Comentarii (16)
mzm1
mzm1  •  09 Mai 2026, 20:45

Domnule Docan, faceți o eroare de logică absolut impardonabilă, chiar din titlu! Iar apoi o faceți și mai gogonată, în fraza: „Se crede că, într-un fel magic, pensiile speciale din sport sunt diferite de pensiile speciale din justiție...”. (iar mulți comentatori au înghițit momeala din tablă, crezând că-i peștișor!). Păi, chiar sunt diferite, domnule ziarist! Chiar nu înțelegeți acest lucru?! Deci, să clarificăm. Pensiile speciale din justiție (magistratură) se acordă nu doar unora, cu merite speciale, ci unei întregi categorii profesionale, inclusiv leneșilor, mediocrilor și incapabililor! În timp ce, o eventuală pensie specială care s-ar acorda, de exemplu, foștilor jucători de fotbal ai Stelei 86, ar recompensa o performanță absolut uluitoare, cucerirea Cupei Campionilor Europeni! Ceea ce, foarte probabil, nu se va mai întâmpla în România nici pest o sută de ani! Cele două tipuri de pensie de care vorbiți ar fi asemănătoare numai în cazul în care s-ar cere acordare de pensii (speciale!) tuturor celor care joacă fotbal și tuturor celot care fac spott!?!? E adevpărat că regimul criminal comunist s-a împăunat cu victoria fotbaliștilor de la Steaua, ca și cu izbânzile olimpice ale atleților noștri, dar asta nu e vina sportivilor! Apoi, dacă țineți la banul public, ar fi trebuit să luați atitudine în legătură cu faptul (ilegal și imoral!) că în Superliga de fotbal (sport profesionist, deci), mai mult de jumătate din echipe sunt finanțate de primării, adică din bani publici!!

Gru2
Gru2  •  09 Mai 2026, 08:57

Baiete, lasa-te de scris. Daca tu amesteci marii performeri care chiar merita recompense cu masa de profitori inseamna ca esti pe linga subiect. Si oricit ati incerca sa aruncati cu noroi in fostul regim acela a facut si citeva lucruri bune. Norocul tau ca noua generatia probabil te crede.

parpalache
parpalache  •  09 Mai 2026, 08:46

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

parpalache
parpalache  •  08 Mai 2026, 19:57
Postat de Goe1999 pe 08 Mai 2026, 01:43

Bre, Dacia nu e aia de care ai citit tu în gazetă peremistă/auristă, ci a fost romană, plus că acum marca e a francezilor de la Renault.

La Registrul comerțului Dacia este integistrata ca„persoana juridica romana”!Dar sunt de acor dcu tine ca„privații”...straini,n-au nici o treaba cu statul român-caruia nu-i platesc nimic!Iar „pib-ul” ala cu care se lauda tâmp papagalii, e al lor,nu al României!

antoniudum
antoniudum  •  08 Mai 2026, 16:18

nu știi ce vorbești !!! viața de sportiv e scurtă, iar dacă este intensă și plină de succese merită recompensată !!!! faima ROMĂNIEI EI O ADUC , nu politicienii nesimțiți cu pensii speciale !!!!

Contrahateri2025
Contrahateri2025  •  08 Mai 2026, 14:59

Fata de unii "speciali" (inclusiv tortionari, in trecut), unii sportivi, cu o cariera scurta, chiar merita aceste recompense! Daca doar sportivii si oamenii de cultura (scriitori, pictori, unii actori, muzicieni si interpeti de opera si opereta) fac cinste acestei tari, de ce ar beneficia de recompense materiale politicienii, magistratii si ziaristii? Daca un metalurgist a muncit in conditii grele (dar nu mai grele in Hunedoara decat in Galati sau Resita) si se pensioneaza mai devreme, cu ce a contribuit el la renumele tarii? Sau un ziarist sportiv, ce servicii deosebite a adus tarii? N-a facut decat sa mediatizeze cu mai mult sau mai putin talent niste performante. Daca si sportivii de valoare medie au ajuns sa activeze in strainatate si sa se faca, astfel, cunoscuti, ce jurnalisti sportivi de-ai nostri au fost angajati la Marca, As, A Bola, Onze Mondial, Guerin Sortivo, La Gazzetta dello Sport, France Football si l'Equipe?! Marii nostri gazetari si-au facut prieteni printre corifeii din domeniu din strainatate, poate chiar au colaborat la realizarea unor materiale publicate in strainatate, dar asta nu inseamna ca pot rivaliza cu sportivii in materie de notorietate si valoare!

luigi_nb
luigi_nb  •  08 Mai 2026, 13:41

Cine e Mitica Docan ???

Goe1999
Goe1999  •  08 Mai 2026, 01:43
Postat de parpalache pe 07 Mai 2026, 20:35

Docane!Poate ca e vorba de„fonduri europene”!Daca nu ne dau voie ca din ele sa facem fabrici și uzine-ca sa nu mai importat tot-macar sa facem sali de sport și stadioane!Daca„privații”noștri(imbogațiți din„contracte”cu...statul),investesc in...Italia!Dacia la Udineze,Șucu la Genoa...

Bre, Dacia nu e aia de care ai citit tu în gazetă peremistă/auristă, ci a fost romană, plus că acum marca e a francezilor de la Renault.

Veromon
Veromon  •  07 Mai 2026, 21:06

Nu trebuie macar sa existe cuvantul special, sunt doar forme prin care se abuzeaza de banii celor multi pentru a fi distribuiti catre o mana de oameni. Singurul venit pe care statul trebuie sa il distribuie oricarui fost sportiv, procuror, demnitar etc sunt cotizatiile acestuia din perioada de activitate, normal, cu echivalarea la zi pentru a isi putea duce traiul de zi cu zi. Cum ar fi, David Popovici, dupa ce se retrage sa solicite o pensie speciala? Multi ar spune, pai nu ti-am platit, prietene, 300.000 euro (banii pe care un angajat de rand nu ii strange intr-o viata) doar pentru JO din 2024 si 2 masini noi de inca 100.000 euro, ce vina avem noi ca nu ti-ai aranjat o viata buna dupa retragere? Sa fim sinceri, chiar si forbalistii de la Steaua din generatia 86, cand erau in activitate, castigau intr-un an cat castiga un profesor in 10 ani plus ca se tineau numai de bisnitareli dupa cum tot ei se laudau. Belodedici, un baiat simtit, a recunoscut ca facea bisnita cu blugi, aparate video, casete audio, cafea etc la fel si Gabi Balint, Lacatus, Duckadam, toti! sunt declaratiile lor publice. La fel si cu pensiile pentru jurnalisti, care primesc extra 50% in plus fata de pensia cuvenita legal, in ce baza morala sau legala primesc aceste pensii speciale?

parpalache
parpalache  •  07 Mai 2026, 20:35

Docane!Poate ca e vorba de„fonduri europene”!Daca nu ne dau voie ca din ele sa facem fabrici și uzine-ca sa nu mai importat tot-macar sa facem sali de sport și stadioane!Daca„privații”noștri(imbogațiți din„contracte”cu...statul),investesc in...Italia!Dacia la Udineze,Șucu la Genoa...

  • 1
  • 2
Comentează