OPINII » EDITORIAL
Alte știri din fotbal
Fostul idol din Ghencea spune unde s-a „RUPT” FCSB: „Cauza e următoarea!”
0
Cine a câștigat trofeul „Antrenorul anului” la gala lui Nicu Gheară
0
Sunt pe loc de play-off în Superliga, dar susțin că obiectivul primordial e altul
0
De pe TikTok, în viața reală » Gigi Becali a dat nas în nas cu manelistul Tzancă Uraganu și nu s-a putut abține
0
Știri din fotbal internațional
Mondialul 2026, ca-n NFL » Decizia fără precedent luată de FIFA
0
Chivu, interviu în revista UEFA: „A doua mea viață este a unei alte persoane, mai bună decât cea de dinainte!”
0
Ronald Araujo ar putea să nu mai joace niciodată pentru Barcelona!
0
Răzvan Lucescu va fi arbitrat de un român în meciul din Europa League
0
Mondial de locul 9
S-au stabilit grupele de la Mondial
Titularul din Dinamo - Foresta e instalator de gaze!
„Mă doare sufletul”
Investitoarea suedeză s-a retras
Am întrebat 100 de olandezi
Duarte a semnat
Acuzații GRAVE la adresa lui Tadici
Dat afară după doar 14 minute!
Zouma, „accidentat” definitiv
Lifestyle
Fosta gimnastă a devenit milionară la 20 de ani: „Cum naiba reușeam să fac asta?” » Cum s-a îmbogățit
0
Are 47 de ani, iar ținuta ei transparentă a provocat controverse la tragerea la sorți: „Prea îndrăzneaţă pentru un eveniment fotbalistic”
10
Incident neașteptat la cântar » O boxeriță a arătat accidental mai mult decât și-ar fi dorit: „Cu plăcere, lume!”
12
A lucrat pentru serviciile secrete și a pozat într-o revistă pentru bărbați » Cum arată acum legenda supranumită „cea mai frumoasă față a socialismului”
8
Ce a pățit „justițiarul de Cluj” după ce le-a cerut românilor să iasă în ...
Libertatea
Cum s-a produs tragedia din Tenerife în care doi români au murit: zona era ...
Adevărul
Primul proiect pentru sport pe care și-l asumă primarul Ciprian Ciucu în ...
GSP SPECIAL
PSD, PNL, USR și UDMR l-au pus la punct pe Nicușor Dan: cererea de ...
Libertatea
Nu știu cum se naiba fecesebeaua e singura echipă românească cu performanțe europene decente, când CFR are recordul de puncte al unei echipe românești în grupele Champions League. Dar, trecând peste incapacitatea microbiștilor de a vedea în afara bulei lor, lipsa performanțelor europene decente spune ceva clar (deși nu mai era necesar să ne spună, că era clar și fără asta): fotbalul românesc e la subsolul fotbalului european. Când vin oameni din liga 3 din alt camnpionat și aici sunt golgeteri, e foarte clar nivelul alor noștri. Tocmai pentru că sistemul e nesănătos, pentru că ăștia de la noi nu construiesc în fotbal afaceri cu fundații solide, pereți solizi, acoperiș de nădejde... ci vor direct să zugrăvească și să arate bine, să ia ochii, să păcălească vânzând niște fotbaliști de carton... tocmai de asta federația e nevoită să apeleze la soluții de-astea disperate ca regula Under 21, ca să-i forțeze să mai investească în academii, ca să-și producă tineri. Sper să devină și mai radicală regula asta, să fie nevoiți să joace cu 2 under 21...
Asa o fi, nu zic nu. Dar nu mai putin monstruos e faptul ca pana si in conditiile astea, tot e SINGURA echipa romaneasca cu performante europene decente. Ce ne spune asta despre 'profesionalismul' celorlalte echipe?
Pentru ca in acest context e irelevanta acea decizie hilara a 'justitiei' din Romanica. Echipa e oricum aceeasi, indiferent ca s-a numit Steaua, CCA sau FCSB. O spune UEFA, nu altcineva.
Băi, cum se mai raportează Mironică la ”fotbalul european dezvoltat” când crede că asta-l ajută să aplice limbile sale obișnuite către fecesebeaua. Oare se mai raportează la ”fotbalul european dezvoltat” și când fecesebeaua e o anomalie monstruoasă în privința felului în care e gestionat un club de fotbal?
Little Miron iar amestecă subiectele ca să-l lingă pe Becali peste tot pe unde poate. ”Maestre”, în fotbalul dezvoltat sunt folosiți tinerii care merită tocmai pentru că fotbalul ăla e dezvoltat, iar asta include CREȘTEREA tinerilor. Academiile au rost, au sens, au rol clar, produc. La noi regula aia e parte dintr-un sistem de măsuri menite să-i facă pe mamelucii precum cel pe care-l lingi tu cu consecvență să pună atenție și pe academii. Am ajuns să ne fie vedete cei ce vin din liga a 3-a din fotbalul ăla dezvoltat și ăsta e doar rezultatul faptului că ”patronii” / ”finanțatorii” noștri vor doar să culeagă, fără să planteze, fără să cultive. Iar presa le ține hangul, alegând, ca și ei, să privească dopoar în bulă, nu și imaginea de ansamblu.
Deci nu cunoști decizia justiției dar comentezi. Greșit!
"Mihai Toma" de la pro tv, adus la gsp pe post de Julio Batista-CFR
Domnule Mironica, va respect si v-am apreciat comentariile partidelor de fotbal de mult timp. Nu-mi vine sa cred, insa, ca si dvs. sunteti impotriva regulii U21 impusa de FRF. Evident ca afara sunt promovati jucatorii tineri care au talent, dar ei beneficiaza de alta pregatire si alt sistem de educatie. Ai nostri sunt, probabil, antrenati in continuare cu dogma anilor 80-90. Nu stiu ce vitaminizare primesc ei, ce consiliere psihologica, life-coaching, ca sa nu mai vorbesc de antrenamente tehnico-tactice moderne, dar cu siguranta cresc intr-un sistem aflat cu cateva decenii in spatele celor vestice. Si-atunci se pune intrebarea, nu mai bine fortezi cluburile sa-i foloseasca in meciurile oficiale, pentru ca macar asa sa capete si ei o oarecare experienta intr-un cadru semi-profesionist?! De bine, de rau, macara asa avem siguranta ca minimum 16 jucatori U21 joaca in fiecare etapa. Poate avem noroc si ies 2-3 pe an care sa ajute nationala. Care ar fi alternativa, sa joace straini de 30ani+, adusi gratis fiindca dintr-aia buni si scumpi oricum nu ne permitem, in locul lor? Ce-ar avea Romania de castigat prin asta? Chiar nu vede nimeni lucrul asta? Poate ca Toma n-o sa ajunga vreun mare jucator, OK, dar asta nu e vina federatiei. Iar daca Dobre ajungea la FCSB, sansele erau mari sa aiba un traseu similar cu Toma sau Musi sau Stoian sau etc. Ganditi-va si la binele fotbalului romanesc atunci cand comentati, va rog!
iar nu ti-ai luat medicamentele si minti pe aici?
"Nu există adolescent din istoria lui FCSB, sau Steaua cum se numea pe vremuri" ilegal. Deși nu ați ratat menționarea numelui Steaua alături de Fotbal Club FCSB, ați omis sa spuneți ca pe vremuri s-a numit asa ILEGAL. Va spune ceva acest lucru?
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.