SPORTURI  »  ALTELE  »  SCHI ALPIN

Mikaela Shiffrin a ajuns la 91 de victorii în Cupa Mondială: „Am coborât strigând: «Weeee! Woo-hoo! Oh, nu!»”

Mikaela Shiffrin cu trofeul de la St. Moritz Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 09 decembrie 2023 19:21 / Actualizat sambata, 09 decembrie 2023 19:47

Schioara americană Mikaela Shiffrin, 28 de ani, s-a impus în proba de coborâre de la St. Moritz (Elveția), având un timp cu 15 sutimi de secundă mai rapid decât al favoritei Sofia Goggia.

Mikaela Shiffrin își mărește numărul victoriilor în Cupa Mondială, ajungând la 91, după ce în sezonul trecut bătuse recordul deținut de Ingemar Stenmark, cu 86, din anii ’80.

Schioara americană în vârstă de 28 de ani are trei victorii în ultimele luni, dar sâmbătă, 9 decembrie, a reușit-o abia pe a patra la coborâre din carieră, în cursa de la St. Moritz.

144de prezențe pe podium are Mikaela Shiffrin în Cupa Mondială, cele mai multe, 78, fiind la slalom

Mikaela Shiffrin, emoții până la final

În cele două manșe, Shiffrin a rotunjit timpul de 1 minut 28,84 secunde, sărbătorind succesul cu un gest tipic de surpriză: și-a pus mâna peste gură, neîncrezătoare.

A avut emoții până când favorita cursei, Sofia Goggia, și-a încheiat parcursul, aceasta plasându-se la 15 sutimi în urma americancei. Un schi al italiancei i-a creat probleme pentru câteva secunde înainte de finalul manșei secunde.

A fost amuzant, nu știu dacă se aude pe video, dar am coborât pe traseu strigând Weeee! Woo-hoo! Oh, nu! Cred că a fost destul de caraghios”, a povestit Mikaela după terminarea întrecerii.

Mikaela Shiffrin în timpul coborârii de la St. Moritz Foto Imago

„Cel puțin în mintea mea, eram îngrozită pe tot drumul în jos”, a adăugat ea.

Să câștigi curse în Cupa Mondială este dificill, nu trebuie să iei nimic ca și cum ți s-ar cuveni. Mai ales în acest sezon, când sunt atâtea sportive cu șanse la victorie
– Mikaela Shiffrin

Primul succes la coborâre după 1 an și 9 luni

Americanca nu se mai impusese într-o probă de coborâre din martie 2022. În acest sezon mai are două izbânzi în curse de slalom.

Ori de câte ori pornesc într-o cursă știu că trebuie merit cu adevărat, s-o stăpânesc dacă vreau să fiu pe podium sau să câștig. Nici acum nu a fost diferit”, a punctat Shiffrin.

Cea mai mare provocare la coborâre, cel puțin pentru mine, este legată de cât de mult pot împinge până la limită, să schiez curat și să găsesc acea zonă rapidă unde pot accelera

Podiumul a fost completat de altă italiancă, Federica Brignone. Cursa a avut însă o lungă întârziere până când austriaca Elisabeth Reisinger a fost scoasă de pe pistă pe targă, după o accidentare la picior.

Apoi au mai evoluat doar 5 schioare și întrecerea s-a întrerupt din cauza condițiilor dificile, restul de 21 de sportive nemailuând startul.

„Ferrari” vine și în România » Adam Driver, despre presiunea de a intra în pielea marelui Enzo: „Oamenii îți amintesc zilnic ce înseamnă pentru ei”