OPINII  »  EDITORIAL

În disperare de cauză

Articol de - Publicat luni, 09 mai 2022 13:59 / Actualizat luni, 09 mai 2022 14:39

Declarația lui Gigi Becali după acest 1-0 din Bănie, „Când ei au două bare și noi dăm gol cu călcâiul înseamnă că așa a vrut Dumnezeu”, lasă de înțeles, sugerează, că FCSB a avut noroc duminică seară. Ori, cum a reclamat Reghecampf, Universitatea ghinion. De notat că fișa tehnică a meciului mai degrabă susține varianta conform căreia un rezultat egal ar fi fost cel corect. Echitabil.

Asta în ideea că echipele și-au împărțit frățește posesia, 50% fiecare, FCSB ieșind într-un ușor avantaj, nesemnificativ, în privința ocaziilor de gol (14-11), a șuturilor pe și pe lângă poartă (14-12) etc.

Combatantele și-au împărțit posesia, dar și reprizele. Oaspeții au dominat până la pauză, iar gazdele după. Ca atare, Craiova chiar nu exagerează, nu scapă hățurile, când pretinde că merita un scor egal. Atât însă că, repet a mia oară această banalitate, fotbalul se joacă pe goluri, nu pe merite ori pe impresii. Degeaba invoci un argument sau altul dacă, scuzați expresia, n-ai băgat mingea-n ațe.

Pe de altă parte, insistența FCSB se cuvine scoasă în evidență, elogiată, în condițiile în care formația din Berceni a demonstrat din nou că e echipa finalurilor. Să ne reamintim că în noiembrie 2021 ea a învins-o cu 3-2 la Craiova pe Universitatea, după ce Cordea a marcat în minutul 90+1 și că, de pe o listă mai lungă, a egalat-o la 3 pe CFR la București, în ianuarie 2022, consecință a golului lui I. Cristea din minutul 90+3. Lesne de socotit că fără punctele acelea, smulse in extremis unor adversari angajați la titlu, FCSB n-ar fi ținut ritmul.

Numai că victoriile obținute la potou nu arată doar că Fl. Tănase et Comp. au noroc. Că le surâde șansa. Poate și asta, de ce nu? Dar ele pledează și pentru o pregătire fizică deosebită. Totodată, pentru o încredere robustă a jucătorilor în forțele proprii. Oricât ar contesta unii, vorbim despre un moral înalt de competiție. În fond, despre valoare.

Duminică, salvarea FCSB-ului a venit de la Ivan Mamut. Trimis pe teren în minutul 85, atacantul croat de 25 de ani a înscris la cea dintâi atingere de balon, ba și cu călcâiul! Deși introducerea acestuia în locul lui I. Stoica, tânărul ce-l substituise pe apaticul Fl. Coman în 39, a surprins, ea va fi cartea câștigătoare. Decizie neașteptată, luată în disperare de cauză, cu apa la gât, dar inspirată și curajoasă. Chiar providențială, întrucât remiza albă ce se profila pe „Oblemenco” ar fi favorizat-o pe CFR Cluj. Știți calculele.

Personal, consider că hotărârea a fost luată de bancă, de Petrea și de Pintilii, nu de Gigi Becali de la televizor, căci la stadion n-a ajuns. De ce zic ce zic? Pentru că nu-mi închipui, nu mi se pare logic, ca patronul să fi ordonat netam-nesam intrarea unuia pe care astă-iarnă, la sfârșitul turului, îl pusese pe lista de transferuri!

Sosit în august 2021 chiar de la Universitatea, adus la pachet cu A. Burlacu în contrapartidă cu Ionuț Vână, Mamut n-a confirmat la FCSB. Probă că a prins doar 319 minute mari și late! Nu-i exclus însă ca golul de duminică să fie cel mai important din cariera sa, chestiune asupra căreia ne vom putea pronunța abia după duelul dintre FCSB și CFR, programat în ultima etapă. Atunci vom afla numele campioanei, nu mai devreme.