Articol de Daniel Scorpie - Publicat miercuri, 17 septembrie 2025 15:14 / Actualizat miercuri, 17 septembrie 2025 19:37
Numai 50 de zile a stat șomer Jose Mourinho. Antrenorul care nu a mai câștigat un titlu de un deceniu s-a transformat în campionul mondial al compensațiilor. Antrenorul trecut de 62 de ani a umflat 120 de milioane de euro, ultimele 15 ca daune pentru că Fenerbahce i-a arătat ușa, și se pregătește de o altă sinecură luxoasă de un sezon la Lisabona.
După ce l-a făcut pe bașkanul vicecampioanei Turciei să cheltuie mulți bani pentru jucătorul care l-a eliminat în play-off-ul Ligii, s-a dus tocmai la Benfica pentru a juca în grupa pe care o ratase! De două ori la rând. Unde, ca să vezi întâmplare!, se va regăsi cu directorul sportiv Mário Branco, portughez și el, care i-a luat-o înainte, plecând de la Fenerbahce acum două luni și jumătate.
O Europa și o Conference League, dar „zero tituli” în 10 ani!
Cândva era supranumit The Special One, dar din Mourinho a rămas doar reclama înșelătoare. Managerul supraevaluat, al cărui cel mai apropiat titlu de campion datează de acum zece ani, ultimul din cele trei ale sale la Chelsea.

O fi luat el ultima cupă într-o competiție europeană pentru Manchester United (este aur în contextul dezastrului generalizat condus de conaționalul Ruben Amorim!) - Europa League în 2017 -, după care a plecat pe ușa din dos, și le-o fi intrat și pe sub piele tifosilor giallorossi, aducând Conference League la Roma (singurul trofeu continental în afara neglijabilei Cupe a Orașelor Târguri), dar impresia nu poate fi estompată.
Jose Mourinho păcălește fotbalul de un deceniu, i-au albit tâmplele (mai puțin decât ale fanilor echipelor care l-au primit și l-au tratat regește), însă a uitat să livreze performanțe, pe măsura grămezilor de bani achitați pentru contractele sale exagerate.
25 de milioane de euro risipite de Fenerbahce pe Mourinho
Cea mai recentă probă e amăgirea turcilor, care l-au plătit împărătește fără a se putea apropia de Galatasaray. Nu doar că n-a câștigat niciun trofeu în Turcia, dar a ratat ambele tentative a o duce pe Fenerbahce în grupa Ligii Campionilor! Și pentru toate s-a ales cu un premiu de 25 de milioane, între care 10 salariul pentru sezonul și un pic în care i-a enervat pe dușmanii lui Fener și pe amicii din propria tabără!

Real Madrid, Chelsea (de două ori!), Tottenham, Manchester United, Fenerbahce și, ultima în ordinea inversă a compensațiilor plătite, AS Roma i-au alimentat conturile lui Jose Mourinho cu 120 de milioane. Nu mai pun la socoteală banii ceruți pentru a aduce jucători la echipele antrenate.
Doar lui Fenerbahce i-a risipit peste 100 de milioane și, după ce s-a văicărit că nu s-a calificat în grupa Ligii din cauză că nu i s-a rezolvat la timp transferul dorit, Kerem Akturkoglu a semnat cu turcii la 3 zile după plecarea portughezului! Așadar, Jose i-a deschis Benficăi porțile spre grupă, i-a adus și 22,5 milioane în conturi, după care se instalează pe Da Luz. La un sfert de veac după ce și-a încheiat prima experiență ca „principal”.
Timpul încheierii ciclului de 25 de ani pentru Mourinho?!
Poate că este un semn al destinului. Ca Mourinho să își încheie cercul vicios în care a băgat echipele pe care le-a condus fără (mare) succes de când și-a luat la revedere penultima oară de la Londra (nu iau în considerare lucrarea de la Tottenham). Veți spune că totuși a câștigat 26 de trofee, între care două Champions, cu FC Porto și cu Inter, și istorica Triplă cu nerazzurrii (au trecut 15 ani de atunci!).

De acord, nu-i poate contesta nimeni meritele, dar să nu ne facem că nu vedem câți bani a tocat doar pentru jucătorii ceruți. Dacă i l-am pune pe listă și pe Akturkoglu, Mourinho ar intra în clubul select al „miliardarilor”, alături de Guardiola, Simeone, Tuchel, Conte, Arteta, Allegri sau Emery (ordinea e aleatorie).
Benfica este colacul său de salvare, pentru că la Inter, unde s-a tot autopropus, i s-a închis ușa (spre liniștea lui Chivu!) din motivele pe care le-am expus chiar ieri. Nu putem ști cât va rezista ca succesor al lui Bruno Lage, îndepărtat după rușinea cu Qarabag, și până unde îi va întinde nervii lui Rui Costa. Președintele nu mai riscă pe mâna lui, oferindu-i doar contract pe un an!
Dar nu cred că va păcăli și o națională importantă (atenție, Portugalia!) pentru a-i oferi postul de selecționer, așa cum visează pentru a pune punct carierei. Punctul e pus deja, doar Mourinho se încăpățânează să așeze virgule într-o frază în care abundă semnele de întrebare și de mirare! Exclamările admirative sunt în albumul cu amintiri, spre care se îndreaptă cu pași mari și don Jose.