OPINII » NAȚIONALA
Alte știri din fotbal
Vaișcovici, verdict în transferul „George Pușcaș la Dinamo”: „Mi-e teamă de un singur lucru”
0
Primul club care salută ideea cu 12 echipe în Superliga, lansată de Gino Iorgulescu: „Are viață, bravo! Interesant, un sâmbure de adevăr”
0
Farul și-a lansat programul de socios, Gică Popescu a dat detalii din spatele ușilor închise: „E pe biroul domnului Bolojan!”
0
„George Pușcaș, la un pas de Dinamo” » Expertul italian în mercato a făcut anunțul de ultimă oră!
4
Știri din fotbal internațional
Antrenorul celor de la AEK, despre triumful la ultima fază: „Victorie corectă”
0
Fostul antrenor al lui Rotaru, mai dur ca niciodată: „Ăla blochează un gol ca și făcut, iar noi le dăm cadou un penalty!”
0
Pus pe liber de Universitatea Craiova, după calificarea ratată dramatic! Și-a semnat sentința în dezastrul de la Atena
0
Gică Craioveanu: „Singura echipă căreia putea să i se întâmple asta este Craiova”. Ce are de reproșat
0
David Popovici, „Sportivul Anului” 2025
Cristi Chivu e „Antrenorul Anului”
„Fotbalistul Anului” e Andrei Rațiu
7 situații uluitoare din istoria Anchetei GSP
Favoritul lui Pițurcă în Ancheta GSP
Final de an în Liga 2
„Bomba” iernii în Superliga
„Era boschetar pe stradă”
Înlocuitorul lui Olaru!
Mondial de locul 9
Lifestyle
Prezentatoarea TV și-a sărbătorit ziua de naștere într-o ținută extrem de provocatoare: „Un zece curat”
2
„Bombardiera Blondă” a incendiat rețelele sociale, la revenire: „Am sâni uriași și intenționez să-i arăt!”
1
Fosta finalistă de la Wimbledon le-a făcut o surpriză fanilor, într-o ținută provocatoare: „Crăciunul a venit mai devreme!”
7
Lux! Cu ce își ocupă timpul Cristina Neagu după retragere: „Te-ai mutat acolo?”
8
Proiectul ultra-secret din China care ar putea schimba echilibrul puterii ...
Libertatea
Motivele pentru care unor bărbați nu le crește barba. 5 factori care ...
Adevărul
„Antrenorul Anului” Cristian Chivu are un 2025 trepidant la Inter: „Sunt ca ...
GSP SPECIAL
Un document oficial de la Moscova justifică o posibilă invazie a Rusiei în ...
Libertatea
Este laudabil faptul ca ii atrageti atentia lui Radoi ca are multe de invatat din acest meci. Eu chiar ii sugerez domniei sale sa-l revada de cateva ori si-apoi sa reciteasca articolul de fata. Recomandarea cu invatatul mai ales din succese mi se pare foarte interesanta, si nu numai la fotbal! Da bine de gandit unui om care isi mai foloseste si judecata din cand in cand in viata. Legat de Radoi, opinia mea este ca a inceput bine cu astea doua meciuri, iar daca trage lectii sanatoase din ambele, asa cum bine s-a spus in articol, ma gandesc ca poate contribui la revenirea, macar incet si pas cu pas, la forma excelenta a inaintasilor din anii '80-'90.
Am tot așteptat reluarea și analiza fazei din care au înscris nemții, așa ca la noi când avem reluări din mai multe poziții. Am așteptat un stop-cadru și o linie să vedem plasamentul jucătorilor. Nimic, nici măcar Dumitrescu cu tehnica lui de laptop cu cerculețe. Noi, plebeea, am zis că „țapul ispășitor de serviciu”, Camora, a jucat la offside, numai că spre deosebire de meciul cu Islanda altcineva nu a ținut linia. Așa se vede, cineva din dreapta anula poziția de offside a germanului. Tragic este că ne domină neastâmpărul, când ajungem la minge, nu suntem capabili s-o păstrăm preț de câteva minute. Se joacă cu ochii închiși. Bagă-i d_le la jocuri aglomerate, pune-i 20 contra 20 la antrenamente. Am văzut un neamț, la un moment dat, cum a trecut printre 4 fundași de la noi, iar pasele lor erau a dracului de precise, indiferent unde era partenerul. Cred că jucăm cu capul în pământ, nu avem răbdare să vedem pasa cu 100% sorți de izbândă. Fanteziile de tipul „poziție viitoare” țin de genii, nu-l mai avem pe Sânmărtean. Budescu seamănă, dar nu răsare. Poate Tamaș dacă ...
