SPORTURI  »  ALTELE  »  ȘAH

Fiica unui fost fotbalist român de la Oțelul e noua campioană mondială U17 la șah » Felicitată de președintele Irlandei

Articol de GSP - Publicat joi, 04 mai 2017 14:36

Diana Mirza, 16 ani, a câștigat Campionatul Mondial sub 17 ani de șah, destinat fetelor. Ea a concurat sub steagul Irlandei la competiția care s-a desfășurat timp de 10 zile, în România, la Iași.

Cele nouă participante au jucat una împotriva celeilalte și a câștigat sportiva care a strâns cele mai multe puncte la general.

"Sunt foarte fericită. Am muncit foarte mult înainte de turneu. Chiar și după ce au afișat rezultatul, până când nu mi-au strigat numele, nu puteam crede. A fost foarte emoționant. Au pus și imnul.

Să te pregătești pentru fiecare turneu este foarte stresant. Am muncit mult. Mi-am studiat adversarii pentru a vedea cum să joc. Competiția a fost foarte echilibrată. Sunt mândră de mine și le mulțumesc părinților", a spus Diana pentru presa din Irlanda.

Mirza a fost felicitată și de președintele Irlandei, Michael Higgins, care a postat un mesaj pe Twitter. "Felicitări din inimă pentru Diana Mirza, din Limerick, pentru câștigarea Campionatului Mondial sub 17 ani", a scris președintele.

Diana este fiica lui Gabriel Mirza, fost jucător de fotbal. Acesta a evoluat la finalul anilor '80 la Oțelul și a jucat și la Limerick, în Irlanda. De altfel, acesta a rămas în Irlanda, s-a reprofilat pe șah și a fost antrenor, arbitru și secretar al Federației.