OPINII  »  EDITORIAL

Pariază Hagi pe o mână moartă?!

Ianis Hagi / Imagini de meci din amicalul Georgia - România
Ianis Hagi / Imagini de meci din amicalul Georgia - România

Articol de - Publicat miercuri, 03 iunie 2026 15:21 / Actualizat miercuri, 03 iunie 2026 16:02

Pentru noi acest 1-1 din Georgia a însemnat mai degrabă un trial. Deoarece Hagi a folosit 21 de jucători, dintre care 4 debutanți, Hindrich, Borza, M.Ilie și D.Matei. Ba a și lăsat la București, în perspectiva amicalului de sâmbătă cu Țara Galilor, alți 9.

Singurul neschimbat la Tbilisi a fost Drăgușin, care s-a și dovedit, apreciere mai largă, cel mai în formă dintre ”tricolori”. Constant și prompt în intervenții. Chiar salvator în câteva ocazii.

În ansamblu, naționala a arătat mulțumitor. Aș zice că în ușor progres. Mai deschisă și mai preocupată de ofensivă. Ba și, spre lauda ei, mai dornică și capabilă să o susțină. Dacă n-au dispărut pasele obsesiv date înapoi ori lateral, măcar s-au rărit. Hagi le-a cerut fotbaliștilor atitudine, iar ea n-a lipsit. S-a depus efort, s-a făcut presing și s-a recuperat sus, așa s-a ajuns la un egal echitabil.

Ce nu-i de lepădat socotind că lotul Georgiei era cotat ca fiind de două ori și jumătate mai valoros. Într-adevăr gazdele și-au menajat vedetele, pe Kvaratskhelia și pe Mikautadze, dar au luat meciul în serios, nu la preț de matineu. Să nu uităm că ultima oară, în 2021, ne-au bătut cu 2-1 chiar la Ploiești.

Acum, dincolo de gafa comisă de Aioani, putem spune că naționala s-a străduit să-și respecte suporterii și, în linii mari, a izbutit. Nu-i un compliment afirmația că Hagi a început cu dreptul al doilea mandat de selecționer. Promițător, deși n-ar strica să recunoaștem că mai e drum lung până departe. Lung și întortocheat.

S-a întâmplat asta în momentul în care s-au înmulțit ironiile la adresa celui supranumit impropriu „Regele”, ajuns subiect la Cronica Cârcotașilor. Până la un punct, criticii au dreptate. În ideea că Hagi nu găsește mereu cuvintele potrivite și se exprimă greoi. Atât că nu să vorbească seducător așteptăm noi de la el, ci să alcătuiască o națională competitivă, cu care să ne mândrim.

Îl știu pe Hagi de-o viață și pot garanta că gândește sănătos dincolo de scăpările lui gramaticale. Dar nu cu mari oratori gen Delavrancea, Iorga ori Take Ionescu e el de comparat. Măsura lui trebuie să fie antrenorii Pisti Kovacs, Imi Ienei, Puiu Iordănescu ori Mircea Lucescu. Să calce pe urmele acestora ori chiar, de ce nu? să-i și întreacă.

Asemănător am procedat, vă reamintiți?, cu Florin Răducioiu în 1991, când l-am ridiculizat că a uitat limba română. Timpul a demonstrat însă că l-am învinovățit pe nedrept.

Altfel, Hagi a lansat marți seara câteva provocări demne de analizat. Între ele, l-a mutat pe tânărul Coubiș din centrul defensivei ca fundaș dreapta. L-a avansat pe Screciu, obișnuit stoper la Craiova, în linia de mijloc și l-a împins pe Fl. Coman vârf de atac, substituindu-l cu Louis Munteanu.

Personal, consider că numai cu Screciu a reușit, acesta fiind autorul centrării excelente din care Louis Munteanu a adus egalarea. Prompt și eficient. O bilă albă pentru Screciu în contextul în care ceilalți mijlocași n-au convins. În frunte cu Ianis Hagi, uns căpitan de tatăl său.

Toți șterși, muncitori și atât, doar că, citat din Cornel Dinu, terenul de fotbal nu-i șantier! Răzvan Marin, proaspăt campion în Grecia, a părut obosit, iar Moruțan, fără suflu și inspirație, parcă a cărat apă cu ciurul. A fost peste tot și nicăieri, anonim.

Privitor la Fl. Coman, nu m-a impresionat. Împărtășesc și eu opinia că poziția lui nu-i de număr 9. Că Louis Munteanu, Bîrligea și chiar Drăguș, mai direcți în execuții, mai eficienți, sunt primii indicați pe postul respectiv. Hagi vede însă altfel lucrurile, el pariază pe mâna lui Florinel, deci să calculăm că testul cu Wales de sâmbătă ne va oferi informații suplimentare.