Sunt surprins de faptul ca Domnul Ioanitoaia, un ziarist cu atit de multi prieteni si cu o experienta asa de mare,inca nu a aflat cum se face performanta. "Nea Ovi", ca asa se adreseaza prietenii,stiati ca Germania are Centre de Performanta in fotbal si ca sunt in numar de 54?( cinzeci si patru) Dumneavoastra ati facut front comun cu M.Sandu. Acest M.S. a trimis bani doar spre un singur centru Roman de Performanta. Oare care este ?Nu ati stiut? Jenant. Ati stiut si ati tacut? Tot jenant. Germanii fac primele selectii deja la U 15. Nu au Campionate in care sa joace asa ca joaca cu o alta putere a fotbalului, Olanda. In centrele de performanta,copii care au talent si potential primesc la 15 ani deja contract de "semiprofesionist"pentru ca legea nu permite mai mul la aceasta virsta. Pentru un copil de 14 ani 300 de Euro pe luna sunt ceva bani. Mai doriti performanta la Echipa Romaniei? Daca da atunci puteti sa scrieti citeva articole mai la SUBIECT nu doar Daum este de vina.
Si cum sa lase Romania impresia ca a avut in echipa numai oameni de atac...daca nu a atacat!A trecut centrul terenului doar de cateva ori- si atunci doar in urma unor pase lungi venite din...aparare,ca sa nu le zicem...degajari!
Nu stiu cat de mincinos ar fi fost un rezultat de egalitate,daca ar fi fost!Mingea e rotunda,iar fotbalul nu e matematica!Dar am senzatia ca- pana una alta- mincinoasa e afirmatia ca posesia nemtilor a fost de(doar)...64%!Cine a vazut meciul, stie de ce!
Dacă nu ratau ce doi la sfârșit, amândoi sau măcar doar unul, chiar aveam o noapte albă si nu puteam sa dorm pentru ca, vezi Doamne, era un scor mincinos care nu a respectat procentul posesiei obiectului! Ce sa zic ce grija au unii pentru " săracii " nemți ?!
Radoi ar trebui sa nu mai asculte de altii cu "ce jucator trebuie sa inceapa lista de titulari", cine "n-are voie sa lipseasca din primul 11", sau "care-s cei trei care nu pot lipsi de la Nationala"... Cantece de sirena venite dinspre Berceni-Pipera. El trebuie sa-si faca echipa asa cum ii vede la antrenament. Cand domnisorul Man e mai mult atent la aspectul sau decat la inclestareadin teren inseamna ca vreo 3 partide poate fi scos din lot, fara probleme. Cand vezi ca Ianis in conditii de presing nemtesc nu misca deloc, trebuie sa-l convingi sa se puna la punct si la acest aspect, cand vezi ca Stanciu nu e mijlocas din fata apararii, trebuie sa te corectezi pe tine, Mirele. Sunt multe invataminte de tras din aceste meciuri, stai sa vedem ce surprize vom mai avea si la Erevan.
Vorbe goale, clișee, chestiile astea cu învățatul, ce naiva să înveți. Pur și simplu, am întâlnit un adversar net mai valoros, o diferență colosală la toate criteriile, de la individ la grup. Putem să învățăm ceva din meciul cu macedoslavii (ce să nu mai facem altădată), în niciun caz din meciul cu Germania, aici faci doar exerciții de admirație și încerci dimineața următoare, când te uiți în oglindă, să-ți propui să faci pe viitor un efort în plus (o flotară, un abdomen...) pentru a mai reduce din decalajul enorm existent. De învățat are clasa politcă, care trebuie să ia măsuri pe termen foarte lung, pentru reducerea decalajelor : legea sponsorizării; crearea de spatii adecvate pentru sportul de masă, finantare sportului scolar, strategii publice și campanii de promovare a sportului de masă etc. etc.. Restul e apă de ploaie, noi nu mai avem parcuri măcar, obezitatea și diabetul juvenil sunt groaznice, și vorbim de tactică, auzi.
Maeestre antrenorul a gresit grav cu ambele flancuri in stàngà Bancu se cunoaste cu Mihàilà iar pe dreapta idem Man -Popescu erau mai omogeni plus cà Bancu are vitezà ,Mutu joacà pe stànga cu cei trei de la Viitorul si asta se vede in schimb Ràdoi nu intelege cà Keseru nu poate sà alerge si il mentine titular dupà ce a jucat excrecabil cu Macedonia?nu avem un mingicar mà asteptam mai mult de la Ianis iar Stanciu nu coordoneazà bine si egoist la fel ca si Tànase.Ianis a jucat bine defensiv cu nemtii dar nu asteptam asta de la el iar pe Bicvalfi trebuie sà-l punà sa joace in fata fundasilor mijlocas la inchidere e inalt ,puternic ,tehnic dà bine cu capul si sà-i invete sà paseze si sà numai fie egoisti ,sà incerce sà aibà mai putini pianisti si mai multi salahori fàrà muncà nu merge.
Locul 1 in grupa asta e foarte departe de noi. In schimb locul 2, la ce arata Islanda, e chiar la indemana. Sigur, stiu, Armenia, Macedonia, pot fi adversari complicati, dar sa nu exageram. Adversarul de care ne era frica era Islanda. Ori Islanda e foarte departe de forma din ultimii ani, cu sfert de finala la Euro si calificare la World Cup (grupa in care, sa ne amintim, au depasit viitoarea finalista mondiala Croatia). Deci eu zic ca locul 2 poate fi al nostru. Ce va fi la baraj unde trebuie sa trecem de doua meciuri, probabil dificile, pentru calificare, e alta poveste.
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.