Comentarii (22)
parpalache
parpalache  •  08 Mai 2026, 14:32
Postat de DINAM0200 pe 08 Mai 2026, 09:54

Nu e vorba ca a creat Ceausescu structuri coercitive pentru marea performanta, ci realitatea e ca sportul era in general mult mai dezvoltat ca in prezent. Numarul practicantilor era mult mai mare, existau competitii la toate nivelurile, baza de selectie era larga si in general copiii si tinerii erau mult mai motivati sa faca sport de performanta, sa-si asume greutatile specifice. Daca va uitati la membrii echipei Steaua '86 veti observa ca majoritatea proveneau din familii modeste si ca erau dispusi la eforturi uriase fara sa cracneasca. In ziua de azi, prea putini sunt dispusi la astfel de sacrificii.

Și acum statul da prime de performanța mari,dar necazul e ca copii inca de la gradinița ...stau cu ochii in telefonul mobil sau in„tableta”!Nici in pauza nu se ridica din banca și abia așteapta sa ajunga acasa ca sa...se uite in telefonul mobil și in „tableta”!

parpalache
parpalache  •  08 Mai 2026, 14:28
Postat de mzm1 pe 08 Mai 2026, 13:29

Între 1985 și 1989, Steaua a dominat fotbalul european, fiind singura echipă de pe continent care a disputat două finale a CCE! De asemenea, a cucerit și Supercupa Europei, în 1987, 1-0 în finală cu Dinamo Kiev! De altfel, în acești patru ani, Steaua a fost declarată oficial, de două ori, „Cea mai bună echipă de fotbal a Europei”!! Titlul era decernat de o agenție de presă spaniolă, pe baza notelor acordate de ziariștii de sport din Europa. Iată, de probă, câteva declarații ale străininilor. 1. După Steaua-Anderlecht, 3-0, Enzo Scifo, căpitan Anderlecht: „Steaua este una din cele mai bune echipe pe care le-am văzut de când joc fotbal” 2. După jocul de la Praga, Sparta Praga-Steaua București, 1-5)!!, în ediția CCE 1988-1989: Gunter Schneider, RD Germană, observator UEFA: „Nu am văzut niciodată o echipă de fotbal jucând pe un teren străin, în Cupa Campionilor Europeni, așa cum a jucat Steaua astăzi. În felul acesta se prea poate să ajungeți în finala competiției , iar eu v-o doresc!”. 3. Un ziarist ceh: „Niciodată, până acum, o campioană a Cehoslovaciei n-a pierdut pe teren propriu la o diferență de patru goluri, în Cupa campionilor Europeni, chiar dacă adversarul s-a numit Real Madrid, Ajax sau Bayern Munchen!”. 4. Un ziarist francez, Gerard Etcheverry, de la L Equipe, după jocul Steaua-IFK Goteborg, 5-1, martie 1989: „ Cu adevărat artiști acești jucători ai Stelei! Jos pălăria în fața unui joc atât de frumos!”

In toata perioada de care zici(pâna la acel 0-4 cu Milan din 1989),singura echipa mai de Doamne ajuta pe care a eliminat-o a fost Anderlecht in acel 3-0!In rest...Olus ca lipseau echipele din Anglia care dominasera competișia in anii precedenți!Declarațiile date de tine se dau din politețe!

mzm1
mzm1  •  08 Mai 2026, 13:29

Între 1985 și 1989, Steaua a dominat fotbalul european, fiind singura echipă de pe continent care a disputat două finale a CCE! De asemenea, a cucerit și Supercupa Europei, în 1987, 1-0 în finală cu Dinamo Kiev! De altfel, în acești patru ani, Steaua a fost declarată oficial, de două ori, „Cea mai bună echipă de fotbal a Europei”!! Titlul era decernat de o agenție de presă spaniolă, pe baza notelor acordate de ziariștii de sport din Europa. Iată, de probă, câteva declarații ale străininilor. 1. După Steaua-Anderlecht, 3-0, Enzo Scifo, căpitan Anderlecht: „Steaua este una din cele mai bune echipe pe care le-am văzut de când joc fotbal” 2. După jocul de la Praga, Sparta Praga-Steaua București, 1-5)!!, în ediția CCE 1988-1989: Gunter Schneider, RD Germană, observator UEFA: „Nu am văzut niciodată o echipă de fotbal jucând pe un teren străin, în Cupa Campionilor Europeni, așa cum a jucat Steaua astăzi. În felul acesta se prea poate să ajungeți în finala competiției , iar eu v-o doresc!”. 3. Un ziarist ceh: „Niciodată, până acum, o campioană a Cehoslovaciei n-a pierdut pe teren propriu la o diferență de patru goluri, în Cupa campionilor Europeni, chiar dacă adversarul s-a numit Real Madrid, Ajax sau Bayern Munchen!”. 4. Un ziarist francez, Gerard Etcheverry, de la L Equipe, după jocul Steaua-IFK Goteborg, 5-1, martie 1989: „ Cu adevărat artiști acești jucători ai Stelei! Jos pălăria în fața unui joc atât de frumos!”

