SPORTURI  »  ATLETISM  »  CM DE ATLETISM DE LA DAEGU

Bianca Perie, locul 6 în proba de aruncare a ciocanului la CM de la Daegu

Bianca Perie

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 septembrie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 04 septembrie 2011 15:33

Bianca Perie a terminat pe locul 6 finala probei de aruncare a ciocanului la Campionatele Mondiale de Atletism de la Daegu.

Perie a reuşit calificarea în finala de opt a probei după ce a aruncat în primele trei încercări 67.73m, 70.40m şi 67.75m, calificîndu-se de pe poziţia a şaptea.

După a patra încercare, Perie s-a menţinut pe locul 7, cu 70.24m, în timp ce a cincea aruncare i-a adus doar 70.91m. La ultima încercare, românca a întrecut-o pe nemţoaica Kathrin Klaas, aruncînd 72.04m. Klaas nu a reuşit să o mai depăşească pe Bianca, iar compatrioata noastră a terminat pe locul şase, Perie bucurîndu-se ca un copil pentru performanţa reuşită.

Proba a fost cîştigată de rusoaica Tatyana Lysenko, cea mai bună aruncare a sa măsurînd 77.13m. Pe doi s-a clasat nemţoaica Betty Heidler (76.06m), iar pe trei chinezoaica Wenxiu Zhang (75.03).

Fostă campioană a lumii, la juniori, Perie reuşise al 11-lea rezultat din calificări, trimiţînd ciocanul la 69,66 metri. A fost pentru prima dată cînd Bianca s-a calificat într-o finală de Campionat Mondial după ce acum doi ani, la Berlin, s-a clasat doar pe poziţia a 19-a.