SPORTURI  »  ALTELE  »  C.M. DE NATAȚIE

Robert Glință e în finala probei de 50 de metri spate! Ce timp a reușit românul în semifinale

Robert Glință / Sursă foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat vineri, 24 iunie 2022 20:25 / Actualizat vineri, 24 iunie 2022 20:25

Robert Glință (25 de ani) s-a calificat în finala probei de 50 de metri spate de la Campionatele Mondiale de natație. A încheiat semifinalele cu al 6-lea timp, 24,54 secunde. Cel mai bun timp l-a avut americanul Justin Ress, 24,14.

• Finala probei de 50 metri spate este programată sâmbătă seara, de la ora 19:02!

Robert Glință a înotat în a doua semifinală. A avut o final excelent și a încheiat pe poziția a 4-a. Timpul obținut, 24,54 secunde, a fost suficient pentru calificarea în ultimul act. Robert poate visa la o clasare pe podium! Diferența până la grecul Apostolos Christou, sportivul cu al 3-lea timp, este foarte mică.

Cum arată finala probei de 50 de meri spate

Robert Glință, locul 8 în proba de 100 de metri spate

Luni, Robert Glință a terminat pe locul 8, ultimul, în finala probei de 100 de metri spate. Glință a înotat bine în prima lungime de bazin. A întors aproape de timpul medaliaților, dar s-a „sufocat” în partea decisivă. Românul, aflat pe culoarul 8, a încheiat cu cel mai slab timp, 53,63 secunde.