SPORTURI  »  ALTELE  »  SĂRITURI

Constantin Popovici este noul campion din Seria Mondială Cliff Diving » Urmează Campionatele Mondiale de la Doha

Articol de - Publicat duminica, 28 ianuarie 2024 12:06 / Actualizat duminica, 28 ianuarie 2024 12:06

Constantin Popovici a câștigat etapa din Noua Zeelandă și este noul campion din Seria Mondială Red Bull Cliff Diving, Trofeul King Kahekili ajungând astfel pentru prima oară în istorie în România. Cătălin Preda a luat argintul la Auckland și a încheiat sezonul pe locul patru la general.

Sezonul 2023 al Seriei Mondiale Red Bull Cliff Diving s-a încheiat cu etapa din Noua Zeelandă, iar Constantin Popovici a intrat în clubul select al campionilor din cea mai spectaculoasă competiție de sărituri de la mare înălțime din lume.

Din 2009, de la prima ediție a Serie Mondiale Red Bull Cliff Diving, doar patru sportivi și-au adjudecat Trofeul King Kahekili, Constantin Popovici fiind acum al cincilea campion din istoria competiției.

Primul titlu în Seria Mondială Red Bull Cliff Diving

După prima săritură din etapa de la Auckland, Constantin Popovici a fost pe locul 10. Cu notele primite pentru cea de-a doua săritură a urcat pe locul 8.

După cea de-a treia săritură a fost pe 3, iar cu săritura din marea finală, cu un grad de dificultate de 6.0, și-a asigurat victoria în Noua Zeelandă și primul său titlu în Seria Mondială Red Bull Cliff Diving cu un total de 1032 de puncte.

„Sunt atât de mândru că am câștigat acest titlu. Pentru mine ultima etapă a fost cea mai dificilă din acest sezon. Am fost foarte puternic din punct de vedere mental și știam că trebuie să lupt până la ultima săritură și exact asta am făcut”, a spus la final Constantin Popovici, care după titlul european din 2022 și cel mondial câștigat la Fukuoka anul trecut este acum noul campion din Seria Mondială Red Bull Cliff Diving.

Pentru Constantin Popovici acum urmează Campionatele Mondiale de la Doha.

Final bun și pentru Cătălin Preda

Cătălin Preda a încheiat sezonul 2023 cu o clasare pe podium în ultima etapă din Noua Zeelandă, după ce a avut cea mai bună săritură din competiție în marea finală.

Atletul a obținut argintul, fiind la doar două puncte în spatele lui Constantin Popovici după cele patru sărituri. Cu această performanță, Cătălin Preda și-a asigurat locul patru în clasamentul general, fiind unul dintre sportivii cei mai constanți din Seria Mondială în ultimele sezoane.

„Am încheiat runda din Noua Zeelandă pe locul doi și plec de aici mulțumit pentru că am terminat sezonul într-o notă bună. Am avut cea mai bună săritură a etapei în finală și am dat tot ce am avut mai bun pentru a câștiga. Cu siguranță obiectivul meu în 2024 este să urc mai sus în clasament”, a spus și Cătălin Preda.

I-a sunat telefonul la ora zece seara: „Nu pot să dau nume, că nu e frumos” » Povestea cu Gigi Becali despre care nimeni nu știa: „Bagă-i lu' ăla o sută de milioane. Noroc că aveam inima tare”