Todor
Todor  •  08 Mai 2026, 11:48

Acuma-mi dau seama că am fost obligat și umilit să fac sport de mic. Dorința ascunsă de a ajunge fie la Steaua fie la Dinamo, e să mai zic de națională, mi-a fost implantată-n cap prin lozinci și alte torturi. Că de acolo-i datoria de peste 200 de milarde de euro, de la antenori la toate nivelele la săli de sport, echipamente și cantonamente gratuite, unori o masă pe zi. Mulțumesc autorului ce mi-a deschis ochii.

DINAM0200
DINAM0200  •  08 Mai 2026, 09:54

Nu e vorba ca a creat Ceausescu structuri coercitive pentru marea performanta, ci realitatea e ca sportul era in general mult mai dezvoltat ca in prezent. Numarul practicantilor era mult mai mare, existau competitii la toate nivelurile, baza de selectie era larga si in general copiii si tinerii erau mult mai motivati sa faca sport de performanta, sa-si asume greutatile specifice. Daca va uitati la membrii echipei Steaua '86 veti observa ca majoritatea proveneau din familii modeste si ca erau dispusi la eforturi uriase fara sa cracneasca. In ziua de azi, prea putini sunt dispusi la astfel de sacrificii.

utilizator șters
utilizator șters  •  08 Mai 2026, 09:12
Postat de Antedos pe 07 Mai 2026, 22:33

"Steaua ’86 a învins Anderlecht și Barcelona. A fost o echipă uriașă, nu una norocoasă", ne spune autorul. Anul imeditat următor Anderlecht le-a dat 3-0 iar în campania 87/88 au ajuns în semifinală 0-0 și 0-2 cu Benfica după meciuri cu MTK Budapesta, Omonia Nicosia și Rangers parcă. Steaua merită respect pt rezultatele de atunci, dar o privire asupra parcursului nu arată decât că, în afara finalei cu Barça, nu a întâlnit echipe grele ale Europei. Oricum, rezultatul rămâne, de aceea îi felicit pe foștii jucători de atunci!

Cu Rangers care trecuse in primul tur de Dinamo Kiev. Stii cine era Dinamo Kiev? Era campioana URSS, semi-finalista cu un sezon in urma si echipa cu care jucasera supercupa Europei cu 2 ani inainte. De ce nu amintesti si de sezonul 88-89'? Cand au eliminat Spartak Moscova (campioana URSS, apropo, care daca nu gresesc tocmai jucase finala europeana la nivel de echipe nationale) si pe Galatasaray care eliminase campioana Frantei. Vezi ca era alt fotbal, echipele astea erau foarte tari, cum era si Steaua. Stiu ca astazi nu suna nicicum Dinamo Kiev sau Spartak Moscova, dar pe vremea aia inclusiv echipele din Cipru si din Bulgaria au avut rezultate. Si se bateau cu echipele din Spania, Italia, Franta, erau meciuri echilibrate. Era alt fotbal, efectiv. Intr-adevar, de ce a profitat Steaua in acea perioada (ca si celelalte cluburi europene), a fost interzicerea echipelor engleze in competitie, care anterior interzicerii cam incepusera sa domine competitia. Despre aia putem vorbi, in rest sonoritatea echipelor de atunci e cu totul alta fata de cele de acum. Si ca dovada, n-au trecut de toti slabii si cand au dat de spanioli n-au vazut mingea, ba i-au batut si pe aia, era chiar o competitie echilibrata.

Basarab1948
Basarab1948  •  08 Mai 2026, 09:04

Ești„hater”?De-ți„pute”sarbatoarea steliștilor?Sau propagandist?D-asta„europenist”?Prin faptul ca o tot ții cu cât de rau era „inainte”(de„revoluție”),se pare ca ești propagandist!Câți ani ai?Ce știi tu de cum era„inainte”?Ca„cifrele”zic altceva!Ca populația României(23 de milioane-nu doar 19 milioane ca acum) era...sanatoasa!Nu bolnava și imbatrânita ca acum!Daca era așa de rau-cum zice noua propaganda-de ce imediat dupa „revoluție”, tartorii komintern-iști(intorși pe dos ideologic)-instalați la putere(urmașii celor veniți pe tancurile sovietice și care terorizasera pe români in „obsedantul deceniu”al anilor 50- dați jos de Ceaușescu- pentru care il urau)-se vaitau la tv. ca ...sunt prea mari...depunerile la CEC ale românilor(ca cica nu aveau ce cumpara in timpul lui Ceaușescu)!!!Și ca va trebui sa„le absoarba”!Și...au dat drumul la inflație lasându-i pe români fara economiile de o viața!Și afla și tu,ca pe atunci-„in sistemul putred”de care„recita”unul ca tine-eram mult mai liberi și mai demni!Pentru ca...Toate erau...ALE NOASTRE!Nu ale„multinaționalelor” ca acum!

