SPORTURI  »  ALTELE  »  ÎNOT

Dublă în Luxemburg » David Popovici s-a impus și în proba de 100 m liber la concursul „Euro Meet”

David Popovici FOTO Raed Krishan

Articol de - Publicat duminica, 28 ianuarie 2024 18:10 / Actualizat duminica, 28 ianuarie 2024 19:22

David Popovici a câștigat duminică proba de 100 metri liber cu timpul de 48,01 s, stabilind un nou record al concursului din Luxemburg. Sâmbătă, el încheiase pe primul loc la 200 m liber.

David Popovici s-a testat la început de an olimpic, participând la concursul „Euro Meet”, pe care l-a încheiat cu o victorie în proba de 100 m liber.

Competiția s-a desfășurat în Centrul Național pentru Sport și Cultură Coque, iar pentru ultima sesiune a competiției, cea de duminică seara, au fost vândute toate biletele. Mulți dintre spectatori au fost români, veniți să-l încurajeze pe David Popovici.

David Popovici, un zâmbet și o reverență pentru spectatori

Când i-a fost anunțat numele românului, decibelii au crescut exponențial, iar înotătorul i-a răsplătit cu un zâmbet pe cei care au făcut gălăgie.

David a pornit de pe culoarul al patrulea, avându-i drept competitori pe Diogo Ribeiro (Portugalia), Szebasztian Szabo din Ungaria sau Andrej Barna din Serbia.

Românul s-a calificat cu primul timp în finală, 48,43 s, acesta reprezentând un nou record al competiției.

David a stabilit o nouă bornă a întrecerii după ce a încheiat primul cursa, în 48,01 s. El a fost urmat de Diogo Ribeiro (48,67) și de Andrej Barna (48,70).

46,86 este recordul mondialîn proba de 100 m liber, deținut de David Popovici din august 2022

După ce a respirat adânc și a ieșit din bazin, Popovici le-a mulțumit în felul lui, cu o reverență, spectatorilor care l-au încurajat cu patos pe parcursul celor 48 de secunde ale cursei.

David Popovici alături de Ribeiro și Barna la festivitatea de premiere a probei de 100 m liber

David Popovici a participat în patru probe la concursul din Luxemburg

Deținătorul recordului mondial în proba de 100 de metri liber a participat în patru probe la întrecerea din Luxemburg.

Revenire pentru ISTORIA tenisului! Sinner e noul campion de la Australian Open, după o finală de poveste cu Medvedev
AUSTRALIAN OPEN

Vineri, a concurat la 50 m fluture, unde s-a clasat al optulea în finala A. Sâmbătă, el a participat în serii la 50 de metri liber, apoi a înotat în finala B, și la 200 de metri liber, unde s-a clasat pe primul loc în finala A. David a parcurs cele patru lungimi de bazin în 1:46,19 s, depășindu-i pe pe Velimir Stjepanovic (1:47,84) și pe Salvan Hadran (1:48,82).

Sare peste Campionatele Mondiale

David Popovici a decis împreună cu echipa să nu participe la Campionatele Mondiale din acest an de la Doha, întrecere care se desfășoară între 11 și 18 februarie.

Dublu campion mondial în 2022 la 100 și 200 metri liber, românul a fost pe patru la 200 m liber și pe șase la 100 m liber la ediția din 2023, care a avut loc la Fukuoka, în Japonia.

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni