OPINII » NAȚIONALA
Alte știri din fotbal
Suma impresionantă pe care Jovo Lukic o aduce și Clujului, și Craiovei de la FIFA! Practic, cât un tur preliminar parcurs în Europa
0
Valeriu Iftime, mesaj războinic înainte de barajul cu FCSB: „Așa putem bate pe oricine din Liga 1!”
0
A jucat la Dinamo și la Steaua, dar nu a uitat cea mai importantă lecție învățată de la Mircea Lucescu: „Asta își dorea de la noi”
0
U Cluj - Universitatea Craiova pentru Cupa României Betano » Filmul zilei: suporterii olteni, cu trenul spre Sibiu
1
Știri din fotbal internațional
Iată ce conține dosarul de 500 de pagini pregătit de Real Madrid pentru UEFA!
0
Lens - PSG, duelul decisiv pentru titlul în Ligue 1 » Cum arată clasamentul
0
Se conturează noul transfer pentru Chivu » Detaliile contractului și formula de transfer propusă de Inter
0
Florentino Perez este strâns cu ușa » Are 48 de ore ca să nu complice angajarea lui Mourinho la Real Madrid!
0
Lifestyle
Raluca, soția fostului internațional din Superliga, revine în televiziune după 8 ani: „Mă întorc mai puternică” » Cum arată acum
2
Look de aproape 30.000 de euro pentru Lamine Yamal. Cum a venit starul îmbrăcat la El Clasico
1
Olivia a furat toate privirile la Barcelona - Real Madrid și s-a dus glonț la Yamal!
1
Raluca i-a dat vestea, imediat după promovarea Corvinului în Superliga
2
A început Summitul B9 la București. Avertismentul lui Nicușor Dan: „De ...
Libertatea
„Halucinațiile” AI la ANAF. Fiscul motivează respingerea contestațiilor cu ...
Adevărul
De nedespărțit și după moarte! Incredibila legătură dintre un fotbalist și ...
GSP SPECIAL
Clădirea-gazdă pentru peste 650 de firme: afaceriști străini, contracte ...
Libertatea
Dar prin ce anume obiectivati voi rezultatele mai bune in sport ale portughezilor si croatilor? Astept un argument, ca aruncati niste declaratii pe care eu nu le gasesc in versiune obiectiva nicaieri. Ungurii da, nu comentam, dar ungurii sunt foarte apreciati ca o exceptie pozitiva de tara "mica" si performera la nivel mondial, ei nu doar pe noi ne-au lasat in spate. Apropo, ca vad ca in aceasta discutie puneti si voi accentul si am remarcat aceasta obsesie legata de populatiile anumitor natiuni si performanta sportiva, a carei legatura in mare masura eu nu o gasesc: ca populatie, Romania este al 67-lea stat al lumii, ca rezultate sportive cel mai usor de obiectivat (am sa iau ultima editie de JO de vara), locul 23 in lume. Deci daca chiar vrem sa ne legam de raportul populatie/performanta sportiva, sa intelegem ca Romania e mult mai sus ca performanta sportiva decat ca populatie. Un alt exemplu sugestiv: cea mai populata natiune a lumii nu prea conteaza in sport. Concluziile din discutia voastra mi se par complet eronate si intr-adevar sunt clisee vazute la foarte multi oameni, mie mi se pare o enorma lipsa de informare inainte sa ne dam cu parerea.
Pai ma scuzi, dar daca ne raportam la tot domeniul sportiv, in afara de unguri, dintre cei mentionati stam mai bine ca toti. Apoi vii cu exemplul handbalului din banul public. Ok, restul tarilor de unde baga bani? Exceptand sporturile in care chiar investesc privatii. Sau la ei nu se pune? Pai repet, dintre cei mentionati de tine, ca rezultate sportive mai bine stau doar maghiarii. Sunt recunoscuti ca statul investeste mult in sport, de-aia sunt peste multe alte tari. De unde concluzia ca la sporturile individuale se obtin rezultate strict pe munca sportivilor? La care sporturi: la canotaj? E cel mai finantat sport individual din Romania si se vede de la o posta ca e printre cele mai organizate la nivel mondial, nu e nimic individual acolo (adica e, munca exista, dar organizarea federatiei le asigura tot). Din contra, se vede clar ca sporturile care aduc rezultate dispun de niste conditii. Mai umbla legenda ca David Popovici e doar o exceptie, ca de fapt noi nu contam la inot, e doar munca lui. Dar mai vorbim peste 3-4 ani, ca daca ma uit la rezultatele de pe la competitiile de juniori, mi se pare ca nu e deloc Popovici o exceptie izolata, e cel mai in ascensiune sport din Romania, ce sa vezi, dupa ce s-au construit niste bazine, da, de catre stat. Va rog eu frumos, informati-va inainte sa faceti comparatii aiurea, ca lumea e complet in necunostinta de cauza si repeta cliseu dupa cliseu. Tarile date exemple de tine nu sunt peste noi ca performante sportive.
Asa este ,suntem o tara marisoara ,nu tocmai mare ,dar rezultatele in fotbal,dar si la restul sporturilor se lasa asteptate. Da, croatii ,ungurii ,portughezii etc. sunt tari mai putin populate,dar cu rezultate mai bune in sport,in general .Dar asta tine de investitii ,atat de stat,cat si private. La noi... dupa revolutie investitiile in sport au fost minime. Fara bani si investitii NU avem cum sa pretindem rezultate.
Tare-aș vrea să ne calificăm, dar nu văd cum și n-aș fi optimist nici dacă meciul de baraj ar fi fost la Chișinău, împotriva naționalei Moldovei. Suntem slabi rău, Nea Ovi, niciodată n-am fost atât de slabi.
Pai o chestie sa zicem "patriotica" ar fi sa ne intrebam de ce avem atat de putini sportivi (si deci si fotbalisti) de valoare. Orice s-ar spune, Romania e o tara mare. Cu tot cu diaspora trece lejer de 22 milioane cetateni. O tara atat de mare ar trebui sa fie mult mai bine reprezentata la nivel international. Portughezii au mai multe valori decat noi, desi nu-s decat 9 milioane. Ma refer la valori d-alea care reprezinta ceva in sport, nu la d-alea care se sparg in figuri pe autostrada. Cehii, ungurii, danezii, croatii si multi altii au o populatie mult mai mica dar obtin performante bune sau foarte bune. La fotbal noi ar trebui sa fim undeva in zona locului 15 european. Si-n loc de asta, suntem cam pe locurile 23-25 atat la nivel de nationala cat si la nivel de cluburi. La handbal "traim" strict pe baza cluburilor finantate gros de la bugete. La alte sporturi mai ridicam capul doar ocazional. Sporturile individuale mai obtin ceva performante, dar strict de talentul si puterea de munca a unui numar foarte redus de insi. Romania, ca tara, produce mult sub potentialul sau.
Exact asa ma gandeam si eu sa bag la pariuri, Tanase executa penalty-ul prin foarfeca.
Becali, tu esti?
Trebuia Kinski ăla de la Tottenham, dar în lipsa lui, ne mulțămim cu Căbăuz ... :-))
Nenea Ovi, așa pretini ploști ai în anturaju lu matale ? :-)) Ce ? Ți se pare că sunt agrămadă ? Ia, să vedem: Așa prieteni proști ai în zona domniei tale ? :-))
Mizez pe miculescu cel putin 2 goluri, Parligea 1 gol si Tanase gol spectaculos din penalty.
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.