asemenea moment, de genul „unei perverse in figura fiicelelor lor” din partea masculului „indreptatit” ca i-a fost incalcat teritoriul profesional, oricare ar fi acela, caci masculul isi asuma superioritatea in mai toate domeniile.
Dl. Geambașu pune problema complet greșit și, în mod ironic, se face el însuși exponentul valorilor tradiționale pe care atâta le disprețuiește. În episodul Bundea vs Schuster, el vede un bărbat care agresează o femeie. Violența e inacceptabilă în aproape orice context, asta e clar, dar dacă suntem oameni moderni, post-medievali, vaccinați, de ce am considera că e mai gravă violența asupra unui arbitru-femeie decât violența asupra unui arbitru-bărbat? Păi degeaba ne-am luptat pentru egalitate? Cred că un arbitru, indiferent că-i bărbat sau femeie, trebuie să-și impună autoritatea în fața celor pe care-i arbitrează, și de fapt aici e adevarata problemă: lipsa de autoritate a arbitrilor, care e una dintre consecințele unui sistem putred și șubred cum este sistemul fotbalului de la noi. Nu vreau să se înțeleagă că dau vina pe victimă, chiar cred că d-ra Schuster e de două ori victimă, o dată a lui Bundea și apoi a sistemului care nu e în stare să-i responsabilizeze pe participanții la joc cu privire la rolurile și rapoartele dintre ei. Când fiecare jucător, antrenor, președinte de club va ști că riscă eliminarea și sancțiuni drastice dacă vociferează sau pune presiune pe arbitri, dar și când arbitrii vor ști să impună respect prin atitudine și prin pregătire, atunci vom putea vorbi de însănătoșirea sistemului.
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
a doua intrebare, geambasule: despre ce femela vorbesti, ***- asta e limbaj de jurnalist? daca domnisoara Schuster era obisnuita cu sedintele foto, era o femela si jumatate? ***
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
As vrea sa mentionez ceva off-topic si anume ca aveti minciuna in sange. N-aveti nicio jena sa spuneti ca "isi tine pistolul la tampla" exact deasupra pozei in care nu tine pistolul (cu butucul scos) la nicio tampla. Nu va puteti abtine sa mintiti pentru a mai adauga un strop de dramatism si a distorsiona, subtil, perceptia. O sa spuneti ca nu despre asta e articolul si ca e stupid sa te legi de asa ceva in situatia de fata. De acord, atunci de ce tineti sa infloriti, inventati si exagerati, cand cazul in sine chiar nu are nevoie de asa ceva? Asta'i facultatea de jurnalisti a lu' Ioanitoia? Altfel, daca avem pretentia ca incercam macar sa fim o tara civilizata, individul trebuie exclus din fotbal. Pe viata! Nu cu balarii gen "toti mai gresim", "sa iertam", etc.
Vai, Geambasu ia apararea unei femei. Si nici macar nu stie ce s-a intamplat cu adevarat. Si nici macar nu-i plac femeile. Si....urmeaza cenzura...
Fotbalul nu-i ca sahul, iar antrenorii sunt formatori de caractere tari... De-asta n-avem nicio sansa sa ne facem bine vreodata.
***
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.