OPINII » EDITORIAL
Alte știri din fotbal
Costel Gâlcă, întrebat dacă ar prelua naționala României: „Toți ne dorim”
0
Andrei Coubiș, înainte de Rapid - U Cluj: „Fotbalul e ciudat”. Plan uriaș pentru 2026
0
Oțelul - FC Hermannstadt, în runda #3 din play-out » Gol rapid și ocazii mari în startul meciului
0
Triplul campion din Superliga intră în cușca RXF » Adversar din lumea show-biz-ului
0
Știri din fotbal internațional
Emoționant: omul care a dat semnalul trezirii pleacă din Premier League după 4 ani. „Îmi va fi tare dor”
0
Buget sporit de transferuri pentru Cristi Chivu! » „Inter poate da câteva lovituri importante în mercato”
0
Manchester City - Liverpool, derby pentru semifinalele Cupei Angliei
0
Diaspora face atacul României! „Nouarul” de la AC Milan, gol de senzație astăzi
0
Lifestyle
Prezentatoarea s-a afișat cu fotbalistul mai tânăr cu 11 ani și a „rupt” Internetul: „Genul de dragoste...”
0
Gluma lui Gabi Torje, după ce l-a văzut pe Ilie Bolojan la câțiva metri de el: „Nu știu dacă am voie să spun”
12
Un studiu îmbucurător: obiceiul simplu prin care se reduce riscul de demență sau Alzheimer
0
Cea mai frumoasă fană a lui Inter: „Când am ajuns în Italia, prietenii mi-au spus: trebuie să alegi între cele două”
5
Cursă contracronometru pentru găsirea pilotului american al avionului ...
Libertatea
Iranul duce un război mai inteligent pe măsură ce își epuizează stocurile ...
Adevărul
George Copos, piruete cu restaurantul „Panoramic” din Brașov: „De 20 de ...
GSP SPECIAL
5.500 de angajați au acceptat oferta Mercedes și au plecat de bunăvoie cu ...
Libertatea
Sursele Premier League sunt rizibile: niște e-mailuri obținute pe căi ilegale, sau un escroc mitoman patentat care a obținut mai multe premii jurnalistice inventând articole. Aceste noi acuzații sunt similare cu a încerca să demonstrezi că la Chelsea rusul folosea agenții kgb din subordine pt a intimida jucători adverși. Cert e că atunci când asta n-a mai mers, au căzut în cap. City a măturat pe jos pe teren cu toți marii marii controlați de mafia din Nyon (Infantino și Ceferin), iar acum ăștia sunt în stare să folosească metode GRU (kgb-ul armatei ruse) pentru a încerca să se răzbune. Stafida care a scris articolul nu face decât să confirme că presa de la noi l-a plasat pe Elon Musk la Bran, la fel cum Florentino Perez e mai curat ca Mitică Dragomir...
Din moment ce oricum nu ai voie sa aduci bani dea casa, ci doar sa cheltui ceea ce produci, atunci nu prea vad ce am avea de pierdut. Poate in asa fel s-ar mai normaliza putin fotbalul si n-am mai avea monopolul acesta a 2-3 echipe in fiecare campionat important.
Un season ticket la City e 980 de lire pe an, la jumate din cat e la Spurs si Arsenal. Si numai marginal mai scump decat la United si Liverpool. Iar echipa care a cheltuit cel mai mult pe transferuri in ultimii 10 ani e United, nu City! Asta ca sa vorbim si de lucruri concrete, nu doar opinii
Pe principiul FPF cel puțin FCSB ar trebui să fie retrogradata și ea în liga a 5a ????la câți bani a băgat Becali în echipa din buzunarul lui. Pe de alta parte poate ca aceasta regula a apărut din cauza echipelor "împrumutate" de "patroni" care la întrarea în insolvență sunt cei mai mari creditori ai clubului.
Fair Play-ul Financiar are sens pentru a asigura un echilibru competitiei. UEFA a reactionat in cazul City insa englezii au castigat, surprinzator?, la apel. Investigatia si acuzele de acum vin din partea Premier League. Daca vor fi gasiti vinovati si pedepsiti exemplar, poate retrogradati, ar fi un semnal bun pentru suporteri. Asta deoarece sumele cheltuite pe jucatori si agenti au crescut intr-un ritm alarmant si suporterii deconteaza: costul replicilor, biletelor la meci (vedeti cat e un bilet la City) sau al abonamentele creste in fiecare an. In paralel interesul pentru echipele si ligile mai mici scade constant (tinerii prefera Fifa pe PlayStation), semn ca edificiul financiar este destul de subred.
E destul de simplu: in Pr. League salarul MEDIU anual a unui fotbalist profesionist e de 4 mil. €, in Primera 2,1, in Italia si Bundesliga 1,8, franta 1,3. Astea sint diferente enorme si nu vor impiedeca finale permanent britanice in cupele europene. Si intre timp spun sincer ca Pr. League e mai interesanta de privit decit Champions League, clar. UEFA nu e capabila sa impiedice ca state din afara Europei sa influenteze decisiv fotbalul european incalcind o gramada de directive, vezi Citi si PSG si se pune si intrebarea de ce o societate privata elvetiana ca UEFA sa organizeze fotbalul european. Astea-s probleme de deriva din interesele echipelor de frunte din spania, italia si soto germania si franta, care au devenit furnizoare de fotbalisti ca si echipele din est acum 12-15 ani. Cred ca e timpul sa se schimbe ceva.
Da Dacia scrie. In cazul amintit in postarea ts devine imediat conflict de interese.
O tâmpenie acest Fair Play Financiar. Care e problema daca eu, ca patronul unei companii, bag bani cu nemiluita in compania mea /clubul meu fara sa-i mai recuperez vreodata... E paguba (sau prostia ) mea ca patron, nu a federatie engleze de fotbal sau uefa...Se stie ca majoritatea cluburilor de top din Europa sunt jucariile unor multimiliardari sau/ si șeici care se lupta intre pentru suprematie...Lasa-i sa se joace cat vor cu miliardele lor. .. Sau daca tot vrei sa pui o limita, da-le amenzi imense in bani daca depășesc limita, nu suspenda sau desfiinta echipa...Strici spectacolul!
Bindene chiar nu este greu de inteles. Ai bani multi de la arabi, petrodolari, cumperi jucatori mai buni, ii platesti generos si asta ridica nivelul. Cu cat mai multe echipe sunt bogate cu atat mai mare devine concurenta si de aici se dezvolta fenomenul. Ca regula de trei simpla.
E posibil sa fi respectat regulamentele scriptic, nu moral. Scrie undeva ca firmele asociate direct sau indirect cu proprietatrii clubului nu au voie sa aibe contracte de prestari servicii sau publicitate cu jucatorii si antrenorii clubului?
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.