SPORTURI  »  ALTELE  »  CM DE NATAȚIE

FOTO Cursă formidabilă și o nouă pagină de istorie scrisă la Fukuoka: „Nu e singură în bazin, credeți-mă pe cuvânt”

Katie Ledecky (26 de ani) a cucerit în stil mare medalia de aur în proba de 1.500 de metri liber la Campionatele Mondiale de natație de la Fukuoka. Americanca scrie noi pagini de istorie.

Articol de - Publicat marti, 25 iulie 2023 18:07 / Actualizat marti, 25 iulie 2023 18:07

Americanca Ledecky a demonstrat încă o dată că este cea mai bună înotătoare din toate timpurile pe distanțe lungi. Astăzi a încheiat proba de 1.500 de metri în 15:26.27, al treilea cel mai bun timp din istorie. Este al 5-lea titlu mondial consecutiv și a fost obținut cu un avans de 17 secunde față de principala urmăritoare!

Katie Ledecky, avans enorm în finala probei de 1.500 de metri

Italianca Simona Quadarella a încheiat cursa în 15:55,05. Podiumul a fost completat de australianca Lani Pallister, 15:58:11.

Katie Ledecky, cursă fantastică la Fukuoka

Kyle Sockwell, jurnalist specializat în aria natației, a comentat cu mult umor imaginea cu Katie Ledecky singură în cadru: „Katie Ledecky este singura înotătoare din istorie care are un avans atât de mare încât pare singură în bazin. În poza de mai sus, ea se întrece cu 7 dintre cele mai rapide sportive din lume. Nu se vede, dar trebuie să mă credeți pe cuvânt”.

20 de medalii de aurare Katie Ledecky la Campionatele Mondiale de natație

Katie Ledecky deține acum cei mai buni 16 timpi scoși vreodată în proba de 1.500 de metri liber:

VIDEO. Căldură, tradiție și reguli » Reportaj din Fukuoka, locul unde David Popovici vânează noi medalii

David Popovici are răspunsul pentru ce a pățit în marea finală: „S-au simțit oribil!”
CM DE NATAȚIE
Imaginile momentului » Cum a reacționat David Popovici imediat după finala probei de 200m liber
CM ÎNOT

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”