Alte știri din fotbal
Ireal! Gol marcat dintr-un ofsaid uriaș în primul meci al etapei din Liga 2
0
Liga 2, aproape 2026 » Așa s-a schimbat tabela în derby-ul de promovare :)
0
Puștiul de la FCSB și-a aflat pedeapsa după eliminarea din debutul în Cupa României
0
Adrian Iencsi numește fotbalistul #1 de la Rapid: „E incredibil, cel mai bun!”
3
Știri din fotbal internațional
Tragerea la sorți a grupelor Campionatului Mondial din 2026 » România își află adversarele, dacă se califică
3
Marko Dugandzic, aproape de o destinație-surpriză la doar câteva zile după ce a devenit liber de contract
0
Feyenoord, la alt nivel » Tranzacție „de viitor” chiar înaintea partidei cu FCSB
0
Frauda secolului » Un club celebru a plătit 120 de milioane de euro pentru 5 jucători care nu au ajuns niciodată la club!
0
Titularul din Dinamo - Foresta e instalator de gaze!
„Mă doare sufletul”
Investitoarea suedeză s-a retras
Am întrebat 100 de olandezi
Duarte a semnat
Acuzații GRAVE la adresa lui Tadici
Dat afară după doar 14 minute!
Zouma, „accidentat” definitiv
S-au DESFIINȚAT loturile naționale!
Cine transmite barajul Turcia - România
Lifestyle
Incident neașteptat la cântar » O boxeriță a arătat accidental mai mult decât și-ar fi dorit: „Cu plăcere, lume!”
11
A lucrat pentru serviciile secrete și a pozat într-o revistă pentru bărbați » Cum arată acum legenda supranumită „cea mai frumoasă față a socialismului”
8
Fostul star al lui Arsenal se căsătorește cu o cunoscută actriță de filme pentru adulți
11
Celebra tenismenă a „topit” zăpada de pe munți! Dayana a sfidat frigul și a aprins imaginația fanilor: „Mamma mia!”
3
Șeful Poliției Locale Oradea vinde AdBlue primăriei care îi plătește ...
Libertatea
Ce lefuri aveau securiștii din România în anii de glorie ai comunismului. ...
Adevărul
Sportul din București, încotro?! GSP a trimis 10 întrebări primilor 4 ...
GSP SPECIAL
Deținutul Stefan și-a chemat soția în celula intimă dintr-o închisoare de ...
Libertatea
In ce nu trebuiau atrasi?? Este o discutie la Camataru, care a dat 20 goluri in ultimele 6 etape si nu se poate stabili daca doar au tras colegii pentru el sa dea asa multe sau daca intradevar il lasau adversarii (desi din zeci de fundasi câți au jucat nu a iesit nici macar unul sa spuna ca asa a fost(. Dar cu Dudu Georgescu ce ai??? Acum ai ajuns sa co teste Ghetele lui Dudu Georgescu??? Ba baiatule, Dudu a dat si la nationala 21 goluri in 40 meciuri cu echipe ca Spania (care fusese campioana europeana in anii 60) si cu Iugoslavia, o alta superputere a acelor vremuri. Tu ai tupeu sa vorbesti de Dudu Georgescu ca ar fi furat ceva? Era unul din cei mai buni 20 jucatori de atac la nivel mondial in anii 70.
Alo, GSP, despre ce „limbaj vulgar sau jignitor” vorbiți? Citatul din scriitorul Fănuș Neagu (despre Gheata de Aur a lui Mateuț) este vulgar sau jignitor? Sau fraza că „Dudu Georgescu și Cămătaru au fost jucători buni și nu trebuiau atrași în această tărășenie” este limbaj vulgar sau jignitor?
***
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
Iar ii canti ode amicului tau!!! Cred ca esti capabil de ceva obiectiv, dar trebuie sa si incerci. Lucescu nu va fi niciodata egalul lui Kovacs sau Jenei , doi mari campioni, si nu la maruntisuri. Evorba de calitate, nu cantitate!
Impresionanta cariera dedicata aproape in intregime fotbalului! Cand faci ceva cu pasiune, asa cum sigur a realizat nea Mircea Lucescu, nici nu se cunoaste cand trec anii, virtual nu iesi la pensie niciodata! Ma gandesc sa mai adaug, fata de laudatio din articol, ca nenea Mircea mai are o profesie, anume Profesor de Campioni! Sa nu uitam ca echipa crescuta de domnia sa la Corvinul Hunedoara in anii dinainte de 1989 a fost, ulterior, "osatura" minunatei echipe de fotbal renascute a Romaniei. Da, aceea care ne-a bucurat cu acel joc organizat si spectaculos, frumos si deschis, unic in Europa Centrala a acelor vremuri. La multi ani, cu sanatate, nea Mircea!
Vremurile alea au fost vremuri in care fotbalul romanesc avea performante inimaginabile pt tine. Da, au facut si aranjamente. Dinamo era a foua cea mai puternica echipa din Romania, normal ca facea. Dar nu facea mai multe decat Steaua, echipa familiei Ceausescu. De aia nu i se dadea voie sa termine mai sus de locul 2
Vorbesti prostii. Nu de asta a desfiintat UEFA Gheata de Aur. Dupa 1990 campionatele din Estul Europei au ramas vai de capul lor pentru ca statele din Occident au atras cu bani toti jucatorii buni sa isi tradeze tarile. Ar fi trebuit numiti castigatori din astia de prin campionate precum Georgia, Cipru, Armenia (in fine, exista lista daca vrei sa o cauti, era Ally McCoist de vreo doua ori din Scotia, si acela un campionat care oricum scazuse in valoare fata de campionatele Top 5). Si s-a bagat dupa 2000 sistemul in care un gol in campionatele mari valoreaza mai mult decat unul in campionatele mici. Eu zic sa respecti mai mult valorile romanesti (cum sunt Dudu Georgescu, Mateut si Cămătaru) si sa nu mai repeti toate aberatiile pe care le auzi de la cei care vor sa darame tot ce este legat de spiritul national. O singura intrebare exista, la Camataru, toate celelalte 3 au fost pe cinstite, iar faptul ca si Mateut si Camataru le-au luat fara sa bata 11 metri este de o valoare inestimabila. Da, o fi ciupit vreo 5-7 holuri in ultimele 2 etape, dar fata de altii care bat 10 penaltyuri intr-un sezon cand putea sa bata orice alt coechipier......
Domnule Ioanițoaia, vorbiți de succesele „de rang continental” ale lui Mircea Lucescu și nu amintiți de cea mai mare performanță a sa obținută cu Dinamo în Europa??!! Câștigarea a patru Ghete de Aur, cu trei jucători??!! După care UEFA s-a dat... invinsă și a desființat această competiție! Îi puteați găsi niște scuze formale, că el nu e de vină, ci securitatea, că nu s-a putut împotrivi etc., dar faptele nu pot fi trecute sub tăcere. Înțeleg că despre aniversați, ca și despre morți, „numai de bine ”, înțeleg că nea Mircea vă e prieten, dar mai prieten trebuie să vă fie adevărul!
daca tot a fost la zenit, putea sa puna o vorba sa restituie rusii tezaurul. acum se face ca e la olandezi.
cum ar fi sa-l lase chiar acum, cand purcaresc impreuna?
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.