SPORTURI  »  ALTELE  »  NFL

Moment istoric în NFL! Primul jucător în activitate care anunță că e gay: „Mi-am dorit să fac asta de multă vreme”

Carl Nassib (28 de ani) a devenit primul jucător de fotbal american activ care anunță că este gay. // Foto: Guliver/GettyImages
Carl Nassib (28 de ani) a devenit primul jucător de fotbal american activ care anunță că este gay. // Foto: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat marti, 22 iunie 2021 15:53 / Actualizat marti, 22 iunie 2021 16:18

Carl Nassib (28 de ani) a devenit primul jucător de fotbal american activ care anunță că este gay.

Cu ocazia „Pride month”, care celebrează protestele comunității gay din iunie 1969, împotriva agresiunilor polițiștilor din New York asupra persoanelor homosexuale, Nassib a postat un video pe Instagram prin care anunța că este gay.

„Sunt la casa mea din West Chester, Pennsylvania. Am vrut să spun că sunt gay. Mi-am dorit să fac asta de multă vreme, dar acum mă simt destul de confortabil pentru a-mi lua această povară.

Chiar am cea mai bună viață, cea mai bună familie, cei mai buni prieteni și cel mai bun loc de muncă. 

Sunt o persoană destul de introvertită și vreau să știți că nu fac asta pentru publicitate. Cred că e foarte important să existe vizibilitate.

Sper ca într-o zi un astfel de video și un astfel de anunț să nu mai fie necesare. Dar, până atunci, voi face tot ce pot pentru a promova acceptarea”, a spus Nassib.

Apărătorul celor de la Las Vegas Raiders a anunțat și că va dona 100.000 de dolari pentru „Trevor Project”, mișcare ca lucrează pentru reduce numărul sinuciderilor din rândul tinerilor americani din comunitatea LGBTQ+.

Pe lângă video, Nassib a postat și un mesaj atașat videoului.

„Din păcate, am așteptat acest moment timp de 15 ani. Abia de curând, datorită familiei și prietenilor, mi s-a părut posibil să spun public, cu mândrie, că sunt gay.

Sunt recunoscător și celor din NFL, antrenorilor și colegilor, pentru sprijinul acordat.  Mă simt deosebit de recunoscător pentru că am avut parte de atât de mult sprijin, când sunt multe persoane care nu”, a adăugat sportivul.

Nassib a fost ales în NFL în 2016, fiind legitimat de-a lungul carierei la Cleveland Browns, Tampa Bay Buccaneers, iar pentru Las Vegas Raiders joacă din 2020, când a semnat un contract pe 3 ani, în valoare de 25 de milioane de dolari.

Citește și: 

UEFA a decis: Allianz Arena nu va fi iluminat în culorile curcubeului la Germania-Ungaria!

Anchetă la Euro 2020 după Franța - Germania » UEFA a anunțat deja decizia finală

Citește și:
Moment halucinant la conferința lui Gigi Becali! A pălmuit un jurnalist: „Șterge facebookul!”
Superliga
Moment halucinant la conferința lui Gigi Becali! A pălmuit un jurnalist: „Șterge facebookul!”
Elizabeth Omoregie și iubita Gabi Moreschi s-au îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial
Handbal
Elizabeth Omoregie și iubita Gabi Moreschi s-au îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial
Gigi Becali, noutăți de la FCSB: „Ei doi pleacă” » Ce i-a cerut Florin Tănase la negocieri: „Nu merge așa, bă!” + a jignit un fotbalist: „Ciurucuri”
Superliga
Gigi Becali, noutăți de la FCSB: „Ei doi pleacă” » Ce i-a cerut Florin Tănase la negocieri: „Nu merge așa, bă!” + a jignit un fotbalist: „Ciurucuri”
Jurgen Klopp despică toate controversele de la CM 2026: „Prea multe meciuri! Nu ai nevoie de două minute să bei apă”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Jurgen Klopp despică toate controversele de la CM 2026: „Prea multe meciuri! Nu ai nevoie de două minute să bei apă”
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Profit.ro
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (1)
leu.mr
leu.mr  •  22 Iunie 2021, 16:23

Traim intr-o lume penibila. Oare de ce sint mindri cei mai multi dintre gay, se iau dupa ametitul ala de la apple ? Tipul asta e si ipocrit "am asteptat 15 ani acest moment" ? A asteptat sa devina milionar ca apoi sa nu-i mai pese !

Vezi toate comentariile (1)
Comentează