SPORTURI  »  ALTELE  »  CM DE ÎNOT JUNIORI

Ștafeta mixtă de 4x100 metri liber obține ARGINTUL, după o luptă strânsă cu Ungaria! + Vlad Stancu, o nouă medalie

Patrick Dinu, Rebecca Diaconescu, Bianca Costea și David Popovici au adus argintul la ștafeta mixtă de 4x100m liber. Foto: Federației Române de Natație și Pentatlon Modern

Articol de GSP - Publicat vineri, 02 septembrie 2022 04:27 / Actualizat vineri, 02 septembrie 2022 04:27

Ziua a treia de concurs de la Campionatele Mondiale de Înot pentru juniori din Peru a adus încă două medalii pentru echipa României: ARGINTUL la ștafeta mixtă de 4x100m liber și BRONZUL obținut de Vlad Stancu la 800m liber.

• Toate rezultatele sportivilor români pot fi urmărite în timp real pe GSP.ro și în direct pe platforma de streaming Voyo

România, ARGINT la ștafeta mixtă de 4x100m liber

David Popovici (17), Patrick Dinu (17), Bianca Costea (17) și Rebecca Diaconescu (16) au câștigat medalia de argint la ștafeta mixtă de 4x100m liber, fiind la doar 36 de sutimi de Ungaria. Podiumul a fost completat de Italia.

La fel ca în serii, David Popovici a lăsat în urmă celelalte ștafete. A încheiat primul schimb în 47.23, oferind un avans de 2.23 secunde. Patrick Dinu s-a ținut tare și a menținut un avans de peste 2 secunde.

A venit rândul fetelor. Bianca Costea a avut însă o misiune extrem de dificilă în fața campioanei de la 100m liber. Nikolett Padar a înotat într-un ritm amețitor și a anulat aproape în întregime avansul ștafetei noastre. Rebecca Diaconescu a avut doar 0.39 secunde în fața la startul ultimului schimb. A rezistat până aproape de final, însă Dora Molnar a reușit să îi ia fața pe ultimii metri.

Argint pentru România, care ajunge la 5 medalii la Campionatele Mondiale de juniori:

• David Popovici - AUR la 200m liber;
  • Vlad Stancu - ARGINT la 400m liber și BRONZ la 800m liber;
  • ștafeta masculină de 4x100m liber - AUR;
  • ștafeta mixtă de 4x100m liber - ARGINT.

Vlad Stancu, BRONZ la 800m liber!

Vlad Stancu (17 ani) a obținut în această medalie a doua medalie la Mondialele de Juniori de la Lima, Peru. Bronz la 800m liber, după ce în urmă cu 2 zile cucerise și argintul în proba de 400m liber.

Brazilianul Steverink, campion la 400m liber, a dominat startul cursei. A condus într-un ritm alert, însă nu l-a putut susține până la final. Vlad a preferat să își dozeze energia și să stea departe de luptele din față. Abia pe ultimii 300m a început să tragă tare, i-a depășit pe Steverink și Chmielewski, rivalii de la 400m și a intrat în lupta pentru medalii.

Spaniolul Carlos Garach Benito s-a desprins și a confiscat aurul, în timp ce turcul Batuhan Filiz a reușit cu greu să îi ia fața lui Stancu, care s-a mulțumit cu medalia de bronz. A încheiat cursa în 7:56.14, la 3.41 secunde de iberic și la 53 de sutimi de locul 2.

Vlad Stancu va mai intra în bazin duminică, la cursa de 1.500m, unde este campion european de juniori.

6 medaliia obținut Vlad Stancu la cele mai importante concursuri de juniori din acest an: aur la 4x100m liber și 1.500 lber și argint la 400m și 800m liber la Europenele de la Otopeni, plus argintul la 400m liber și bronzul la 800m liber la Mondialele din Peru

UPDATE 03:20 » Bianca Costea, locul 4 la 100m liber

Bianca Costea (17 ani) a ratat de puțin podiumul în finala feminină de la 100m liber. Înotătoarea noastră a încheiat cursa pe locul 4, în 56,21, la 29 de sutimi de bronz.

Nikolett Padar (Ungaria) a câștigat aurul, în 55.11, podiumul fiind completat de italiencele Matilde Biagiotti și Marina Cacciapuoti.

UPDATE 02:30 » Patrick Sebastian Dinu s-a oprit în semifinale la 50m liber

Patrick Sebastian Dinu (17 ani) a încheiat semifinalele la 50m liber pe locul al 14-lea. A evoluat în semifinala a doua și a încheiat cursa al șaptelea, în 23.41 de secunde, insuficient pentru a face pasul spre ultimul act.

Patrick va mai concura în Peru astăzi, în finala la ștafeta mixtă de 4x100m și sâmbătă, la 100m liber.

UPDATE 19:30 » Ștafeta României, favorită la aur

Ștafeta mixtă de 4X100 metri liber a României s-a calificat cu cel mai bun timp în finala programată vineri noapte, de la ora 03:43.

David Popovici a intrat în primul schimb pentru România și a oferit un avantaj liniștitor în penultima serie. Patrick Sebastian Dinu, Rebecca Diaconescu și Bianca Constea au păstrat ritmul, terminând proba în 3:31,58, departe de orice altă ștafetă.

Ștafetele calificate în finală

UPDATE 19:10 » Prisecariu, în afara finalei la 200 metri spate

Aissa Claudia Prisecariu (14 ani) a încheiat pe locul 11 seriile în proba de 200 de metri spate și a ratat calificarea în finala competiției. Timpul sportivei „tricolore” a fost 2:18,25.

UPDATE 18:50 » Patrick Sebastian Dinu, în semifinale la 50 metri liber

Patrick Sebastian Dinu (17 ani) s-a calificat în semifinalele probei de 50 de metri liber. A încheiat lungimea de bazin în 23,31 secunde, al treisprezecelea timp al seriilor.

Cele două semifinale sunt programate vineri noapte, la 02:12 și 02:17.

UPDATE 18:30 » Alexandru Constantinescu a ratat finala la 50 metri spate

Alexandru Constantinescu (16 ani) a încheiat seriile al 50 de metri spate în 27,71 secunde. A fost al 21-lea timp al calificărilor și a ratat calificarea în semifinale.

Programul sportivilor români în dupa-amiaza zilei de 1 septembrie:

• 17:56 » serii 50 m spate – Alexandru Constantinescu;
  • 18:33 » serii 50 m liber – Patrick Sebastian Dinu;
  • 18:56 » serii 200 m spate – Aissia Prisecariu;
  • 19:16 » serii ștafetă combinată 4x100 m liber – David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu.

Programul lui David Popovici la CM de Natație

Pentru David Popovici urmează două zile libere, el urmând să revină în competiție pe 3 septembrie. Sportivul de la CS Dinamo va mai concura în proba de 100 metri liber, la care este campion mondial și european la seniori și campion european la juniori.

La 100 metri liber, David Popovici va intra în serii pe 3 septembrie, de la ora 17:30 (ora României). Semifinalele vor avea loc pe 4 septembrie, ora 02:25 (ora României). Finala la 100 metri liber va avea loc luni, 5 septembrie, de la ora 02:02, ora României.

VIDEO Cristian Tudor Popescu consideră că David Popovici ar putea fi un „vector de opinie în societate”: „Eu l-aș asculta cu mare atenție!”

„Mă distrez!” » Reacția lui David Popovici după aurul de la 200m liber + când mai concurează la Mondialele de juniori de la Lima

Mesajul lui Mouratoglou după eliminarea Simonei Halep de la US Open: „S-a încheiat cu o mare dezamăgire!”