OPINII » EDITORIAL CRISTIAN GEAMBAȘU
Alte știri din fotbal
Universitatea Craiova - U Cluj, finala campionatului! „Nebunie” la stadion. Informații și imagini de la reporterii GSP
33
Flavius Stoican s-a făcut de râs în conferință: „Au marcat două goluri etapa trecută, cu Gaz Metan Mediaș”
0
Bogdan Stelea are o preferată la titlu și acuză conducerea fotbalului românesc: „O să tot vedem Mondiale doar la televizor!”
0
„Coelho e ca o fată mare” » Campion de nota 10 la primul titlu al orașului Craiova, acum nerăbdător: „Vai de capul meu, ce emoții am!”. De ce îl numește așa pe portughez
1
Știri din fotbal internațional
Președintele a anunțat decizia înainte ca Inter să ridice trofeul: „Se va încheia un ciclu” » Ce spun veteranii din lot
0
Clubul dintr-un oraș cu 13.000 de locuitori a promovat pentru prima dată în Bundesliga! Bucurie imensă pe stadionul pe care încape toată populația
0
Inter s-a încurcat cu Verona, însă e sărbătoare la Milano » Cristi Chivu a primit trofeul pe San Siro
0
Casemiro, aplaudat la scenă deschisă după ultimul meci acasă pentru Manchester United: „Voi, suporterii, sunteți cel mai bun lucru!”
0
Lifestyle
„Yoga, meditație, plus liniștea naturii” » Partenera internaționalului „tricolor” a găsit o oază în afara României
12
„El Peque” s-a căsătorit cu „cea mai frumoasă femeie de pe planetă”
9
Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră
3
Nuntă de lux la FCSB! Cerere spectaculoasă pe plaja din Zanzibar, căsătorie în orașul natal din România
15
Cine a făcut parte din juriul Republicii Moldova care a acordat României ...
Libertatea
Ce înseamnă, de fapt, viața de bogătaș? Culisele petrecerilor unde se ...
Adevărul
De nedespărțit și după moarte! Incredibila legătură dintre un fotbalist și ...
GSP SPECIAL
Prezentatoarea care a anunțat punctele acordate de juriul din Republica ...
Libertatea
Fabulos varf de atac Gerd Muller. Probabil ca cele mai multe goluri le-a marcat din careu pana in 10m de la linia de poarta,oricare minge respinsa era valorificata de Gerd.Dumnezeu sa-l odihneasca!
Am avut sansa sa-l vad pe Gerd la stadion. Prima data m-am dus la un antrenament a lui Bayern. Ce a facut la antrenament si mai ales dupa antrenament, cand se juca cu mingea, era fantastic. Lovea mingea din toate pozitiile si ea se oprea in plasa portii. La nationala Germaniei a facut un cuplu formidabil, alt mare golgheter, cu Uwe Seeler, alta legenda a fotbalului german. Au jucat putin impreuna, dar erau ca un blestem pentru echipele adverse. Tot stadionil striga "Uwe Uwe Uwe", care rasuna ca un strigat razboinic si Gerd inscria gol dua gol. Era perioada cand se trecea de la fotbalul romanitic la fotbalul computerizat. Lumea mergea la stadion cu familia, ca la teatru. Acum eu nu mai merg la stadion deoarece nu doresc sa ma intalnesc cu cei care vin la meci sa injure sau sa faca alte rautati, in loc sa urmareascu un spectacol.
Foarte frumos articolul. Cum sa vinzi ma servetelul cu care s-a sters Messi la nas? :))) Sau mai bine zis: cum sa faci oferta pt a-l cumpara? Unde e valoarea? Care e faza? :)) *** Toti nimenii vor sa faca bani din orice, dar astfel bulverseaza/amesteca valoarea adevarata cu cea inchipuita/dorita. ***
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
Nu e vorba de Muller, nici de Messi. Este vorba despre prostia omeneasca si adoratia *** care ajunge la paroxism. Si desteptii care cred ca un Messi este mai bun ca Muller sau Cruyff doar pentru ca au impresia ca azi se fuge mai repede pe teren, ar trebui sa-l citeasca de 2 ori. Era sa uit: azi muschii se vad mai bine si mingea zboara mai repede. Sa-mi ziceti si mie cand terminati catedrala servetelului.
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
Excelent articol.
Frumos scris. Articolul preia fragmente si din ceea ce ai scris acum vreo doi ani. Sa nu fie cu suparare pentru ceea ce spun, dar mai bine se stingea anul trecut... Va dati seama ce tripleta in 2020? Maradona, Paolo Rossi, Gerd Muller.
Asta a vrut sa fie un omagiu pentru Muller sau se inscrie in linia articolelor dlui Geambasu cu mult venin fata de Messi? Muller a fost si va ramane o legenda a fotbalului, asa ca chiar nu era necesara comparatia cu o generatie care joaca la peste 40 de ani dupa generatia lui Muller. Jurnalistilor le plac cu orice pret comparatiile astea lipsite de logica intre generatii. Apoi, cred ca vinde mai bine articolul daca se face o trimitere la un jucator de top actual... Cum poti compara fotbalul din cele doua ere, mai ales raportat la partea financiara? Asa, pe aceasta logica, si Muller ar fi avut cateva sute de milioane adunate in cariera daca juca in peroada actuala. Pana la urma ceea ce ramane e ca Gerd Muller a fost unul din idolii generatiei sale si va ramane in istorie ca un titan al fotbalului, fara a fi necesara comparatia stupida cu jucatorii contemporani noua. Dumnezeu sa il odihneasca in pace!
Și uite așa a mai căzut un mit, omul cu sânge rece care a executat duzini de portari, a cochetat cu alcoolul, dar nu a putut evita erodarea minții. Interesant, execuțiile lui seci se bazau pe lângă echilibru fizic, explicat în presa timpului, și pe un echilibru psihic deosebit. Stimul și decadență în mecanismul uman racordat la chimia proprie ce știe să citească anii. Sunt convins că germanii nu i-au uitat meritele și au făcut eforturi mari de recuperare. Concluzia, s-a mai pierdut o bătălie în marele șantier al minții umane. Rămânem cu floarea vârstei și carierei sportive. Mulțumim de informații și forma lor de prezentare.
Am citit doar prima fraza din articol si mi-am dat seama. Suntem de acelasi leat si stim despre ce vorbim. Juniorii din ziua de azi nu stiu absolut nimic despre Gerd si ce a insemnat el pentru fotbalul planetar, le recomand asadar sa urmareasca finala de la Munchen, Republica Federala Germania - Olanda (asa se numea pe atunci tara lui Cruijff si Van Hanegem). Golul lui Muller valoreaza cat toate reusitele lui Lewa.
Respect! R. I. P. Gerd! Un marcator pur sânge!
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.