OPINII  »  STEAUA 40


Capcana Steaua ’86

Alexandru Barbu, jurnalist GSP.ro
Alexandru Barbu, jurnalist GSP.ro

Articol de - Publicat joi, 07 mai 2026 15:02 / Actualizat joi, 07 mai 2026 16:21

Ne întoarcem în fiecare 7 mai la poarta trecutului, de dor, poate îl găsim pe linie pe Duckadam, aplecat spre Alexanko. O deschidem, devenim melancolici și rupem o echipă magică de context. De ce e rău?

Roș-albaștrii au fost adevărata Generație de Aur a fotbalului românesc, ei au mers până la capăt și au cucerit lumea. E real că fotbaliștii lui Ienei au fost de superclasă, că antrenorul Stelei are abonament nelimitat la rangul de legendă. Cum să moară în noiembrie anul trecut? Prostii! Emeric, Duckadam, Bărbulescu, Bălan trăiesc cât vor mai fi povestiți. Adică pentru totdeauna. 

Chiar dacă CD-urile zgâriate cu finala de la Sevilla, primite de la vecinii bunicilor în vacanțele de vară, nu mai sunt folositoare, unde să le inserezi?, găsești pe YouTube, pe Facebook înregistrări cu fotbalul Stelei din anii ’80 și îți dai seama că memoria lui Pițurcă nu e alterată, Steaua chiar juca precum echipele de azi ale lui Guardiola!

Bestiile Iovan și Bumbescu, elegantul Belodedici, creierul lui Boloni, glezna lui Majearu, zbuciumul lui Lăcătuș, experiența lui Iordănescu, toate rămân repere-unicat și icoane ale sportului de la noi. Ei merită ce au cerut, ce nu au primit mereu: statui, rente, recunoaștere, respect. 

Steaua ’86 nu a avut noroc întâlnind Vejle, Honved și Kuusysi. Steaua ’86 a învins Anderlecht și Barcelona. A fost o echipă uriașă, nu una norocoasă.

Defectul timpului: Steaua ’86 scoasă din context

Adăugăm în fiecare 7 mai încă un an de la singura Cupă a Campionilor cucerită de ai noștri. Ca de obicei, timpul, cu cât e mai doldora, cu atât elimină amintirile grele, apăsătoare și le scoate la suprafață pe cele comerciale, din finalul filmelor americane. 

Așa uităm și că Steaua ’86 a însemnat produsul unui sistem bolnav și putred de la fundație până la mansardă.

Pentru Ceaușescu, sportul era o prioritate nu ca să fie națiunea mai sănătoasă și mai fericită, ci ca să legitimizeze dictatura. Ziua de 8 mai 1986 a celebrat în principal înființarea Partidului Comunist Român și în secundar finala Steaua - Barcelona decisă la lovituri de departajare. Succesul bărbaților antrenați de Ienei trecea la și altele, la și alte înfăptuiri minunate semnate de PCR.


Capcana Steaua ’86
Steaua '86 a fost celebrată ieri în Camera Deputaților

Steaua, Dinamo, Craiova nu ieșeau în mercato ca să-i convingă pe jucători să evolueze la ele. Îi constrângeau pe sportivi, îi obligau. La 22 de ani, cât avea după triumful de pe „Ramon Sanchez-Pizjuan”, atacantul Lăcătuș ar fi jucat la orice club din lume, doar că Armata și Securitatea conduceau prin frică și prudență, îi fereau pe tovarăși de gheara ascuțită a Occidentului decadent și îi pedepseau aspru pe cei neascultători, rebeli, visători.

Există zeci, sute de mărturii despre nenorocirile comise de echipele comuniștilor înainte de Revoluție - performanțe, recorduri, cupe ridicate cu blaturi și teroare, nu doar prin valoare și talent.  

Să ne amintim, nu să reproducem

Odată ce istoria a dat pagina, sportul din România înceta să mai opereze, să mai fabrice performanțe și idoli. De capul nostru într-o lume liberă și atât de imperfectă, ne-am lovit de toți pereții capitalismului și încă nu ne-am ridicat.

