SPORTURI  »  ALTELE  »  HALTERE

Ninel Miculescu, dublu medaliat la Mondialele de haltere » Muşchetarul

Articol de - Publicat miercuri, 22 septembrie 2010 00:00

După trei medalii de aur la Europene, Ninel Miculescu a luat două şi la Mondiale

El e eroul României. Urmaşul lui Nicu Vlad, al lui Petre Becheru, antrenorul său. Ninel Miculescu, triplu campion european în luna aprilie, la Minsk, a confirmat aseară la campionatele lumii, din Antalya.

Românul a cucerit alte două medalii la categoria 69 de kilograme, chiar dacă aurul a lipsit acum. A urcat mai întîi pe podium la stilul smuls şi a avut toate încercările reuşite: 150 kg, 154 kg şi 157 kg. A fost depăşit însă de chinezul Liao Hui şi de turcul Mete Binay, care au avut pe bară 160 de kilograme. La aruncat, Ninel nu a mai prins podiumul, oprindu-se cu haltera la 180 de kilograme. A ocupat doar locul 5. S-a tras însă linie şi s-a adunat, iar la total, surpriză! Ninel a urcat un loc, pe poziţia a doua, cu 337 kilograme. Doar chinezul Liao Hui l-a depăşit, acesta avînd o încercare formidabilă la aruncat, de 198 kilograme!

La 25 de ani, Ninel e marea speranţă a României la Jocurile Olimpice de la Londra 2012, la care Miculescu se gîndeşte încă de pe acum.