SPORTURI  »  ALTELE  »  MARATON

Eliud Kipchoge a făcut istorie! E primul om care a terminat maratonul sub 2 ore

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 octombrie 2019 12:24

Maratonistul Eliud Kipchoge, 34 de ani, a făcut istorie azi la Viena și a devenit primul om care termină maratonul sub 2 ore.

Kenyanul a terminat cursa de 42,195 kilometri după o oră, 59 de minute și 40 de secunde. Evenimentul a avut loc în parul Prater din Viena, pe un circuit de 9,4 kilometri, pe care Eliud l-a parcurs de patru ori. Inițial, evenimentul trebuia să aibă loc la Londra, dar a fost mutat la Viena. În 2017, la Monza, kenyanul a ratat cu 20 de secunde recordul.

În timpul cursei, Kipchoge a fost însoțit de o echipă 41 de atleți, care au alergat în formații de câte 7, alături de el, pentru a-i susține ritmul.  Totuși, recordul nu va fi omologat pentru că Kipchoge a fost ajutat de alți atleți și nu a fost vorba de o cursă oficială. Recordul oficial este deținut tot de Eliud Kipchoge, două ore, un minut și 39 de secunde

2 minuteși 50 de secunde a durat fiecare kilometru parcurs de kenyan

„Mă simt bine! Sunt fericit că am alergat sub două ore. Niciun om nu are limite. Atleții care au alergat cu mine sunt printre cei mai buni din lume. Am făcut istorie împreună”, a declarat Eliud Kipchoge, potrivit The Guardian.