SPORTURI  »  ALTELE  »  CANOTAJ

Canotajul românesc are viitorul asigurat: 9 medalii la Europenele U23 din Belgia!

Barca de 8+1 masculin care a reprezentat România la Europenele U23 din Belgia // foto: Facebook @ Federatia Romana de Canotaj

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 septembrie 2022 18:17 / Actualizat duminica, 04 septembrie 2022 18:41

Delegația României a cucerit nouă medalii la Campionatele Europene de canotaj Under-23 de la Hazewinkel, Belgia, cinci medalii de aur şi patru de argint.

Pe primul loc au urcat echipajele de patru plus unu rame masculin, patru rame feminin, patru vâsle feminin, opt plus unu, feminin și masculin

România, eliminată în „optimile” Campionatului European de polo
CE Polo

Nouă medalii pentru România la Europenele de canotaj U23

Distincțiile de argint au fost cucerite de bărcile de patru plus unu rame feminin, patru rame masculin, dublu rame masculin și dublu vâsle feminin.

România a participat cu 12 echipaje şi 38 de sportivi la Europenele Under-23 din Belgia. Cu cele 9 medalii cucerite, a fost pe locul 1 în clasamentul medaliilor!

La seniori am avut cel mai tare European din istorie pentru canotajul românesc

Este o perioadă extraordinară pentru canotajul românesc, care s-a întors cu multe medalii și de la Campionatele Europene de seniori de la Munchen, organizate în această vară.

Cu cele 5 medalii de aur și 3 de bronz, România s-a clasat pe poziția secundă în ierarhia generală a medaliilor. Doar Marea Britanie, 6 de aur, 3 de argint și una de bronz a stat mai bine. Podiumul a fost completat de Italia, 4 de aur, 2 de argint și 3 de bronz.

Mai multe știri din sporturi:

ÎNOT - David Popovici și Patrick Sebastian Dinu s-au calificat în finala de 100m liber de la Lima + Bianca Costea, în finală la 50m liber

TENIS - Tragedie evitată în ultimul moment. Un bărbat înarmat a încercat să intre la US Open, dar a fost reținut de polițiști