Articol de Mihai Șovei - Publicat joi, 05 martie 2026, 11:18 / Actualizat joi, 05 martie 2026 11:36
Campionatele de semimaraton din SUA s-au încheiat într-un haos fără precedent. Cu puțin peste 3 kilometri înainte de final, trioul fruntaș a fost condus pe traseul greșit de un vehicul de asistență.
Jess McClain, Ednah Kurgat și Emma Hurley au fost nevoite să se întoarcă și au ratat victoria la o diferență semnificativă. În urma acestui incident, organizatorii au decis ca cele trei sportive să primească aproximativ 30.000 de dolari.
Eroare la campionatele de semimaraton din Atlanta
Molly Born, care anterior fusese în urma liderilor cu mai mult de un minut, a câștigat cursa, Carrie Ellwood și Annie Rodenfels terminând pe locurile doi, respectiv trei. McClain, Hurley și Kurgat au trecut linia de sosire pe locurile nouă, doisprezece și treisprezece, la aproximativ două minute în spatele lui Born, potrivit spiegel.de.
Born a scris ulterior pe rețelele de socializare că nu se simte câștigătoare a Campionatelor de Semimaraton USATF din 2026. „Pentru că știu că nu eram menită să fiu câștigătoare”, a transmis atleta pe rețelele de socializare.
De unde a apărut eroarea de la semimaraton
Organizatorii Clubului de Atletism din Atlanta au încercat ulterior să explice incidentul. Aceștia au declarat că șoferul mașinii din fruntea cursei presupusese că aceasta fusese redirecționată în urma accidentului de duminică. Un oficial a fost lovit de o mașină pe un pod pietonal.
„Deoarece intersecția și conurile de trafic nu au fost resetate pentru cursă din cauza sosirii vehiculelor de urgență, șoferul a urmat o motocicletă a poliției și a părăsit traseul”, au declarat organizatorii, potrivit sursei menționate anterior.
McClain va primi 20.000 dolari (aproximativ 17.000 euro ). Hurley și Kurgat vor primi fiecare jumătate din premiile în bani pentru locurile doi și trei, adică 9.500 dolari (8.200 euro ) fiecare.

Există însă discuții și despre consecințele rezultatului cursei. Câștigătorul cursei se califică automat la Campionatele Mondiale din Danemarca, în septembrie. Born, cea care a profitat de eroare, a cerut ca cei trei alergători care au condus cursa să reprezinte SUA în Danemarca: „Dacă mi se oferă un loc în echipa Campionatului Mondial pentru Copenhaga, nu îl voi accepta pentru că nu îl merit”, a mai declarat ea.
Cu toate acestea, Asociația de Atletism din SUA a declarat că echipa nu va fi selectată oficial până în mai și că va analiza cu atenție evenimentele din Atlanta.