Steaua, la fel ca majoritatea echipelor din România, și-a pierdut identitatea și s-a împărțit în două. O formație joacă în Liga 1, nu se mai cheamă Steaua, și e condusă ca un butic campestru cu croissante îngălbenite de la soare. Cealaltă, care a câștigat în tribunale un palmares la bucată, numele și stema, zace în ligile inferioare și depinde de bugetul MApN, dacă noul Miruță va dori să achiziționeze un tanc sau să-i prelungească înțelegerea lui Chipirliu pe un salariu avantajos.

Azi, 40 de ani de la obținerea Cupei Campionilor Europeni, steliștii sunt iar militari, clubul e iar al Armatei, e anacronic. Și a ajuns să deconteze deplasările: ca să reprezinte Steaua, fiecare junior de elită trebuie să achite 150 de lei în schimbul unei cazări la Botoșani.

În goana după amintiri fermecătoare, după postări virale și cu subtextul „Ce bine era înainte!”, tindem să trăim ca în trecut și să fim sufocați de aerul din 2026. 

Idolatrizăm, la pachet cu o echipă magică, o eră mizerabilă, cerșim și azi bani de la stat în sportul profesionist ca să ne scuzăm incompetența de privați și înapoiem echipele de fotbal ministerelor.

Steaua ’86 e o amintire de aur. Dar am căzut în capcană, ducem dorul formulei din ’86, o și aplicăm, deși lumea nu mai e de mult alb-negru.

Citește și:
Dramatic! Ce a fost auzit strigând Christian Eriksen înainte să cadă la pământ: „Opriți-l!”
Campionate
Dramatic! Ce a fost auzit strigând Christian Eriksen înainte să cadă la pământ: „Opriți-l!”
Denis Alibec s-a căsătorit discret cu fosta gimnastă
Superliga
Denis Alibec s-a căsătorit discret cu fosta gimnastă
A câștigat Liga Campionilor cu Metz și vine la CSM București să repete performanța: „Abia aștept să lucrez cu Bojana Popovic”
Handbal
A câștigat Liga Campionilor cu Metz și vine la CSM București să repete performanța: „Abia aștept să lucrez cu Bojana Popovic”
Și Dennis Man s-a căsătorit astăzi: căpitanul Stanciu i-a fost naș
Nationala
Și Dennis Man s-a căsătorit astăzi: căpitanul Stanciu i-a fost naș
FOTO Investiție majoră Țiriac în România. Planul de 100 de milioane de euro
Profit.ro
FOTO Investiție majoră Țiriac în România. Planul de 100 de milioane de euro

Comentarii (22)
parpalache
parpalache  •  08 Mai 2026, 14:32
Postat de DINAM0200 pe 08 Mai 2026, 09:54

Nu e vorba ca a creat Ceausescu structuri coercitive pentru marea performanta, ci realitatea e ca sportul era in general mult mai dezvoltat ca in prezent. Numarul practicantilor era mult mai mare, existau competitii la toate nivelurile, baza de selectie era larga si in general copiii si tinerii erau mult mai motivati sa faca sport de performanta, sa-si asume greutatile specifice. Daca va uitati la membrii echipei Steaua '86 veti observa ca majoritatea proveneau din familii modeste si ca erau dispusi la eforturi uriase fara sa cracneasca. In ziua de azi, prea putini sunt dispusi la astfel de sacrificii.

