SPORTURI  »  ALTELE  »  CAMPIONATE EUROPENE

România, medalie de aur la Munchen! Bianca Ghelber e campioană europeană la aruncarea ciocanului!

Bianca Ghelber // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 17 august 2022 23:55 / Actualizat joi, 18 august 2022 00:11

Bianca Ghelber (32 de ani) a obținut cel mai bun rezultat din carieră și a adus prima medalie pentru România la Campionatele Europene de la Munchen, aur la aruncarea ciocanului.

Sportiva din Roman s-a impus azi în finală cu o aruncare de 72,72 metri, cu 60 de centimetri peste ocupanta locului 2, Ewa Rozanska (Polonia). Medalia de bronz i-a revenit italiencei Sara Fantini.

Fără festivitate oficială la revenirea lui David Popovici în România » Motivul deciziei
CE ÎNOT

Bianca Ghelber, aur la aruncarea ciocanului

Cea mai bună aruncarea a venit chiar la ultima încercare a Biancăi, 72,72m. Ar fi obținut oricum medalia de aur cu rezultatul de la prima încercare, 72,22m.

• 72,72m

Aceasta este prima competiție majoră la care Bianca triumfă. Până acum, singura dată când s-a apropiat de o medalie a fost la Europenele din 2010, când a terminat pe 4.

74,18 metrieste cea mai bună aruncare reușită de Bianca Ghelber în carieră, la JO de la Tokyo

Acest aur vine ca urmare a rezultatelor bune obținute la ultimele competiții. Ghelber a terminat pe locul 6 la Campionatul Mondial din SUA (2022) și Jocurile Olimpice de la Tokyo (2021).

Bianca Ghelber a dominat probele de juniori, fiind campioană mondială în două rânduri atât la U18, cât și la U20. Mai are în palmares o medalie la Europeanul sub 20 de ani și una la Europeanul sub 23 de ani.

Alexandru Dedu va conduce un club important de handbal, după ce a pierdut șefia FRH: „Vin să pun umărul la dezvoltarea sportului”