utilizator șters
utilizator șters  •  08 Mai 2026, 09:01

Da, au avut un sistem care le-a inchegat o super-echipa. Astazi vin oameni cu miliarde, intr-un sistem capitalist, care iti inlatura orice concurenta. Diferenta: aduc de peste tot in lume, inca sistemul din 80' strangea doar din tara. Hai sa nu ne mai gasim scuze si sa contestam orice performanta. Da, asa erau vremurile, oricum obsesia de glorie nationala, tradusa mult prin performante sportive, a costat multa lume si nivelul de trai general din tara. Astazi voi, ziaristii, faceti comparatii si plangeti dupa performantele de atunci. Dar populatia nu mai plateste obsesia unor astfel de performante. Ieri ati postat niste imagini cu niste sportive iesite in club, intr-o mentalitate efecitv a perioadei in care se dadeau ordine ca sa-ti faci echipa, in aceeasi zi veniti si contestati aceasta mentalitate. Hotarati-va! Realitatea e una simpla: rezultatul ramane, e istoric, e acceptat, Romania faca parte din singurele 9 natiuni castigatoare ale acestui trofeu. L-au castigat printr-un monopol socialist, astazi n-ai cum sa te bati cu 4-5 natiuni din cauza unui monopol capitalist. Din acest punct de vedere, nu vad foarte mari diferente.

parpalache
parpalache  •  08 Mai 2026, 06:45
Postat de factotum pe 07 Mai 2026, 17:49

Popescu a fost fortat sa vina la Steaua de exemplu ! Intr-adevar multi doreau sa vina la aceste echipe tocmai ptr. avantajele banesti de care puteau profita si relatiile pe care si le puteau forma cu oameni influenti...jucatorii Stelei si ai lui Dinamo si poate si ai Craiovei au fost privilegiati ai sistemului fata de omul obisnuit si acum se smiorcaie ca n-au fost recunoscuti ?!? Si totusi ca jucator insasi ideea ca daca refuzi risti sa-ti faci probleme te forta sa spui Da chiar daca sa zicem erai nehotarat sau hotarat...Libertatea nu înseamnă doar absenta problemelor atunci când spui DA și aparitia lor atunci cand spui NU (desi tu sincer n-o sa vrei sa spui NU). Libertatea inseamna lipsa oricarei forme de constrangere, posibilitatea de a spune DA sau NU fara teama de repercusiuni in societate ori in cariera.

E cu adevarat liber(relativ și asta-intrucât traiești intr-un sistem de legi),numai daca ești și bogat!Pentru ceilalți-din„democrație”-care nu sunt bogați-exista constrângerea...materiala!Facturi!Impozite!Medicamente!Taxe școlare!Etc!

Goe1999
Goe1999  •  07 Mai 2026, 23:47
Postat de mzm1 pe 07 Mai 2026, 18:06

Domnule Barbu, câteva păreri. 1. Mulțumim pentru articol și pentru afirmația răspicată și adevărată, că „Roș-albaștrii au fost adevărata Generație de de Aur a fotbalului românesc, ei au mers până la capăt și au cucerit lumea”. 2. Steaua 86 nu a fost „produsul unui sistem bolnav și putred”, ci... consecința acestuia! Tineretul vedea în sport (daci nu numai în fotbal) o posibilitate de a se realiza în viață, mai bine decât cu o meserie sau un serviciu oarecare. Astăzi tinerii din România au infinit mai multe obțiuni și nu se înghesuie la sport. 3. Sistemul comunist nu era doar „bolnav și putred”, ci de-a dreptul criminal! 4. Afirmația „De capul nostru, într-o lume liberă și atât de imperfectă, ne-am lovit de toți pereții capitalismului și încă nu ne-am ridicat” este falsă! Nu suntem de capul nostru, (deci nu suntem singuri!), ci în UE și NATO, cu ajutorul cărora, și alături de care, România trăiește cea mai înfloritoare perioadă din toată istoria sa!! Iată o părere autorizată, dl. Alin Teodorescu, director IMAS. Întrebat de un ziarist ”Cum se vede din biroul dv., România de azi, d-le director?”, acesta răspunde: „Pentru mine și generația mea, apărută la mijlocul secolului trecut, ROMÂNIA DE AZI ESTE O ÎMPLINIRE ABSOLUTĂ! Membră în UE și NATO, fără granițe până la cealaltă margine a continentului, cu mass-media diversificate și cu librării pline de cărți bune. Când intru într-un supermarket sunt uluit de oferta de produse la prețuri mai mici decât pe vremea socialismului”!

2) Produs, consecință, rezultat - nu e același lucru în context? Dar e adevărat, dacă pentru băieții negri din SUA (sau mai nou in Franța), baschetul sau fotbalul lor e un mijloc de a ieși dintr-un mediu de sărăcie și criminalitate, fotbalul pe vremea comuniștilor, dacă erai bun, te făcea mai tare decât boșii de partid (okay, la Steaua domnul Valentin avea grijă implicit să tempereze așteptările și comportamentul starurilor steliste). E dificil să nu cataloghezi regimul comunist altfel decât criminal, când practic întreaga populație era under-class.

  • 1
  • 2
  • 3
Comentează