SPORTURI  »  ALTELE  »  CAMPIONATELE NAȚIONALE

FOTO David Popovici, a treia medalie la Campionatele Naționale de la Otopeni » Record național la 50 metri fluture

David Popovici / FOTO: Raed Krishan (GSP) +14   FOTO
David Popovici / FOTO: Raed Krishan (GSP)

Articol de , - Publicat joi, 06 aprilie 2023 18:21 / Actualizat joi, 06 aprilie 2023 19:23

David Popovici (18 ani) a revenit azi în bazin, în cea de-a doua zi a Campionatelor Naționale de Natație de la Otopeni. A câștigat finala la 50 metri fluture, obținând a 3-a medalie la această competiție.

• Finalele din fiecare zi, care încep la ora 18:00, sunt transmise live pe GSP.ro și televizate de TVR 1.

David Popovici, aur la 50 de metri fluture

Plecat pe culoarul 4, al favoritului, David Popovici a înotat excelent în a treia sa finală la Campionatele Naționale. Sportivul de la CS Dinamo a terminat cursa cu un timp de 23,74 secunde, stabilind un nou record național.

David Popovici,  în proba 50 de metri fluture / FOTO: Raed Krishan
+10 FOTO

Popovici i-a depășit pe Denis Popescu (23,95) și pe Andrei Anghel (24,40).

Da, m-a interesat și timpul. Îmi doream să și câștig, dar cel mai mândru sunt de timpul meu. Din câte știu, e un record național”, a spus Popovici la TVR 1, imediat după cursă.

Timpul din finală a fost mai bun decât cel din serii, când a terminat cu 23,96. Până azi, cel mai bun timp al său în această probă era 24,38, reușit în perioada în care avea 16 ani, într-un concurs la Gyor

David Popovici a luat primele medalii la Campionatele Naționale

Miercuri, David Popovici a avut un start de vis la Campionatele Naționale de Natație, cucerind două medalii. Sportivul de la CS Dinamo a câștigat probele de 50 metri liber și 100 metri spate. Astăzi, el va concura în proba de 50 de metri fluture. E înscris în total în 6 probe individuale

VIDEO Concluziile lui David Popovici după două medalii de aur în prima zi la Campionatele Naționale: „Proba asta m-a obosit foarte tare”

EXCLUSIV David Popovici, despre progresul său extraordinar: „Îmi place să cred că nu m-am schimbat! Mă adaptez noului stil de viață fiindcă este complet nou”

EXCLUSIV Pleacă David Popovici din România? Răspuns clar al sportivului pentru GSP: „Aici mă simt bine! Nu este un lucru rău, pentru că îmi place să văd lumea așa”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”