SPORTURI  »  ALTELE  »  MEDALII

Băieţii lui Covaliu pe primul loc la New York

Echipa masculină de sabie a României

Articol de GSP - Publicat luni, 27 iunie 2011 00:00 / Actualizat luni, 27 iunie 2011 12:01

Echipa masculină de sabie a României a cîştigat concursul de Cupă Mondială de la New York. Elevii lui Mihai Covaliu au învins în finală Rusia cu 45-40.

Rareş Dumitrescu, Florin Zalomir, Tiberiu Dolniceanu, Cosmin Hănceanu, Ciprian Gălăţanu au învins în "optimi" Polonia cu 45-29, în "sferturi" Coreea de Sud cu 45-31, iar în semifinale Italia cu 45-39.Sabrerii români se pregătesc pentru Campionatele Europene de la mijlocul lunii iulie de la Sheffield.

La simplu, Rareş Dumitrescu s-a clasat pe poziţia a cincea la New York. Vicecampionul mondial din 2009 a fost românul care a urcat cel mai sus la competiţia din SUA, unde au mai participat Florin Zalomir (locul 7), Tiberiu Dolniceanu (locul 43), Cosmin Hănceanu (locul 66) şi Ciprian Gălăţanu (locul 90).