SPORTURI  »  ALTELE  »  KAIAC-CANOE

Dominant în proba olimpică » Cătălin Chirilă, la a doua victorie din sezon în Cupa Mondială de la Szeged

Cătălin Chirilă în acțiune

Articol de - Publicat sambata, 13 mai 2023 14:21 / Actualizat sambata, 13 mai 2023 15:07

Campionul mondial și european de la 1.000 m, Cătălin Chirilă, a câștigat clar finala pe aceeași distanță în Cupa Mondială de la Szeged. România a luat aur și la C2-1.000 m prin Ilie Sprâncean și Oleg Nuță

Aflat la primul concurs din acest sezon important, Cătălin Chirilă continuă forma spectaculoasă cu care a traversat anul trecut. La finalul lui 2022, canoistul în vârstă de 25 de ani adunase un titlu mondial și unul european la canoe simplu, ambele la 1.000 m, un argint mondial și un bronz la 500 m.

Cătălin Chirilă, învingător la aproape două secunde

Zilele acestea, Chirilă a intrat în primul său concurs oficial din 2023, Cupa Mondială de la Szeged (Ungaria). Vineri a câștigat medalia de aur pe distanța de 500 m, astăzi a reușit același lucru la 1.000 de metri, proba în care se simte cel mai bine.

Cătălin Chirilă, sperietură teribilă » Nevoit să stea 3 luni în pat după Jocurile Olimpice de la Tokyo: „Mi-a pus viața în pericol”
KAIAC-CANOE

Plecat de pe culoarul 6, românul a condus întrecerea în toate segmentele ei. La 250 de metri avea deja peste o secundă în fața germanului Conrad Scheibner, iar la borna de 750 de metri aproape două secunde. Aceasta a fost diferența și la trecerea liniei de sosire, 1,96 secunde în favoarea lui Cătălin Chirilă, care a încheiat proba în 3:55,10.

În urma sa au sosit Scheibner, 3:57,06, și polonezul Wiktor Glazunow, 3:58,58.

Imaginea de la finalul cursei de C1-1.000 m și diferența clară cu care a câștigat Cătălin Chirilă

Românul evoluase autoritar și în semifinalele celor două probe, desfășurate vineri dimineață, încheind de fiecare dată pe prima poziție.

Cel mai important aspect pentru Chirilă, care a împlinit 25 de ani joi, este cel al solidității evoluțiilor sale în proba olimpică de 1.000 m.

Aur pentru România și la canoe 2

O altă medalie de aur pentru România a fost adusă la Szeged de Ilie Sprâncean și Oleg Nuță, cei doi impunându-se la canoe-2 1.000 m la o diferență de 1,5 secunde în fața polonezilor Dominik Nowacki și Lukasz Witkowski.

Anul 2023 este unul extrem de important pentru că în luna august vor avea loc Campionatele Mondiale, acolo unde se dau primele bilete pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Alt scandal la Madrid! Victoria Azarenka, scoasă din sărite de decizia organizatorilor după finală: „E inacceptabil”
WTA MADRID

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”