Și acum statul da prime de performanța mari,dar necazul e ca copii inca de la gradinița ...stau cu ochii in telefonul mobil sau in„tableta”!Nici in pauza nu se ridica din banca și abia așteapta sa ajunga acasa ca sa...se uite in telefonul mobil și in „tableta”!

parpalache
parpalache  •  08 Mai 2026, 14:28
Postat de mzm1 pe 08 Mai 2026, 13:29

Între 1985 și 1989, Steaua a dominat fotbalul european, fiind singura echipă de pe continent care a disputat două finale a CCE! De asemenea, a cucerit și Supercupa Europei, în 1987, 1-0 în finală cu Dinamo Kiev! De altfel, în acești patru ani, Steaua a fost declarată oficial, de două ori, „Cea mai bună echipă de fotbal a Europei”!! Titlul era decernat de o agenție de presă spaniolă, pe baza notelor acordate de ziariștii de sport din Europa. Iată, de probă, câteva declarații ale străininilor. 1. După Steaua-Anderlecht, 3-0, Enzo Scifo, căpitan Anderlecht: „Steaua este una din cele mai bune echipe pe care le-am văzut de când joc fotbal” 2. După jocul de la Praga, Sparta Praga-Steaua București, 1-5)!!, în ediția CCE 1988-1989: Gunter Schneider, RD Germană, observator UEFA: „Nu am văzut niciodată o echipă de fotbal jucând pe un teren străin, în Cupa Campionilor Europeni, așa cum a jucat Steaua astăzi. În felul acesta se prea poate să ajungeți în finala competiției , iar eu v-o doresc!”. 3. Un ziarist ceh: „Niciodată, până acum, o campioană a Cehoslovaciei n-a pierdut pe teren propriu la o diferență de patru goluri, în Cupa campionilor Europeni, chiar dacă adversarul s-a numit Real Madrid, Ajax sau Bayern Munchen!”. 4. Un ziarist francez, Gerard Etcheverry, de la L Equipe, după jocul Steaua-IFK Goteborg, 5-1, martie 1989: „ Cu adevărat artiști acești jucători ai Stelei! Jos pălăria în fața unui joc atât de frumos!”

In toata perioada de care zici(pâna la acel 0-4 cu Milan din 1989),singura echipa mai de Doamne ajuta pe care a eliminat-o a fost Anderlecht in acel 3-0!In rest...Olus ca lipseau echipele din Anglia care dominasera competișia in anii precedenți!Declarațiile date de tine se dau din politețe!

mzm1
mzm1  •  08 Mai 2026, 13:29

Între 1985 și 1989, Steaua a dominat fotbalul european, fiind singura echipă de pe continent care a disputat două finale a CCE! De asemenea, a cucerit și Supercupa Europei, în 1987, 1-0 în finală cu Dinamo Kiev! De altfel, în acești patru ani, Steaua a fost declarată oficial, de două ori, „Cea mai bună echipă de fotbal a Europei”!! Titlul era decernat de o agenție de presă spaniolă, pe baza notelor acordate de ziariștii de sport din Europa. Iată, de probă, câteva declarații ale străininilor. 1. După Steaua-Anderlecht, 3-0, Enzo Scifo, căpitan Anderlecht: „Steaua este una din cele mai bune echipe pe care le-am văzut de când joc fotbal” 2. După jocul de la Praga, Sparta Praga-Steaua București, 1-5)!!, în ediția CCE 1988-1989: Gunter Schneider, RD Germană, observator UEFA: „Nu am văzut niciodată o echipă de fotbal jucând pe un teren străin, în Cupa Campionilor Europeni, așa cum a jucat Steaua astăzi. În felul acesta se prea poate să ajungeți în finala competiției , iar eu v-o doresc!”. 3. Un ziarist ceh: „Niciodată, până acum, o campioană a Cehoslovaciei n-a pierdut pe teren propriu la o diferență de patru goluri, în Cupa campionilor Europeni, chiar dacă adversarul s-a numit Real Madrid, Ajax sau Bayern Munchen!”. 4. Un ziarist francez, Gerard Etcheverry, de la L Equipe, după jocul Steaua-IFK Goteborg, 5-1, martie 1989: „ Cu adevărat artiști acești jucători ai Stelei! Jos pălăria în fața unui joc atât de frumos!”

Vezi toate comentariile (22)
Comentează