Alte știri din fotbal
U Cluj l-a trimis înapoi în Liga 2 după doar 8 minute de joc: „Revine pentru a-și continua povestea”
0
MM Stoica a vorbit despre Marius Șumudică înainte de CFR - FCSB: „Decât să stea acasă...”
0
Papp a răbufnit după ce a bifat meciul 300 în Liga 1: „Vă spun sincer, nu mă ascund!”
0
CS Dinamo, trupa lui Ionuț Chirilă, a obținut prima victorie a sezonului! Azi sunt programate 7 meciuri în Liga 2
23
Știri din fotbal internațional
Arsenal a pornit ca din tun în cursa de apărare a titlului!
1
Haos în Germania: Südwest-Derby întrerupt, polițiștii au intrat pe teren pe cai!
1
Inter l-a prezentat oficial pe Curtis Jones: „A venit momentul pentru o nouă aventură”
0
Rezultat șocant în Cupa Germaniei » La pauză, Eintracht conducea cu 10-0! A urmat cea mai mare victorie din istoria clubului
1
Lifestyle
Cea mai sexy hocheistă din lume, deconspirată de fani » Noul iubit este tot un sportiv
5
Portarul din Serie A, surprins pe aeroportul Otopeni alături de o româncă celebră!
17
Femeia cu peste 1 milion de urmăritori intervine în scandalul de la FCSB: „Nu e nici 1% apreciat! A trecut printre atâția fotbaliști și nu i-ai spus un «bravo»”
30
Sala Polivalentă din Tulcea găzduiește un nou eveniment sportiv, după succesul de la Europeanul de baschet U18
1
Cristi Danileț, ironizează motivarea CCR în cazul „amendamentului Fritz”: ...
Libertatea
„Un alt fel de lockdown”. Orașul din Europa unde viața se trăiește de ...
Adevărul
Continuă șantierul la a doua cea mai mare Sală Polivalentă din România
GSP SPECIAL
Cinci directori de colegii naționale critică vehement examenul separat de ...
Libertatea
Acei fotbalisti ai sfarsitului anilor '70 - inceputul anilor '80 erau cam ca si scriitorii acelei perioade (Eugen Barbu, Paunescu): vedete nationale, carora li se permitea cam orice. Iar un tip complet boem, cum era Stefan Covaci (parca el era antrenorul echipei, nu?) iti dai seama ca nu se punea cu ei. Avea ceva dreptate si *** ala de Teasca prin cartile lui.
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
Domnule Mironică....cu tot respectul, subiect și predicat, vă rog, că să încercăm să deslușim sensul spre care vă îndreptați. Sunteți prea inteligent ca să comparați un telefon cu butoane cu unul smart. Mulțumesc.
Ce zice el e una, realitatea e alta. Se poate discuta, ca asta e placerea iubitorilor de fotbal, dar adevarul e ca Romania a avut o singura echipa la nivel planetar: Steaua anilor 85-90. Trei semifinale de Cupa a Campionilor, de doua ori in finala si o data castigatoare. Un joc superofensiv, iute si agresiv, cu care domina toate echipele din lume la acea ora. Pe scheletul ei, cu completari, plombe si reveniri (Belodedici) s-a telescopat generatia aceea talentata pana-n 1994, asta desi cred ca-n 1990 ar fi fost apogeul (dar jucatorii erau atunci innebuniti de impresari la Bari, de stirile cu mineriada din tara etc.). Ca au mai fost echipe bune incepand din 1970 (Steaua 1977, cu Vasile Iordache, Lita Dumitru, Iordanescu, Marcel Raducanu), Craiova lui Balaci si Stefanescu si, desigur, Dinamo-ul lui Lucescu (dar doar in ultimii 2 ani 1988 si 1989, cu toata echipa intinerita), asta e altceva. Iar in ultimii 20 de ani, in afara de Rapidul lui Razvan Lucescu (dar pe o perioada scurta) si Steaua din aceeasi perioada (tot pe o perioada scurta, cat a tinut benzina Protasov si pana sa apara bufonul ala portughez in poarta), n-am avut decat 2 jucatori: Mutu si Chivu si cate un rezultat intamplator (CFR la Manchester, de pilda). Nicio echipa, niciun antrenor.
Haha, si eu care credeam ca are o ferma de resapat fotbalisti adunati de prin parcuri :)))))))
Articol fara relevanta, neinteresant, aceleasi gargara ruginita. Amintind de Elias Charalambous am crezut ca pui in evidenta opusul cu Mircea Lucescu...Hagi Gheorghe si Ianis.Chiar nu este influentat. Hagi trebuie sa-l adiuca la Farul si s-a terminat telenovela.
Nici tu răspunsul meu.
Supremule, nu cred ca ai priceput ce am vrut sa spun. Poate ca nu esti chiar ata de Prem.
no ca confundai Generatia de Aur cu Gheata de Aur, sint un ignorant absolut, vorba lu dl Talpa I...amu ca tot sint la moda colosalele realizari ale antrenorului nea Mircea, vaz ca nici un jurnalist nu aminteste si de Ghetele de Aur pe care le-a "antrenat" nea Mircea, nu inteleg de ce, sint tot realizari istorice...poate totusi nea Ovi va aborda subiectul intr-un editorial incendiar
Nu mă interesează particularitățile fiecăruia.
Cea mai rasunatoare peformanta din istoria nationalei a fost obtinuta in 1994, cu Iordanescu antrenor, dar asta nu inseamna, in opinia mea, ca Iordanescu ar fi fost cel mai bun antrenor dintre cei care s-au perindat pe la nationala Romaniei. Referitor strict la rivalitatea dintre Lucescu si Iordanescu, eu unul il pun pe Lucescu, per total, deasupra lui Iordanescu, considerandu-l pe Lucescu superior din toate punctele de vedere. In opinia mea, performanta din 1994 se datoreaza intr-o masura covarsitoare lui Hagi&Co si, doar intr-o mica masura, de tipul unei cantitati neglijabile, antrenorului Iordanescu, despre care singurul lucru bun care imi vine in minte este ca a instaurat o anumita disciplina la nivelul lotului, necesara in urma lui Ienei, care abuzase pe undeva de duhul blandetii in relatia cu fotbalistii selectionati. In rest, Iordanescu a fost un antrenor incapatanat, razbunator, tipicar si superstitios, care, in opinia mea, per total, a facut mai mult rau decat bine generatiei 94, in contrast evident cu Lucescu M, care a fost si este un pedagog in adevaratul sens al cuvantului, un descoperitor si promovator de talente si un resuscitator de fotbalisti. PS: Cea mai mare performanta a fotbalului romanesc a fost, fara indoaiala, obtinuta in 1986, cu minunatul Emeric Ienei antrenor, pe 7 Mai 1986 fotbalul romanesc ajungand pe Everest, acea generatie fiind de fapt generatia de aur, aur adevarat si nu facatura.
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.