SPORTURI  »  ALTELE  »  CE JUNIORI NATAȚIE

foto Ziua a 3-a la Europenele de juniori de la Otopeni » Vlad Stancu, AUR după o cursă fabuloasă!

Vlad Stancu, aur la Otopeni! +26   FOTO
Vlad Stancu, aur la Otopeni!

Articol de - Publicat joi, 07 iulie 2022 19:20 / Actualizat joi, 07 iulie 2022 21:43

Azi e ziua a 3-a a Campionatelor Europene de juniori, desfășurate în Complexul de Natație din Otopeni. Toate rezultatele înotătorilor români sunt pe GSP.ro.

UPDATE, ora 18:46. Vlad Stancu, aur la Otopeni!

În finala 1.500m liber masculin, Vlad Stancu (16 ani) a câștigat aurul european! A terminat cursa în 15:05.47, rezultat extraordinar la capătul unei curse realmente uluitoare! Podiumul a fost completat de polonezul Krzysztof Chmielewski (15:13.46) și de turcul Batur Albayarak (15:13.46).

În ultimii 150 de metri, Stancu nu a avut pur și simplu adversar!

Vlad Stancu a doborât recordul național la 1.500m, stabilit în 2004 de Dragoș Coman la Jocurile Olimpice de la Atena - 15:06.33

La aceste probe de fond trebuie să fii bine pregătit fizic și psihic, trebuie să ai o tactică foarte bună. Cu mult antrenament, puteți reuși! A fost o cursă foarte bună
Vlad Stancu

Vlad Stancu este una dintre marile speranțe ale natației românești. Puștiul legitimat la CSA Steaua a câștigat în martie nu mai puțin de zece medalii de aur, la Naționalele de la Bacău, împărțite în mod egal: 5 la seniori și 5 la tineret! De la 14 ani, Vlad a început să doboare recorduri naționale - povestea lui, pe larg, AICI.

UPDATE, ora 17:45. Brigitta Vass, pe 7 în semifinala la 200m liber bras

Brigitta Vass (2:33.43) a terminat pe locul 7 semifinala de la 200m liber bras. Delmas (2:27.00) a câștigat cursa.

+22 FOTO

UPDATE, ora 17:30. David Popovici, primul în semifinale la 50m liber

În semifinale la 50m liber, David Popovici a terminat pe primul loc, un timp excelent, 22,17 secunde! Cursă controlată de la cap la coadă de sportivul român.

Finala va avea loc vineri, 8 iulie, de la ora 17:32.

Mă bucur că sunt considerat un lider al acestor Europene, fac tot posibilul să reprezint cum trebuie. Încă n-am obosit, mai am 100m, apoi finala și știu că biletele pentru duminică sunt sold out de vreo 2 săptămâni. Abia aștept!
David Popovici

+22 FOTO

UPDATE, ora 17:25. Bianca Costea, argint la 50m liber

Bianca Costea a câștigat medalia de argint în finală la 50m liber. Adolescenta de 17 ani a încheiat tura de bazin în 25,34 de secunde, fiind depășită doar de nemțoaica Nina Sandrine (25,22s).

UPDATE, ora 17:20. Aissia Claudia Prisecariu, în finala de la 200m spate

Aissia Claudia Prisecariu a reușit să se califice în finala probei de 200m spate. În semifinale, Aissia a încheiat cele patru lungimi de bazin cu timpul de 2:14.64 min. Finala probei este programată mâine, 8 iulie 2022, de la ora 18:01.

• 18:24 – finala – 1.500 m liber masculin – Vlad Stancu;
  • 18:54 – premiere – 1.500 m liber masculin.

***

David Popovici, noul fenomen al sportului românesc, a cucerit deja trei medalii în primele două zile de concurs, dar nu are timp să se odihnească pentru că azi intră dimineață în serii la 50 de metri liber, iar în sesiunea de seară va avea semifinalele.

Finalele de azi, de la ora 17:00: 200 m mixt (m), 50 m liber (f), 100 m fluture (f), 1500 m liber (m), 4x200 m liber (f)

Televizare: TVR va transmite în fiecare zi sesiunea de seară, cea cu semifinale și finale, începând cu ora 17:00.

