SPORTURI  »  ALTELE  »  CAMPIONATUL EUROPEAN

România, vicecampioana europeană la tenis de masă! Transmite-le un mesaj de felicitare!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 15 septembrie 2010 00:00

Echipa feminină de tenis de masă a României a cucerit medalia de argint la Campionatele Europene care se desfăşoară la Ostrava (Cehia).

Elizabeta Samara, Daniela Dodean, Iulia Necula şi Cristina Hirici au realizat cea mai bună performanţă a tenisului de masă, din ultimii cinci ani.

"Tricolorele" au pierdut cu 1-3 în faţa campioanei europene din ultimii doi ani, Olanda, după o întîlnire plină de dramatism, în care româncele au luptat pînă la final.

După victoria categorică a olandezelor, în meciul din grupa A, 3-0, în ultimul act al competiţiei, elevele lui Adrian Filimon au reuşit să le creeze mai multe probleme lui Jie Li, Jiao Li şi Lindei Creemers.

Ultimul titlu european al României, la proba feminină pe echipe, a fost obţinut în anul 2005, cînd formaţia compusă din sportivele Mihaela Steff, Otilia Bădescu şi Adriana Zamfir, s-a impus în competiţia desfăşurată la Aarchus, în Danemarca. Alte două titluri europene au fost cucerite de România în 2002, la Zagreb, şi în 1992, la Stuttgart.

Ultima medalie cucerită de echipa feminină a României la Campionatul European a fost cea de bronz, la competiţia disputată în anul 2008, la Sankt Petersburg, după ce a fost învinsă tot de Olanda, în semifinale, cu scorul de 3-0.

CRONICĂ

În primul meci, Daniela Dodean a pierdut la limită în faţa lui Jie Li, cu 2-3. Românca a pierdut primul set, 10-12, însă a revenit în următoarele două, impunîndu-se cu 11-6, respectiv 11-3, după mai multe atacuri cîştigătoare pe reverul adversarei. În setul patru, la scorul de 10-9, Daniela a ratat două mingi de set şi, pînă la final, a pierdut meciul, cu 2-3.

În cea de-a doua întîlnire din finală, Elizabeta Samara nu a putut să-i facă faţă olandezei Jiao Li şi a pierdut în minimum de seturi, 0-3. Doar în primele două seturi, românca s-a ţinut aproape de adversară (10-12, 8-11), în timp ce în setul trei, Samara nu a reuşit să cîştige decît două puncte, 2-11.

Iulia Necula a întîlnit-o pe Linda Creemers într-un meci care ar fi putut aduce victoria Olandei în această finală. Eroina din partida cu Germania a cîştigat primul set, 11-8, după ce a condus cu 7-1. Chiar dacă a pierdut actul secund, 6-11, Iulia Necula a revenit şi şi-a adjudecat următoarele două seturi (11-5, 11-6), păstrînd echipa României în lupta pentru titlu.

"A fost un meci dificil pentru noi. La acest moment, este dificil să găsim consolare chiar  şi în argint, dar mîine  poate că va fi mai bine. Am avut un drum dificil pînă în finală, mai ales în meciul cu Germania. Acum va trebui să ne odihnim şi să ne pregătim pentru meciurile din competiţia de simplu", a declarat Iulia Necula.

Al patrulea meci le-a adus faţă în faţă pe Daniela Dodean şi Jiao Li. În primele două seturi, olandeza, cu un plus de experienţă, a reuşit să se impună cu 11-7, 11-6. Românca nu a cedat şi a preluat iniţiativa în următoarele două runde, iar rezultatele nu au încetat să apară, iar scorul a devenit 2-2 la seturi (11-6, 11-7). În setul decisiv, Daniela Dodeanu a încercat să păstreze echilibrul, însă, la final, olandeza a avut cîştig de cauza, impunîndu-se cu 11-8.

SETUL IV: 4-0, 6-0, 8-1, 9-3, 10-4, 11-6

2. Elizabeta Samara - Jiao Li 0-3 (12-14, 8-11, 2-11)

SETUL I: 2-2, 2-4, 4-4, 4-6, 5-7, 7-7, 9-7, 10-10, 11-12, 12-13, 12-14

SETUL II: 2-1, 4-1, 4-3, 4-5, 6-6, 7-8, 8-10, 8-11

SETUL III: 1-2, 2-7, 2-11

1. Daniela Dodean - Jie Li 2-3 (10-12, 11-6, 11-3, 10-12, 5-11)

SETUL I: 2-4, 2-5, 3-6, 5-7, 8-9, 8-10, 10-10, 10-12

SETUL II: 2-1, 4-2, 5-3, 6-3, 7-4, 8-4, 9-5, 10-6, 11-6

SETUL III: 2-0, 3-1, 4-2, 5-3, 7-3, 8-3, 9-3, 10-3, 11-3

SETUL IV: 1-2, 3-3, 6-4, 7-5, 8-6, 9-7, 10-8, 10-10, 10-12

SETUL V: 3-1, 3-3, 4-5, 4-7, 5-9, 5-10, 5-11

AVANCRONICĂ

După ce au trecut în sferturile de finală de Germania, cînd au revenit excepţional de la 0-2 şi au salvat două mingi de set, Elizabeta Samara, Daniela Dodean şi Iulia Necula le-au învins categoric, 3-0, în semifinalele, pe reprezentantele Poloniei (Qian Li, Natalya Partyka şi Jie Xu) şi s-au calificat în ultimul act al competiţiei.

Performanţa este cu atît mai mare, cu cît cele două echipe eliminate de "tricolore", Germania şi Polonia, au în lot două chinezoaice naturalizate. Nici în finală reprezentantele României nu vor scăpa de invazia jucătoarelor asiatice din Europa.
Olanda, adversara din lupta pentru titlul european, le are în componenţă pe Jie Li, Jiao Li, a treia sportivă fiind Linda Creemers.

"Ne bucurăm că am bătut Luxemburg, Polonia, Germania cu toate chinezoaicele lor. Mă simt ca un super-star!", a declarat Elizabeta Samara la finalul meciurilor din semifinale.

Olanda este deţinătoarea titlului european din ultimii doi ani, fiind prezentă pentru a treia oară consecutiv în ultimul act al competiţiei. La această ediţie a Europenelor, România şi Olanda s-au întîlnit în faza grupelor, cînd reprezentativa batavă s-a impus cu scorul de 3-0. Rezultatele înregistrate în întîlnirea din grupa A au fost următoarele:
Li Jiao - Elizabeta Samara 3-1 (9-11, 11-8, 11-6, 11-3).
Li Jie - Daniela Dodean 3-1 (11-8, 10-12, 12-10, 11-6)
Elena Timina - Cristina Hirici 3-0 (11-7, 11-1, 11-6).

Partida va începe la ora 16:00 şi va fi transmisă, în direct, pe GSP TV şi liveSCORE pe gsp.ro!

OLANDA
Linda Creemers (locul 140 ITTF), 13 ianuarie 1985
Jie Li (locul 27 ITTF), 6 martie 1984
-locul 2, în 2009, la European Top-12
-locul 3, în 2010, la European Top-12
Jiao Li (locul 25 ITTF), 15 ianuarie 1973
-în 2007, 2008 şi 2010, a cîştigat European Top-12, competiţie la care participă cele mai bune 12 jucătoare de tenis din Europa