Citește și:
Transfer de nicăieri: FCSB a oficializat la ora 20:00 prima achiziție a verii!
Superliga
Transfer de nicăieri: FCSB a oficializat la ora 20:00 prima achiziție a verii!
Cum se va numi noua Dacia electrică » Surpriza la care nimeni nu se aștepta!
Noutati auto
Cum se va numi noua Dacia electrică » Surpriza la care nimeni nu se aștepta!
Grecii anunță: „Răzvan Lucescu s-a despărțit de PAOK”
Campionate
Grecii anunță: „Răzvan Lucescu s-a despărțit de PAOK”
Cu un pas în Bundesliga: Schalke a trimis oferta pentru internaționalul român!
Stranieri
Cu un pas în Bundesliga: Schalke a trimis oferta pentru internaționalul român!
FOTO Noua Dacia electrică: a fost anunțat oficial numele. Mașina va fi fabricată în Slovenia
Profit.ro
FOTO Noua Dacia electrică: a fost anunțat oficial numele. Mașina va fi fabricată în Slovenia

Comentarii (49)
Heiheiargesul1987
Heiheiargesul1987  •  06 Iunie 2026, 13:17
Postat de d_r_radu pe 06 Iunie 2026, 09:08

Jalnic articol. "Nu-i un compliment afirmația că Hagi a început cu dreptul al doilea mandat de selecționer."- dupa ce maestrul incepe cu o asa declaratie pompoasa, incepe apoi demonstratia acesteia. "În ideea că Hagi nu găsește mereu cuvintele potrivite și se exprimă greoi." - un selectioner, mai mult decat un antrenor de club, trebuie sa fie un vorbitor excelent. Pentru ca nu are timp la dispozitii pentru antrenamente ca un antrenor de club, el trebuie sa fie un motivator excelent si unul care are un lexic bogat. "Măsura lui trebuie să fie antrenorii Pisti Kovacs, Imi Ienei, Puiu Iordănescu ori Mircea Lucescu. Să calce pe urmele acestora ori chiar, de ce nu? să-i și întreacă." - cand sa mai poata demonstra ceva? Are 61 de ani. N-a putut pana acum, nu va putea nici in continuare. Referitor la jucatori "Personal, consider că numai cu Screciu a reușit, restul toti au fost stersi" - jucatorii au fost selectionati de Rege. Si atunci cum ramane cu afirmatia: Hagi a inceput mandatul de selectioner, cu dreptul? Asa cum pe timpuri, Traian Tomescu ne enerva cu comentariile nerealiste facute la Procesul Etapei, tot atat de enervant ai devenit maestre Ovidiu, cu comentariile tale nefondate si scrise cu limbaj de lemn.

Recititi articolul. Poate il intelegeti a doua oara

d_r_radu
d_r_radu  •  06 Iunie 2026, 09:08

Jalnic articol. "Nu-i un compliment afirmația că Hagi a început cu dreptul al doilea mandat de selecționer."- dupa ce maestrul incepe cu o asa declaratie pompoasa, incepe apoi demonstratia acesteia. "În ideea că Hagi nu găsește mereu cuvintele potrivite și se exprimă greoi." - un selectioner, mai mult decat un antrenor de club, trebuie sa fie un vorbitor excelent. Pentru ca nu are timp la dispozitii pentru antrenamente ca un antrenor de club, el trebuie sa fie un motivator excelent si unul care are un lexic bogat. "Măsura lui trebuie să fie antrenorii Pisti Kovacs, Imi Ienei, Puiu Iordănescu ori Mircea Lucescu. Să calce pe urmele acestora ori chiar, de ce nu? să-i și întreacă." - cand sa mai poata demonstra ceva? Are 61 de ani. N-a putut pana acum, nu va putea nici in continuare. Referitor la jucatori "Personal, consider că numai cu Screciu a reușit, restul toti au fost stersi" - jucatorii au fost selectionati de Rege. Si atunci cum ramane cu afirmatia: Hagi a inceput mandatul de selectioner, cu dreptul? Asa cum pe timpuri, Traian Tomescu ne enerva cu comentariile nerealiste facute la Procesul Etapei, tot atat de enervant ai devenit maestre Ovidiu, cu comentariile tale nefondate si scrise cu limbaj de lemn.

torque07
torque07  •  05 Iunie 2026, 09:55
Postat de NicolasPreda pe 04 Iunie 2026, 22:46

David Matei - mijlocaş stânga / Precum Gheorghe Hagi care a debutat la naționala României pe 10 august 1983, la 18 ani, într-un amical 0-0 cu Norvegia, la Oslo, sub comanda lui Mircea Lucescu. Hagi a jucat tot meciul, iar ziarul 'Sportul' a scris după: "Hagi este principala câștigare a meciului cu Norvegia". De acolo, Hagi a ajuns la 124 de selecții și 35 de goluri pentru "tricolori".

Cand debuta Hagi la nationala din Liga 1, Dinamo Bucuresti juca optimi de finala Champion League (Cupa Campionulor) si Craiova era in SEMIFINALA Europa League (cupa UEFA). Anul succesiv Dinamo Semifinale impotriva Liverpool in Cupa Campionilor. Tu propui un jucator din Liga 1 ACUM, cand ne bat luxemburghezii si cipriotii prin cupele europene? Sper, ca orice suporter roman, ca toti tinerii din liga1 sa creasca si sa poata ajuta nationala. Dar la ce fotbal se joaca in momentul asta in campionatul intern...mai bine iei din liga a 3a din Germania. Si nu e vorba numai de pregatire. E vorba de concurenta, e vorba de impotriva cui joci. Asa ca lasati-o mai moale cu jucatorii autohtoni. Daca-i destept si bun, la varsta lui, sa caute sa plece cat de repeder posibil in occident la o echipa de liga a 2a si sigur o sa fie luat in calcul. Dar putini reusesc acum, si in ligile inferioare pe acolo. Pana atunci, Hagi J. e peste orice nume vrei tu sa aduci.

Vezi toate comentariile (49)
Comentează