3 medaliiare România la Europenele de Juniori de la Otopeni: două de aur (David Popovici - 200m liber, 4x100m liber masculin), plus argintul obținut de ștafeta combinată la 4x100m liber

Programul + Rezultatele finalelor Campionatelor Europene de Juniori de la Otopeni

• 5 iulie: Marți, în prima zi de concurs, România a pus mâna pe prima medalie la Campionatele Europene de Juniori. David Popovici, Vlad Stancu, Ștefan Cozma și Patrick Dinu au obținut medalia de aur la proba de 4x100m liber
  • 6 iulie: România a cucerit, miercuri, două medalii în ziua a 2-a la Europenele de juniori de la Otopeni. David Popovici a cucerit un aur la 200m liber, în timp ce ștafeta combinată de 4x100m liber a luat argintul.
  • 7 iulie: 200 m mixt (m), 50 m liber (f), 100 m fluture (f), 1500 m liber (m), 4x200 m liber (f)
  • 8 iulie: 100 m fluture (m), 200 m bras (m), 50 m liber (m), 200 m bras (f), 200 m spate (m), 200 m spate (f), 400 m mixt (m), 4x100 mixt combinat
  • 9 iulie: 200 m fluture (f), 100 m liber (f), 800 m liber (m), 800 m liber (f), 4x200 m liber (m)
  • 10 iulie: 200 m mixt (f), 100 m spate (f), 100 m spate (m), 100 m bras (f), 100 m liber (m), 100 m bras (m), 50 m fluture (f), 50 m fluture (m), 400 m liber (f), 400 m liber (m), 4x100 m mixt (f), 4x100 m (m)

Reprezentanții României la CE de juniori de la Otopeni

Feminin

• Anastasia Bako (50 m liber, 100 m liber, 50 m fluture)
  • Bianca Costea (50 m liber, 100 m liber, 50 m spate, 50 m fluture)
  • Alexandra Roxana Curcan (50 m liber, 50 m spate, 100 m spate)
  • Rebecca-Aimee Diaconescu (100 m liber, 200 m liber, 400 m liber, 50 m spate, 100 m spate, 200 m spate)
  • Eliza-Elena Diamandescu (200 m mixt, 400 m mixt)
  • Andra Denisa Gorecki (100 m fluture, 200 m fluture)
  • Eva Maria Paraschiv (50 m fluture, 100 m fluture)
  • Irina Ana Preda (50 m liber, 100 m liber, 50 m fluture)
  • Aissia-Claudia Prisecariu (50 m spate, 100 m spate, 200 m spate)
  • Delia Safcencu (100 m spate, 200 m spate, 400 m mixt)
  • Ana Maria Sibișeanu (200 m liber, 200 m mixt)
  • Brigitta Vass (50 m bras, 100 m bras, 200 m bras)

Masculin:

• Robert Andrei Badea (50 m spate, 200 m spate, 200 m mixt, 400 m mixt)
  • Carol Cojocaru (50 m spate, 100 m spate, 200 m spate)
  • Darius Ștefan Coman (50 m bras, 100 m bras, 200 m bras)
  • Alexandru Constantinescu (100 m liber, 100 m spate, 200 m spate)
  • Ștefan Cozma (50 m liber, 100 m liber, 200 m liber)
  • Emil Dăncăneț (50 m bras, 100 m bras)
  • Patrick-Sebastian Dinu (50 m liber, 100 m liber)
  • Dragoș Ghile (50 m fluture, 100 m fluture, 200 m fluture)
  • Cristian Lăpădat (200 m fluture, 400 m mixt)
  • Vlad Ștefan Mihalache (200 m liber, 400 m liber, 50 m spate, 50 m fluture, 100 m fluture)
  • Nandor Nagy (400 m liber, 800 m liber, 1.500 m liber)
  • David Popovici (50 m liber, 100 m liber, 200 m liber)
  • Vlad Stancu (400 m liber, 800 m liber, 1.500 m liber)
  • Ștefan Andrei Vasilescu (200 m liber, 400 m liber, 800 m liber, 1.500 m liber)

FOTO România, două medalii în ziua a 2-a la Europenele de juniori de la Otopeni » Popovici, AUR la 200m liber + ARGINT la ștafeta combinată de 4x100m liber!

Țiriac știe cum poate progresa David Popovici: „Atunci va deveni un star mondial”