SPORTURI  »  ALTELE  »  CM DE POLO

România a fost învinsă de Italia în ultimul meci din grupă şi va juca la baraj pentru sferturi

Articol de - Publicat vineri, 09 februarie 2024 15:26 / Actualizat vineri, 09 februarie 2024 15:32

Naţionala de polo a României a fost învinsă, vineri, la Doha, de reprezentativa Italiei, scor 16-10 (4-3, 4-4, 5-2, 3-1). A fost ultimul meci din grupa D a Campionatului Mondial. Prin clasarea pe locul trei, naționala noastră va juca la baraj pentru accederea în sferturile de finală.

În primele meciuri din grupă, România a pierdut cu Ungaria scor 8-15, şi a învins Kazahstan cu 25-3.

Ungaria a terminat pe primul loc grupa D și s-a calificat astfel direct în sferturi. Italia, locul doi, şi România, locul trei, vor juca meciuri de baraj, iar Kazahstan – ultimul loc – va juca pe tabloul pentru locurile 13-16.

Echipa României s-a calificat la CM de la Doha graţie atingerii fazei sferturilor de finală la Campionatul European de luna trecută, pe care l-a încheiat pe locul 8. România a revenit la Campionatul Mondial după 11 ani, la ediţia din 2013 clasându-se pe locul 13.

România, meci de baraj

Meciul de baraj al României va fi împotriva echipei care se va clasa pe locul al 2-lea din grupa C (Serbia, Muntenegru, SUA şi Japonia), informează news.ro.

Meciurile de baraj se vor disputa pe 11 februarie. Meciurile din sferturi vor avea loc în 13 februarie, semifinalele două zile mai târziu, iar finalele pentru medalii în 17 februarie.

Campionatul Mondial din 2024 este foarte important prin prisma oferirii a patru locuri la Jocurile Olimpice de la Paris, la care sunt calificate deja Franţa, Ungaria, Grecia, Japonia, SUA, Africa de Sud, Spania şi Australia.

România are o şansă bună de a lupta pentru o revenire la JO după 12 ani.

România, victorie zdrobitoare cu Kazahstan la Campionatul Mondial și calificare în barajul pentru sferturile de finală! » Visul olimpic stă în picioare
POLO / CAMPIONATUL MONDIAL
Impresiile antrenorului echipei naționale de polo a României după prima partidă de la Campionatele Mondiale: „Sunt puțin supărat!” » Urmează meciul cu Kazahstan